Skocz do zawartości

[Bębenek piasty] DtSwiss 370LN Micro Spline -Problem z end capem.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miałem długą przerwę od forum więc proszę adm. o wyrozumiałość w sprawach regulaminowych, nie wszystko pamiętam :)

Do rzeczy, problem polega na tym że nie istnieje End Cap do piasty DtSwiss w tym przypadku 370LN, czyli już fabrycznie wyposażoną w Ratchet,pod standard mocowania osi 12x135 z bębenkiem MS, posiadam ramę GT Zaskar Carbon Elite z 2014r. i do tego czasu jeździłem na napędzie 11s z którym nie było żadnych problemów bo Dt ma w ofercie end cap 12x135 ale pod zwykły bębenek HG ale nie XD ani Micro Spline o który chodzi, rama posiada klasyczne dropouty 10mm więc korzystam z osi redukcyjnej Reverse 12>10 dlatego nie wchodzi w grę end cap qr5z135 który oferuje DT do bębenka MS.

Chcę zamontować kasetę 12s Shimano, tak wiem że są na rynku kasety np.Sunrace 12s które montujemy na bębenek HG ale mi chodzi o technologię HG+ która według mnie trochę lepiej radzi sobie ze zmianami biegów niż zwykły HG oraz ten jeden dodatkowy bieg zawsze się przyda w terenie, teraz problem jest taki że DT nie produkuje end capa pod bębenek MS do standardu 12x135, niestety Chińczycy też do tej pory takiego nie wymyślili (albo ja jeszcze o tym nie wiem) i w związku z tym mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników: 

1.Czy istnieje jakiś sposób wykorzystania end capa z innego standardu aby pasował do strony napędowej w ramie 135mm?

2. Czy może istnieje jakiś zamiennik sprzedawany na Alie....ss ? 

Jak do tej pory najbliżej jestem przerobienia end capa od standardu 12x142hg (oczywiście ten od strony napędowej, nie mylić z end capem 12x142ms), przerobienie polega na: 

- zeszlifowanie kołnierza zewnętrznego z 29mm do 25mm.

- End cap od 142hg ma 16mm a 142ms 19mm , jednak długość całkowita bębenka MS+end cap 142ms to o 3.5mm więcej niż bębenek HG z end cap 135, czyli te 0.5mm "jest" gdzieś w budowie bębenka i zastanawiam się czy to będzie jakiś problem, długość całkowita bębenka MS+end cap142hg to o 0.6mm więcej niż bębenek HG+end cap 135hg i to jest chyba najbliżej tego co szukam.IMG_20240429_150654.thumb.jpg.fda957f58a1ca6f04e4d52d406791dc9.jpgIMG_20240429_150959.thumb.jpg.9ef98ac499828f0a32743e98b5cc9fb4.jpgze szlifowaniem kołnierza poradziłem sobie za pomocą wkrętarki i uchwytu wykonanego ze śruby i podkładek. 

Wiem że trochę to "zamotane", to z powodu dwóch end capów 142, jest ten pod bębenek HG(czyli  ten który przerabiam) i jest drugi 142 z napisem "Micro Spline"(za długi o 3.5mm do standardu 135) i jest on sprzedawany razem z bębenekiem MS.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady, wskazówki i sugestie. 

Pozdrawiam .

IMG_20240429_151406.jpg

IMG_20240429_154200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa Myślałem o tym ale musiał bym mieć fizyczne ec qr135 żeby sprawdzić czy da się to zrobić, z tego co widziałem to wszystkie ec na Thru Axle mają 4mm rant od czoła w wewnątrz który podtrzymuje oś na samym końcu i taki sam rant przydał by się w tym ec który będzie przerabiany, nie wiem czy taki rant uda się uzyskać po rozwidleniu ec qr135, jak przyjdzie kaseta to sprawdzę opcję z tym ec od 142hg, według mnie powinien pasować, dziwne że chińscy bracia jeszcze tego nie wymyślili, znajomy ma mi zrobić rysunek w cad to zapytam tokarzy ile by to kosztowało bo biorąc pod uwagę sklepowe ceny tych end capów to tokarz wcale nie musi wziąć więcej 😄

IMG_20240428_225159.jpg

Screenshot_2024-04-29-16-29-50-250_com.google.android.googlequicksearchbox-edit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EC MUSI być oparty na osi.  EC 135 QR opiera się na niej. Rozwiercasz tylko do wewnętrznego wymiaru osi czyli do 12mm jednocześnie pozbywając się wystającego cycka. Nic jeśli chodzi o oparcie na osi się nie zmienia. Przy czym sugeruję żeby ew. rozwiercanie przeprowadzić na tokarce. Wieczorem jak nie zapomnę to zmierzę ci ten rant w EC pod QR MS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa Obiecująco wygląda ten end cap który przerabiam teraz czyli od 12x142HG, tylko całość z bębenkiem jest o 0.5mm dłuższa niż powinna, ma 46.5mm zamiast 46mm, a to dlatego 46mm że bębenek MS ma razem z end capem 142ms ma 49.5mm a jest o 3.5mm dłuższy od wymiaru 135, więc 49.5-3.5=46mm 

IMG_20240429_180522.jpg

IMG_20240429_180941.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...