Skocz do zawartości

[Napęd] Łańcuch ociera o najmniejszą zębatkę kasety - gx+nx


studentmibm1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dwa miesiące temu kupiłem Rockridera Race 740.

 

Specyfikacja napędu:

Przerzutka i shifter Sram GX Eagle.
Mechanizm korbowy Truvativ STYLO 6K 32T
Kaseta SRAM PG1230 en 11-50.
Łańcuch Sram NX.
Suport Sram PF 92.

 

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że w momencie gdy jadę na najmniejszej zębatce łańcuch ociera o sąsiednią, większą zebątkę. Dziwne jest to o tyle, że czasami ten dźwięk jest, czasami nie. Brzmi trochę jak dźwięk ocierającej tarczy hamulcowej o okładziny, natomiast tarcza jest prosta i po zejściu z roweru i pokręceniu kołem nic się nie dzieje. Myślałem, że to może coś w suporcie - ściągnąłem korbę, odkręciłem pedały, wszystko wyczyściłem i do porządku nasmarowałem. Poza tym po ściągnięciu łańcucha z przedniej zębatki korba chodzi bardzo ładnie bez żadnych zbędnych dźwięków i oporów. Przerzutka wydaję mi się, że jest prawidłowo wyregulowana - zakresy są ok, biegi w górę i w dół działają ładnie. Problem występuje tylko w momencie gdy jadę na najmniejszej zębatce.

Czy ktoś z Was miał może podobny problem, bo mi już brakuje pomysłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgodnie z tym co można zobaczyć na kanale Sram Tech na YT. Mam tak, że zanim zawrócę komuś głowę sam staram się zaznajomić z tematem i rozwiązać problem.

Może od myślników wypiszę co już zostało zrobione łącznie z moimi uwagami:

- regulacja przerzutek przeze mnie jak i w niezależnym serwisie. O ile stosunek ceny do jakość rowerów w Deca jest nie do przebicia to z ich serwisem nie chcę mieć nic wspólnego (długa historia przy okazji poprzedniego roweru XC100), 

- weryfikacja położenia kołeczka przerzutki względem kasety za pomocą przymiary SRAMa - tutaj fabrycznie było idealnie. Nie było konieczności regulacji - wyjechało z Deca dobrze ustawione,

- wyczyszczona sztyca i przesmarowana pastą do karbonu, 

- ściągnięta korba oraz pedały - wyczyszczone i nasmarowane,

- łożyska suportu kręcą się bez oporów, korba bez założonego łańcucha również,

- łańcuch przez te dwa miesiące i 200 km które zdążyłem przejechać był smarowany 2 razy,

- tarcze hamulcowe wyczyszczone,

- te 200 km to jazda po suchymi w 90% po asfalcie,

- koła są proste, niescentrowane.

 

I teraz co przychodzi mi do głowy co mógłbym jeszcze zrobić:

- sprawdzić czy tylne koło jest odpowiednio dokręcone,

- ściągnąć tylne koło, kasetę i wyczyścić,

- Sprawdzić czy szprychy są odpowiednio naciągnięte...nie mam tensometru - dopiero leci do mnie,

- czytając forum przez ostatnie dni natknąłem się na post w wątku o łańcuchu KMC X12 użytkownika Koralowiec:

"Dodam jeszcze, ze przy lancuchu NX oraz kasecie NX (11-50, bebenek shimano) da sie wyregulowac przy tym secie przerzutke GX, ktora niby ogarnia tylko 10-50 z bebenkiem XD, a z 11-50 ma miec problem. Dziala na igle, ale przymiar przerzutki nie bedzie idealnie pasowal, nie ma z nia problemow zadnych. Nie halasuje, lancuch nigdy nie obciera o zebatki kasety. Po wrzuceniu na 50tke koleczko przerzutki takze jest w dojsc duzej odleglosci od zebow kasety."

Sram GX nie ogarnia kasety, którą mam ja? Producent rowerów źle dobrałby napęd?

 

Edytowane przez studentmibm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ustawiłeś skrajne położenia przerzutki ? 

Zaleca się żeby oś kółeczka przerzutki licowała się z zewnętrzną powierzchnią najmniejszej koronki. Ustalamy to przy zdjętym łańcuchu i odkręconej lince.

Jak to zrobisz to zakładasz łańcuch i regulujesz naciąg linki śrubą baryłkową przy manetce przerzutki, aż nie będzie obcierać o sąsiednie koronki i będzie ładnie przerzucać

 

male.jpg

duze.jpg

Edytowane przez PawelW84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...