Skocz do zawartości

[Narzędzia] Problem z odkręceniem napędu


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie forumowicze.

Kupiłem używany rower TREK SUPERFLY. Jestem na etapie konserwacji, lecz mam problem z napędem. Nie bardzo wiem jaki klucz kupić aby okręcić korbę i suport. Proszę o porady bardziej doświadczonych w temacie.

Parametry :

Korba - Shimano Deore XT, 36/26

Oś suportu - PF89.5

Jeżeli to możliwe, proszę o link do bylejakiego sklepu abym widział jak to narzędzie ma wyglądać. Najtańszą ofertę wyszukam sobie sam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Do korb potrzebujesz klucza imbusowego oraz klucza do plastikowej nakrętki np. shimanowskiego TL-FC16 lub odpowiednika.
Suport pressfit niestety się wybija, najlepiej zrobić to wybijakiem np. shimano TL-BB 13 lub np. bike hand YC-25BB ....lub dowolnym odpowiednikiem.
Nowy suport możesz po prostu wbić ostrożnie przez deskę ale idealnie byłoby mieć praskę do wciskania misek. Ja sobie spreparowałem z kawałka gwintowanego pręta i kilku dużych podkładek bardzo prostą prasę, wszystko do kupienia w sklepie budowlanym aczkolwiek takie rozwiązanie nie gwarantuje idealnej osiowości osadzania misek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rozjaśnienie. Tą nakrętkę ogarnę, jednak z tą prasą mam pytanie.

Wyjęcie wymaga specyficznych narzędzi, koło 100 zł, kupiję je, nie problem. Ale czy przy wkładaniu cały myk polega na mocnym wciśnięciu z dwóch stron suportu do środka ? Nie ma tam żadnych gwintów ? Bo jeżeli tak to dzięki temu prowizorkę do domowego użytku mogę zrobić samemu, gotowce są po 300 zł :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dokładnie, niema tam żadnych gwintów, miski wchodzą na wcisk. Myk polega na prostym ich wciśnięciu. Jeśli zaczniesz wbijać krzywo, możesz uszkodzić ramę lub miskę. Od lat robię to młotkiem pomagając sobie kawałkiem deski (aby nie pukać bezpośrednio w delikatne boki suportu) i z odpowiednią dozą uwagi, zawsze operacja kończyła się sukcesem. Natomiast wybicie suportu bez wybijaka, jakimś chałupniczym sposobem jest na prawdę trudne i mało wygodne, lepiej kupić sobie właściwe narzędzie które będziesz miał już na zawsze. Zainteresuj się również suportami które są skręcane w środku jak np. Token Ninja i podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz sobie coś takiego i masz za darmo:

IMG_20190630_174848.jpg.0c4b19555e19142146c7fefedf50b42e.jpg

Do plastikowych, wciskanych misek Shimano wystarczy w zupełności. Ja tym wciskałem z jednej strony miskę aluminiową i też dało radę. Gdyby suport jednak okazał się skręcany w środku, to potrzebny będzie specjalny klucz, a awaryjnie dwa - po jednym na stronę. Możliwe też, że wystarczy wymiana samych łożysk, bez zabierania się za miski.

A to jak ściągnąć ramiona korby, masz poniżej:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...