Skocz do zawartości

[Damper] FOX RP23


biker_xc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w moim damperze podczas uginania przez pierwsze 5mm skoku w obie strony słychać syczenie/chlupanie. Szczególnie jest to słyszalne przy załączonej na 3 platformie. Ciśnienie około 180psi. Damper działa normalnie w całym zakresie, tłumienia, przynajmniej tak to widzę, regulacja tłumienia i platforma też. Z info wygrzebanych w necie można wyczytać, że tak ma być, zatem pytanie Czy tak ma być? Czy serwis? Damper kupiłem używany, podobno po pełnym serwisie. Oczywiście nie weryfikowałem tego bo nie miałem jak. Wydaje mi się, że wcześniej tego nie było, wcześniej czyli w okresie styczeń - marzec. Najbardziej słychać przy ostrych podjazdach, kadencja około 100 - wtedy docierają rytmiczne odłosy. Wczoraj spuściłem powietrze i uginając nie słyszałem syczenia/chlupania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszę jakby chlapanie, smażenie, przelewanie, ciężko to opisać, dotyczy tylko początkowego skoku, reszta działa płynnie, ale że wkurza mnie przy podjazdach postanowiłem zapytać. Może w okresie zimowo wiosennym przy niższych temperaturach po prostu nie było tego tak słychać, teraz przy 25 i więcej już tak. Sam nie wiem. Nie chciałbym wysyłać do serwisu, bo to praktycznie 3 tyg bez roweru :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wygląda/brzmi jak zapowietrzony układ olejowy. Pewnie początkowa faza skoku zachowuje się jak pozbawiona tłumienia.

Ten tłumik miał kiedyś serwis?

43 minuty temu, biker_xc napisał:

Teraz wychodzą 3  tyg bez roweru.

Dlaczego 3 tygodnie? Fonika robi serwis w tydzień łącznie z przesyłką.

Teoretycznie możesz z tym jeździć,ale może dojść do całkowitej utraty tłumienia kompresji ( choć z jednym RP jeździłem tak cały sezon )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie mają info o 10 dniach roboczych plus wysyłki i są 3 tyg. No właśnie nic nie czuję. Wychylenie w którym sapie to max 3-5mm. Dalej buja się elegancko;)

Dopytam jeszcze jako że macie większe doświadczenie z damperami, czy to co widzicie i słyszycie na moim filmiku  to już bardzo źle? Pod wieloma podobnymi filmami spotkałem się z wpisami, że ludzie tak jeżdżą latami. Mi osobiście to przeszkadza ze względów czysto estetycznych, bo problemu innego nie widzę i nie czuję, więc jest do zrobienia, ale ze względu na pogodę wolałbym to przełożyć na później. 

Edytowane przez biker_xc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
53 minuty temu, biker_xc napisał:

Na stronie mają info o 10 dniach roboczych plus wysyłki i są 3 tyg

Jeśli nie mieszkach na Karaibach to wysyłka powinna się zamknąć w 3 dniach max. Czyli daleko do 3 tyg.

54 minuty temu, biker_xc napisał:

czy to co widzicie i słyszycie na moim filmiku  to już bardzo źle?

Zasadniczo dobrze nie jest, bo nie powinno to mieć miejsca. Jeśli chcesz mieć spokój, wyślij d serwisu. Jeśli chcesz czekać to kontroluj ten "luźny skok " i działanie platformy.

Pamiętaj jednak,że 2-3 tygodnie bez roweru są lepsze niż kilka miesięcy bez roweru z powodu uszkodzonego tłumika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@biker_xc i @durnykot, ta sytuacja nie ma miejsca w komorze IFP, a jest to efekt przepuszczania powietrza wraz z drobinkami oleju między komorą pozytywną a negatywną. Żaden serwis tego nie naprawi, dźwięk taki będzie zawsze, jeśli tak bardzo Ci przeszkadza to kup sobie tłumik ohlins stx albo coś podobnego klasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lichak napisał:

@biker_xc i @durnykot, ta sytuacja nie ma miejsca w komorze IFP, a jest to efekt przepuszczania powietrza wraz z drobinkami oleju między komorą pozytywną a negatywną. Żaden serwis tego nie naprawi, dźwięk taki będzie zawsze, jeśli tak bardzo Ci przeszkadza to kup sobie tłumik ohlins stx albo coś podobnego klasowo.

