Skocz do zawartości

[Geometria] Porównanie 2 modeli rowerów


NoiseWizard

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Praktycznie zawsze porownywalem geometrie rowerow (jezeli chodzi i odpowiednia wielkosc dla mnie i ustawienie ciala) używajac dwoch parametrow: reach i stack.  Zagoogluj i zobaczysz o co chodzi.  Te parametry plus dlogosc i nachylenie mostka (chyba tak nazywa sie steam) dadza ci wyobrazenie jak bedziesz sie miescil w rowerze i jakie bedziesz mial pochylenie gornej czesci ciala.  Ulozenie siodelka wzgledem BB (gora-dol i przod-tyl) jest "wymuszone" ze wzgledu na fizjonimie ruchu (chociaz jest pare roznych teorii czy w pozycji korby 3-9 czubek kolana [tego bardziej z przodu] powinien byc dokladnie w pionie nad osia pedala czy troche w przod czy w tyl).  lokacja kierownicy (gora-dol i przod-tyl) jest sprawa personalna - styl jazdy i ewentualne problemy fizyczno-nerwowe: pozycja aero-racing, bardziej gravel/CX, turystyczna, lub babcia z koszykiem na targ :-).

Jezeli bedziesz porownywal reach/stack i beda one +/- kolo siobie to rower mozesz dopasowac do swojej fizjonomi za pomoca wygoru odpowiedniego mostka i jego zamontowania (pochyl w gore lub w dol).  Rwoniez maz mozliwosc zamontowania mostka wyzej lub nizej nad "headset" uzywajac "spacers" na kolumnie sterujacej.

Reszta parametrow jak rozstaw kol, nachylenie "seattube" i headtube", polozenie BB wzgledem ziemi, rake itd daja ci informacje jak rower bedzie sie zachowywal na szosie: jaki bedzie manewrowny przy roznych predkosciach, stabilny, itd.

Jezeli producent nie podaje reach i stack w geometri roweru - chyba nie zaufalbym tej firmie jako ze podaja najbardziej wartosciowych parametrow.

Mam nadzieje ze to cos pomoze.

Sorki za orto/grama; zgadza sie "jestem leniwcem i olewaczem"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :thumbsup: 

Z internetu wyczytałem, że stosunek stack/reach dla Ultra 900AF w rozmiarze M wynosi 1,45 natomiast w Vento jest to 1,49 dla M. To aż taka różnica? Niby te Krossy to w geometrii wciąż coś pomiędzy race a endurance.  Będę jeździł raczej na Krossie, wybrałem rozmiar S przy 174,5 cm wzrostu i 80 noga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...