Skocz do zawartości

[Zębatki] Dobór zębatek


Rekomendowane odpowiedzi

Mam do znających temat pytanie. Posiadam korbę w szosie triban 540 FC-RS500. Wpadłem na pomysł żeby wymienić blaty na coś lżejszego na podjazdy czyli 50/34 bo obecnie mam tutaj 52/36 przy kasecie 11-32. Znalazłem z katalogu shimano że tutaj mój rozstaw śrub to BCD110. Ale tak szukając po internecie co do tego jakie to blaty dokładnie kupić nie wiem. Są pod 9-rzędowy lub 10-rzędowy napęd ale nie widzę żadnego pod 11-rzędowy. Czy taki blat zgra sie z ramienim korby to tez jest wazna kwestia.

Kod produktów jaki znalazłem kompatybilny z tą korbą:

zębatka 34t

czarna- (Y-1PR34000)/ srebrna- (Y-1PR34010)

zębatka 50t

czarna- (Y-1PR98040)/srebrna-(Y-1PR98030)

w google pokazuje mi tylko jakieś zagraniczne strony nic u nas. Najbardziej by mi zależało na zebatkach koloru czarnego ale jak nie ma to przeżyje. To już rozchodzi się jedynie o kwestie estetyczna. Jeśli jest z tym faktycznie problem z zębatkami do tej korby to trzeba będzie pomyślec o zakupie czegoś nowszego jak fc-m7000 od 105.

Cos ktoś doradzi lub pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak na podjazdy to po co dużą ruszać? Pod górę kręcisz tylko na małej przecież?

6 godzin temu, Thomass13 napisał:

Są pod 9-rzędowy lub 10-rzędowy napęd ale nie widzę żadnego pod 11-rzędowy. Czy taki blat zgra sie z ramienim korby to tez jest wazna kwestia.

Normalnie podejdzie dziesiątka. Dziewiątka też powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba rs500 wychodziła w różnych konfiguracjach. Była też z zębatkami 46 i 50 oraz 34,. Do tej korby podejdą zębatki choćby z FC cx50 czy sory FC 3550. I z sory i z cx będą tańsze raczej. Jest jeszcze FC 5750. Ja miałem w rs500 50-34 i wrzuciłem za większą 46, z tym że mam fitnesa którego często targam po polnych drogach. Z tyłu mam 11-46.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@Thomass13

Mam dokładnie ten sam problem, z dokładnie tym samym rowerem. Niestety, ciężko znaleźć jakieś konkretne odpowiedzi, co będzie kompatybilne, a co nie.

Dla testu zamówiłem https://bike.shimano.com/en-EU/product/service-upgradeparts/ultegra-6770/WP-Y1LL34000.html (dostępne za ok 70 złotych), oraz kasetę 105 CS7000 11-32.

Zobaczymy, czy ta zębatka będzie w ogóle pasować do korby i czy np. przerzutka to obsłuży (taki duży skok z 34 na 52). Jeśli nie, to będę kombinował dalej, może uda się gdzieś wyrwać np. korbę tiagry albo coś podobnego.

Daj znać, co Ty wymyśliłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pasować wszystko z korb shimano o bcd 110. A czy przerzutka obsłuży to starczy zerknąć na dane techniczne. Masz zazwyczaj Podane max różnice między zębatkami. 

Ja mam tą 

  • Model: FD 5800
  • Przerzutka 2 rzędowa
  • Przeznaczona dla napędów: 2x11
  • Ilość zębów dużej tarczy: 46-53T
  • Całkowita pojemność: 16T

Czyli 50/34 łyka. A moje 46/34 z palcem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej pytanie, czy zębatki o tym samym bcd 110 nie mają jakichś milimetrowych różnic pomiędzy sobą (np. ultegra vs rs500), które sprawią, że nie da rady tego wyregulować.

No i tak, wg specyfikacji jest to za duży skok dla tej przedniej przerzutki, więc ciekaw jestem, czy jednak to obsłuży, czy trzeba będzie dalej kombinować.

Edytowane przez ludi_anderson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2023 o 10:08, ludi_anderson napisał:

@Thomass13

Mam dokładnie ten sam problem, z dokładnie tym samym rowerem. Niestety, ciężko znaleźć jakieś konkretne odpowiedzi, co będzie kompatybilne, a co nie.

Dla testu zamówiłem https://bike.shimano.com/en-EU/product/service-upgradeparts/ultegra-6770/WP-Y1LL34000.html (dostępne za ok 70 złotych), oraz kasetę 105 CS7000 11-32.

Zobaczymy, czy ta zębatka będzie w ogóle pasować do korby i czy np. przerzutka to obsłuży (taki duży skok z 34 na 52). Jeśli nie, to będę kombinował dalej, może uda się gdzieś wyrwać np. korbę tiagry albo coś podobnego.

Daj znać, co Ty wymyśliłeś.

Znalazłem blaty 50/34 do napedu 9-rzędowego ale nie wiem jak to będzie działało z łańcuchem i napędem 11-rzędowym. Dokładnie o te blaty chodzi:

https://allegro.pl/oferta/zebatka-shimano-sora-fc-3550-50t-czarna-12776988302

Najłatwiejszym sposobem to jest po prostu wymiana korby na r7000 z blatami 50/34 

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to łańcuch dopiero od 12 Rz jest węższy w środku. Raczej różnic w zębach nie powinno być żadnych pomiędzy 9 a 11rz. Z powyżej już pisałem że od sory 3550 będzie pasować. Dwa blaty z tej sory to koszt ok 150 zł. Oba aluminium z tego co pamiętam, a na pewno blat. A korba r7000 to 500 zł, choć odzyskasz kasę z tego co opylisz ze starej. Mnie się te nowe korby szosowe na 4 śruby nie podobają. Są takie masywne z wyglądu. Jakoś mi do szosy czy gravela to nie pasuje. 

Jeśli chcesz to mogę zmierzyć grubość zębów na tej mojej 46 clarisa i 50 która sviaglem oryginalna z rs500. Ale to jutro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...