Skocz do zawartości

[serwis] Manitou Magnum Comp - białe, plastikowe elementy


Kreick

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Co to jest? Chodzi o te plastiki, jeden trzymam w ręku.

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-0/p480x480/37994129_1836926083017669_3989517154713075712_n.jpg?_nc_cat=0&oh=1cec1186dda33addfa7d8701402d2a15&oe=5BCEE270

Trzeci raz otwieram amor i trzeci raz się zastanawiam na co to komu. Rozumiem, że może utrzymywać tłumik i sprężynę w linii, żeby nie dostawały jakichś luzów, ale odnoszę wrażenie, że mi to zabiera zwyczajnie skok. Bez tego plastiku na sprężynie mam 110mm ugięcia tak jak powinno być. Jak to założę to fizycznie nie jestem w stanie uzyskać więcej niż 60mm. Się zastanawiam jak amor wtedy pracuje, bo po oringu na goleni wiem, że do 100mm na pewno już nie raz doszedłem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
21 minut temu, Kreick napisał:

ozumiem, że może utrzymywać tłumik i sprężynę w linii, żeby nie dostawały jakichś luzów

Prawdopodobnie sam sobie odpowiedziałeś. DO tego ma to funkcję przeciwdziałania dobiciu amorka ( ma to nazwę Dual Bottom Out bumpers )

manitou_magnum_ppt-e1458114121582.jpg

Poza tym masz wersje OEM, a w tych wersjach różne cuda się zdarzają.

Poza tym powinno to być nieco inaczej założone- to białe coś ma być pod tymi czarnymi ,stożkowymi gumkami. Na Twoim miejscu bym tego nie wyjmował.

998661d1435584210-manitou-mattoc-manitou

19 minut temu, Kreick napisał:

Jak to założę to fizycznie nie jestem w stanie uzyskać więcej niż 60mm.

Poziom oleju w tłumiku prawidłowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@durnykot

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Zamontowałem dobrze, po prostu przyłożyłem tak do zdjęcia, żeby było wiadomo o co chodzi. Ale dzięki za czujność. Ze skokiem chodziło mi o ręczne wciskanie sprężyny przy zdjętych goleniach. Ale może była tam jeszcze odrobina ciśnienia i wszystko by się zgadzało. Bumpery oczywiście założyłem, uznałem, że skoro ktoś je tam wsadził to niech zostaną :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
49 minut temu, Kreick napisał:

Ze skokiem chodziło mi o ręczne wciskanie sprężyny przy zdjętych goleniach

W komorze, zakładając ,że masz założony od góry korek z zaworem, nawet przy spuszczonym powietrzu zawsze będziesz miał ciśnienie równe atmosferycznemu, więc wciskając trzpień zwiększasz ciśnienie ., co wiąże się ze zwiększającym się oporem. Z fizyki miałem naciąganą tróję,ale coś tam pamiętam.

Skok sprawdź na pustej komorze i poskładanym amorku z tłumikiem w pozycji otwartej. Naciśnij na koronę i będziesz miał skok amorka. 

Jak poziom oleju w tłumiku? Prawidłowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ten amor blokuję się do końca jak inne modele manitou np. marvel, tower itp. czy ma  możliwość lekkiego ugięcia ? Jeżeli nie to mam za mało oleju w tłumiku. Amor fabrycznie zamontowany w specialized fuse expert wersja oem z tłumikiem abs + i spręzyną iso air.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli masz klasyczny ABS+ ( a chyba taki masz ) to podstawowym ustawieniu pełne zamknięcie tłumika powinno dawać pełną blokadę. Jeśli nie masz pełnej blokady to możesz mieć za mało oleju lub możesz mieć niestandardowe ustawienie tłumienia wolnej kompresji. Możliwe także ,że podczas montażu tłumika w fabryce nie przestrzegali zasad i źle włożyli tłumik ( choć to mało prawdopodobne ).

Wyjęcie tłumika, zmierzenie poziomu oleju i włożenie tłumika to max 30 min. Poziom oleju ( mierzony od szczytu otworu na tłumik do lustra oleju ) ma być w zakresie 85 mm -90 mm, gdzie nominalny poziom to 87 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten centymetr mi chodziło czyli "ten typ tak ma" ale jak będę niedługo robił serwis podstawowy  sprawdzę tak jak radził "durnykot" poziom oleju w tłumiku. Jeżeli chodzi o twardość udało mi się go jak na razie "dobić" do 80 mm skoku w Sobotę wybieram się do lasu na prawdziwe testy i zobaczymy ile skoku jest w skoku (120mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Zależy z jaką masz sprężynę, ja miałem ISO AIR - Manitou Magnum Comp skok 120 i zmieniłem na 140 (dokupiłem nową sprężynę ) ze sprężyną Dorado to już pewnie inna bajka. Poszukuj tutaj https://hayesbicycle.zendesk.com/hc/en-us/articles/360036577433-Magnum

Edytowane przez Ador
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...