Skocz do zawartości

[piasta] Pytanie o kompatybilność


Luks777

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

W tylnym kole mam piastę Shimano FH-RM70, a w niej jest taka specyficzna ośka (załączam zdjęcie pierwotnej dla przykładu). Czy mogę w jej miejsce wstawić standardową? Różnica generalnie rozbija się o przyszlifowany gwint od strony kasety.

31705.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,generalnie gwint na takiej ośce jest ci potrzebny tylko do nakręcenia konusòw i kontry do nich, jeżeli długość i średnica ośki jest taka sama a gwint w miejscu gdzie maksymalnie da się nakręcić konus żeby skontrować łożysko też jest w tym samym miejscu to powinno być ok.

Zdjęcie które zamieściłeś to ośka która jest oryginalnie w RM70,tak?  Możesz wstawić zdjęcie ośki którą chcesz zamontować w zamian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powino to przeszkadzać. A jaką oś chcesz kupić? Bo jeżeli nie oryginalną Shimano, to licz się z tym że możesz trafić fabrycznie krzywą. Kupiłem kiedyś 2 czy 3 i wszystkie miały bicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój. Skrzywić ośkę, zwłaszcza w piaście szosowej to wyczyn. Konusy "uniwersalne" i tak nie będą pasować. Kupisz a nigdy tego nie użyjesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony dziwna sprawa że jest problem z dostępnością oryginalnej, zwykłej osi drążonej od Shimano. Jak bardzo ci zależy to spróbuj w jakimś sklepie stacjonarnym, taką ośkę powinieneś dopasować od innych producentów a na miejscu możesz sprawdzić czy jest prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wziąłem pod uwagę, że konusy są inne. Dzięki za spostrzeżenie!

Ostatni raz ośka pękła, ale to jak miałem wolnobieg.

Nawet na allegro nie ma za wielu części do tej piasty. W rowerowych przeważnie mają te standardowe i to w komplecie, czyli cała ośka.

Dzięki za wyjaśnienia! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konusy w tej piaście to pewnie jakiś standard Shimano i moim zdaniem są stosowane także w innych piastach Shimano,konusy możesz dokupić osobno (pewnie będziesz nawet musiał), na pewno ośka musi być z utwardzanej stali, spróbuj też poszukać shimanowskiej w zagranicznych sklepach lub serwisach aukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki standard, że co piasta to inny konus. W tanich są zwykłe, w droższych szlifowane, a w jeszcze droższych już zupełnie polerowane itd.

Moje doświadczenie jest takie, że nie kupuje się na zapas. Chyba że masz okazję, a część zamienna jest tania i wrzucisz sobie przy okazji zakupów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz link do lewego konusa do twojej piasty, może sprzedający będzie miał też prawy,z tego co widzę w sieci to konusy są bardziej dostępne niż ośki.

https://allegro.pl/oferta/stozek-shimano-piasty-tyl-fh-rm70-lewy-y3tc98020-7991846951

3 godziny temu, skom25 napisał:

Taki standard, że co piasta to inny konus. W tanich są zwykłe, w droższych szlifowane, a w jeszcze droższych już zupełnie polerowane itd.

Moje doświadczenie jest takie, że nie kupuje się na zapas. Chyba że masz okazję, a część zamienna jest tania i wrzucisz sobie przy okazji zakupów.

Nie zawsze, np. konus piasty FH- M 525 pasuje do wielu piast

Screenshot_20210729-152338.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne że do wielu. Tyle że jest też piasta z przodu, a tam oś, konus i kulki inne. Nie ma sensu brać na zapas.

Jak przyjdzie co do czego, to i tak bardziej opłaca się kupić drugą piastę i zrobić przeszczep. Bębenek dość często jest w cenie zbliżonej do całej piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...