Skocz do zawartości

[Napęd] Problem z nachodzeniem łańcucha na zębatki


Gajusz

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Na wstępie chciałem przywitać wszystkich forumowiczów, jest to mój pierwszy post.

Przyszedł czas na wymianę kilku podzespołów w rowerze dziewczyny, rowerek stary btwin rockrider 340 26".

Wymieniłem w nim mechanizm korbowy, wolnobieg, przednią przerzutkę, tylną przerzutkę i łańcuch.

Obecny zestaw:
https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-tourney-fc-ty301-pd20202/
(oryginalny był 22, 32, 42T, aktualnie jest 24, 34, 42T)

SHIMANO PRZERZUTKA PRZEDNIA TURNEY FD M500 3x7 3x8

  • Przeznaczenie: MTB
  • Pojemność: 18T
  • największa zębatka przednia: 42T
  • Kompatybilny łańcuch: 7/8 rzędowy

 

PRZERZUTKA TYŁ SHIMANO TOURNEY RD-TY300 TX35 6/7rz

  • Maksymalna koronka: 34T
  • Minimalna koronka: 11T
  • Całkowita pojemność: 43T

 

Wolnobieg Shimano MF-TZ500 7 rzędowy TZ21

  • Rodzaj: 7 rzędowy 14-28T
  • Zakres: 14-28 zębów|
    (wolnobieg kupiłem taki sam jak poprzednio, ze względu na to, że ząbki w poprzednim były już starte)

 

ŁAŃCUCH PROX S8 7/8 RZĘDÓW 1/2" x 3/32"

Pojemności przerzutek zgadzają się.
Łańcuch kupiłem dokładnie takich samych parametrów jak poprzedni.

Przerzutki wyregulowałem elegancko, biegi płynnie chodzą na obu przerzutkach.

"Liczbę zębów na dużej tarczy w korbie dodaj do liczby zębów na największej zębatce na kasecie, a powstały wynik podziel na dwa i zapamiętaj. Następnie zmierz odległość w centymetrach od środka suportu do środka tylnej piasty i podziel go przez 0,635. To co otrzymałeś dodaj do poprzedniego wyniku, a na koniec do całości dodaj jeszcze liczbę 2. Otrzymany wynik zaokrąglij w górę, a jeżeli otrzymasz liczbę nieparzystą, dodaj jeszcze cyfrę jeden."

Problem pojawia się w momencie ustawienia skrajnych przerzutek, największa tarcza na korbie i najmniejsza na tylnej przerzutce i odwrotnie.
Gdy rower mam powieszony na stojaku, zauważyłem, że przy powyższej konfiguracji, łańcuch nie nachodzi dokładnie na środki ząbków tarczy korby tylko lekko przeskakuje, jakby nierówno nachodził i nie mogę rozgryźć tego problemu.
Podczas jazdy występuje również charakterystyczny dźwięk niepoprawnego nachodzenia łańcucha na przerzutki.
Przy wymianie tych podzespołów nie wydaje mi się, żeby linia łańcucha miała się zmienić na najwyższej i najniższej przerzutce, aczkolwiek stojąc z tyłu roweru wydaje się dosyć pod skosem, aczkolwiek nie zwróciłem uwagi jak było oryginalnie.

Czy macie jakieś pomysły lub udzielicie informacji na co mógłbym jeszcze zwrócić uwagę?
Jeśli potrzebujecie więcej danych, chętnie je zamieszczę.

Dzięki serdeczne za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę ponownie.

Wózek przedniej przerzutki nie obciera nigdzie więc jest ok.

Sprawdzę tylko tylko zastanawiam się co by to dało jak tylna reguluje się aby napinacz był ok i łańcuch prosto nachodził na zębatki napinacza i wolnobieg a problem jest w nachodzeniu łańcucha na ząbki zębatki korby.

Jeszcze zastanawiałem się może nad regulacja przesycenia osi tylnego koła w ramie ale przykręcane było jak ktoś siedział na rowerze więc chyba wedle sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dopiero miałem okazję sprawdzić długość suportu i faktycznie - oryginalny ma 120mm, czyli przypuszczam że ta różnica 2.5mm odpowiada za problem.

W dniu 1.10.2023 o 21:51, eloo napisał:

a suport wymieniałeś? Do tej korby pasuje suport o długości osi 122,5mm

Możesz mi napisać gdzie znalazłeś tę informację albo jak można ocenić na jakiej długości oś pasuje korba?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że poprzedni suport był długości 119mm (nadruk w środku suportu), z tym obecnym 122.5 wydaje się, jakby było tak samo lub gorzej.
Zamieszczam fotkę poglądową, wydaje mi się, że przy przełożeniu najniższa tylna zębatka i najwyższa przednia zębatka przy korbie, że zębatki korby za bardzo odstają. Możliwe, ze sama szerokość zębatek korby jest za duża?

Nie wydaje mi się, żeby to była kwestia łańcucha, bo jest to łańcuch dedykowany dla takiej ilości przerzutek.

ScreenHunter 205.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia, dowiedziałem się, że przy nowym łańcuchu taka sytuacja to norma, nie zaleca się jeżdżenia na skrajnych przełożeniach i w większości nowych rowerów jest tak samo, stary łańcuch był bardziej wyciągnięty i giętki przez co nie było takiego efektu jak przy nowym łańcuchu. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...