Skocz do zawartości

[hamulce] Tektro Draco problem z siłą hamowania - na co wymienić ?


nightrunner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od pewnego czasu zastanawiam się nad wyminą moich hamulców na jakieś lepsze. Głównym powodem jest słaba siła hamowania i modulacja.

Z Tektro Draco jeżdżę już ponad 6 lat i nigdy nie byłem z nich za bardzo zadowolony. Kombinowałem już z rożnymi tarczami i klockami. Aktualnie mam tarcze Shimano SM-RT66 (pród), XT SM-RT76 (tył) i klocki metaliczne meridy (modelu nie pamiętam). Z tymi tarczami i klockami hamulce działają nawet w miarę, ale nie jest to to czego bym chciał. Największy problem jest z modulacją, ciężko jest wyczuć te hamulce i moment blokowania koła. A koło można zblokować dopiero przy porządnym nacisku na klamkę,  przy którym ciężko jest już kontrolować siłę. Tarcze to 180. Zastanawiałem się nad wymianą na większe, ale jak niektórzy piszą, że 180 to dużo, to dochodzie do wniosku, że chyba nie rozmiar tarczy stanowi u mnie problem.

Ostatnio miałem okazję pokręcić się chwilę rowerem kolegi, który miał hamulce shimano (jakieś 3-setki) i byłem naprawdę zdziwiony siłą hamowania. Jeździłem już kilkoma rowerami z hamulcami shimano (podstawowymi) i bardzo podoba mi się ich praca dlatego pomyślałem o wymianie hamulców na shimano, bo z Tektro Draco kombinowałem już na wszystkie sposoby i efekty są niezbyt zadowalające. Poza tym już od dawną myślę nad wymianą klamki na 2 palce, bo ta od Draco jest bardzo niewygodna...

Moja jazda to raczej lekki teren, waga 90 kg, rower to author dexter 29 2011r (choć niewiele już w nim z fabryki zostało :) ).

Zastanawiam się nad zakupem SLX BR-M7000 lub XT BR-M8000.

Proszę was o opinię czy warto wymienić Tektro Draco na te hamulce i czy warto dopłacić do XT ?

 

 

 

Edytowane przez nightrunner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że nie masz tych hamulców od nowości? Próbowałeś wymieniać płyn lub odpowietrzać? Moje na z czasem też hamowały coraz gorzej, ale po ostatniej wymianie płynu odzyskały młodzieńczy wigor i złego słowa na nie nie powiem, a klocki mam półmetaliczne i tarcze 180/160. Modulacja też jest całkiem przyjemna.

Aczkolwiek w światku rowerowym te hamulce za jakieś demoniczne nie uchodzą i można rozumieć chęć wymiany. Ostatnie wiele dobrego czyta się o hamulcach Magura MT2 jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości - polecam sprawdzić.

Co do Shimano to niestety ostatnio poleciało z jakością i ponoć zdarza się, że nawet wysokie grupy ciekną. W niskich grupach jest wręcz katastrofa. Chociaż jak widać zdarzają się wyjątki jak w rowerze Twojego kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seraph

Z hamulcami kombinowałem już wszystko. Wymianę płynu i odpowietrzanie robię praktycznie przed każdym sezonem (bo mi się tył zapowietrza), trochę to pomaga, ale to nie jest to czego bym chciał. Trochę mnie zmartwiłeś tym spadkiem jakości, bo uważałem Shimano za pewniaka :/ Poczytam o tych Magurach MT2 ...

@firefoks dzięki za spostrzeżenie, ale mogłeś wybrać trochę mniej prostacką formę. Okres masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać ja trafiłem jakiś super egzemplarz, bo przez 6 lat się nie zapowietrzyły nigdy i teraz wymieniłem płyn 1 raz:o 

Shimano niestety pokazuje jak nie robić hydrauliki ostatnimi czasy. Jak nie Magura to już lepiej coś z Avid/Sram. Te już są na DOT'cie, a nie na oleju, więc teoretycznie lepiej znoszą niskie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...