Aż tak to mi nie przeszkadza ;) po prostu boję się aby coś się nie rozleciało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
18 godzin temu, lichak napisał:

ta sytuacja nie ma miejsca w komorze IFP, a jest to efekt przepuszczania powietrza wraz z drobinkami oleju między komorą pozytywną a negatywną

Czy ja gdzieś napisałem o komorze IFP? Napisałem,że:

W dniu 8.06.2018 o 17:58, durnykot napisał:

Wygląda/brzmi jak zapowietrzony układ olejowy

I dalej będę podkreślał,ze przy prawidłowo zalanym tłumiku nie powinno to mieć miejsca. Zresztą w układzie hydraulicznym jaki jest w foxie nie ma czegoś takiego komora negatywna i pozytywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, durnykot napisał:

I dalej będę podkreślał,ze przy prawidłowo zalanym tłumiku nie powinno to mieć miejsca. Zresztą w układzie hydraulicznym jaki jest w foxie nie ma czegoś takiego komora negatywna i pozytywna.

Jest komora negatywna i pozytywna, inaczej od samego początku damper byłby nieznośnie twardy.

 

58 minut temu, durnykot napisał:

Czy ja gdzieś napisałem o komorze IFP? Napisałem,że:

W dniu 8.06.2018 o 17:58, durnykot napisał:

Wygląda/brzmi jak zapowietrzony układ olejowy

Komora IFP to jest cały tłok, gdzie znajduje się również układ olejowy.

Dołączam grafikę gdzie znajdziesz myślę wystarczającą ilość informacji.

p4pb8122546.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dalej nie widzę negatywnej i pozytywnej komory olejowej . W trakcie kompresji olej przemieszcza się przez tłok poprzez zestaw portów, a jego przepływ regulują podkładki( shimy) o odpowiedniej średnicy, grubości i w odpowiednim ustawieniu. To samo dzieje się przy powrocie,z tym że olej przemieszcza się inną drogą. Komora olejowa jest/powinna być całkowicie wypełniona.  Mam wrażenie ,zę mylisz nieco pojęcia odnośnie komór. Na załączonym rysunku jest pokazany przepływ podczas kompresji ( na niebiesko ) i powrotu ( na czerwono ).

Chyba ,że  piszesz o komorze powietrznej. Jeśli tak, to ilość oleju w komorze jest tak mała,że nie powinno być słychać "siorbania".

Nie ma komory IFP ale tłok IFP,który służy do czegoś innego. Na powyższym rysunku znajdziesz informację o IFP.

Tyle z mojej strony.

IMO tłumik autora ma objawy zapowietrzenia układu olejowego,ale to tylko moja opinia ( miałem tak w 2 tłumikach Foxa , RP2, RP23 ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj przypadek: Ja miałem podobnie w dps fox perf po serwisie. W nowym rowerze w damperze oleju było na styk dlatego nie było słychać tego przelewania. Wysłałem damper  do gregorio na sprawdzenie bo był jeszcze na gwarancji. Wszystko ok. Potem jeszcze wysłałem na full serwis ( z ifp) i dowiedziałem się że dampery foxa nie miał fabrycznie odpowiedniej ilości oleju i tego nie było tak słychać. Po sterwisie dopiero zwróciłem uwagę, na początku myślałem że to jakiś metaliczny dzwięk. Dopiero przy powolnych ruchach słychać było chlupanie.W moim przypadku po serwisie  słychać przez 2-3 jazdy potem się uspokaja...

Edytowane przez bardok206
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

rozmawiałem z Foniką i serwis będę robił zimą. Oczywiście jeśli wcześniej coś się nie zepsuje. Skoro wszystko działa to nie ma pośpiechu. Jeździć i obserwować. Jeśli natomiast chodzi o odgłosy podczas podjazdów, to udało się je zlokalizować, gdyż znacznie się powiększyły. Szczególnie z prawej strony je słychać i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na połączenie blok - pedał spd. Ponieważ na początku było ciszej to myślałem, że to damper sapie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...