Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
mam aktualnie zamontowaną przerzutkę przednią na 3 rzędy (prawdopodobnie jest to stara Acera lub Alivio), manetki Alivio SL-M410 (z serii 3x8).
Chciałbym powoli zmieniać napęd na 3x9 lub 2x10, na początku chciałem zacząć od manetki na przód SL-M780 (deore xt), ma możliwość zmiany pomiędzy 2/3rzędy - ta manetka jest w porządku?
Dalej chciałem zmienić kasetę, przerzutkę tylną i manetkę do niej - czy bębenek, który mam aktualnie pod 8 rzędów obsłuży kasetę 9 rzędową?

Edytowane przez witkacy7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, witkacy7 napisał:

przód SL-M780 (deore xt), ma możliwość zmiany pomiędzy 2/3rzędy - ta manetka jest w porządku?

Jest ok. pociagnie 2x/3x w napedzie 8,9,10, a nawet 11 rz.

 

Godzinę temu, witkacy7 napisał:

Dalej chciałem zmienić kasetę, przerzutkę tylną i manetkę do niej - czy bębenek, który mam aktualnie pod 8 rzędów obsłuży kasetę 9 rzędową?

tak, nawet 10 i 11 mtb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

tak, nawet 10 i 11 mtb

Dzięki za szybką odpowiedź. W serwisie rowerowym pan stwierdził, że skoro mam 8 rzędów teraz kasetę, to nie ma szans, że 9rz. się zmieści, a co dopiero 10.

Dalej myślę o zmianie suportu z kwadratu na BSA - czym się tu kierować? jak obliczyć linię łańcucha i wybrać korbę? mam mufę 68mm, więc zakładam, że SM-BB52 wkład będzie ok, do którego również są dedykowane korby z serii Alivio (M4000, T4000). Z wkładem są w zestawie podkładki o różnych grubościach - jak zmierzyć które zakładać lub nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz mufę 68 mm to 2 podkładki idą od strony napędowej, a jedna z lewej strony. Tak jest w standardzie. Do każdej korby mtb/trekking  w systemie potocznie nazywanym HT2.  Najtańsza opcja to fc-mt300 ( 44/32/22 ) ( ok. 200 pln z suportem ) ale bardzo prawdopodobne, że przerzutka przednia do wymiany będzie również ( bo obecna działała zapewne z korbą 42/32/22 ) Objaw ( ten zły niepożądany ) z przerzutką od korby 42/32/22  ( we współpracy z korbą 44/32/22 ) będzie taki, że przy wrzucaniu z 32 na 44 będzie czasem haczyło/klinowało się lub/i  z 44 na 32 niechętnie spadał łańcuch lub/i  z 32 na 22 będzie spadał w kierunku ramy z koronki 22 ) Jeśli nie będzie złych objawów to przerzutka może zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla napędu 9 sp i to zależy czy chcesz nową czy może zapolować na lepszą używaną ( której już nie produkują ) i również musisz zadecydować czy to ma być przerzutka typu top swing czy down swing

przerzutka_Top_swing_Down_swing-768x470.

Po lewej down swing, a po prawej top swing. Głównie różnica taka, że ta 1 - jej mocowanie - może wypadać między śrubami od koszyka bidonu ( jesli  masz na rurze podsiodłowej ) a także ta 1 ma mocniejszą sprężynę, mniej łapie luzy, ale więcej siły na kciuku wymaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak down swing brałbym ( polował ) na fd-m751 lub fd-m571  ( tylko ważna jest średnica ramy w miejscu mocowania bo są 3 -  28,6 mm, 31,8 mm oraz 34,9 mm ) a także  ciąg linki - czy linka do przerzutki idzie z góry  czy z dołu ( ciąg górny czy dolny ) i konkretnej wersji szukać. A z nowych to może być i alivio/deore

Teraz, witkacy7 napisał:

Najtańszy mt300, nie warto dopłacać do Alivio z serii 4000?

raczej nie

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, SoloTM napisał:

Jak down swing brałbym ( polował ) na fd-m751 lub fd-m571  ( tylko ważna jest średnica ramy w miejscu mocowania bo są 3 -  28,6 mm, 31,8 mm oraz 34,9 mm ) a także  ciąg linki - czy linka do przerzutki idzie z góry  czy z dołu ( ciąg górny czy dolny ) i konkretnej wersji szukać. A z nowych to może być i alivio/deore

raczej nie

U mnie jest ciąg górny. A co z linią łańcucha? jeśli dobrze rozumiem te 2 podkładki zapewnią odległość środkowej zębatki od środka mufy taką, jaka była i być powinna?

PS mam akurat mocowania, więc zostaje top swing - w jakich modelach proponujesz mi poszukać?
Dziękuję

Edytowane przez witkacy7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkladki są 3. Każda ma po 2,5 mm. Przy standardowo założonych podkładkach pod suportem będzie wynosić 50 mm, przekładając jedną na lewą stronę można zrobić 47,5 mm. Można też wymienić podkładkę o grubości 2,5 mm na dwie ( 1,8 + 0,7 ) i zrobić sobie linię łańcucha np. 49,3 mm lub 48,2 mm, ale tym sobie głowy nie zawracaj. Standardowa jest 50 mm i taką Shimano zaleca. Gdybyś był ciekawy jaką masz teraz ( zapewne 50 lub 47,5 mm ) to musiałbym znac długość osi obecnego suportu oraz model korby.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, witkacy7 napisał:

Czyli montując HT2 dokładam 5mm ze strony napędu, z lewej 2,5mm i to daje 50mm?

Tak.

Teraz, witkacy7 napisał:

nie sugerować się obecną linią?

A skąd wiesz jaką masz ? Najprawdopodobniej jest to 50 mm. Jeśli jest mniejsza to przy napędach 3x lepiej bo przy przekosach np. biegi 3x4  lub 3x3 ( 2x1 i  2x9  ) łańcuch nie ociera o wózek przedniej przerzutki. Gdybyś miał 47,5 i zrobił sobie 50 mm to chciałbyś wrócić do 47,5 mm. Jeśli zaś miałeś 50 mm to nie poczujesz różnicy ( zostając przy 50 mm ) ;)

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, ostatnie jeszcze pytanie odnośnie manetek - lewą chciałem kupić Deore XT M780, a przy wymianie tylnej przerzutki założyć lewą manetkę M610 - czy lepiej założyć od razu zestaw prawa i lewa M610 (bo przy założeniu, że na tył wrzucę kasetę 9rz. to prawa manetka zostaje mi do wyboru M610).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, SoloTM napisał:

Lewą raczej nie. ( w sensie xt ) chociaż na olx widziałem b. tanio za 50 pln nową lewą ( xt 780 ) Jak nie razi rożnica w wyglądzie to możesz.

Bardziej chodzi mi o kwestie przerzucania biegów, czy warto montować tak dobrej klasy do przerzutki np. alivio? ma to rację bytu?

Pytanie odnośnie drugiego roweru, w którym zmieniam napęd - fabrycznie był zamontowany zestaw z przodu korba 42-34-24 oraz przerzutka Shimano Altus M190 (znalazłem informację, że współpracuje z korbami 18T, czyli różnicą między największym blatem a najmniejszym 18 zębów) - było ok.
Po kolizji w serwisie korba została zmieniona na Shimano FC-M131 (czyli 42-32-22, różnica wynosi 20T), a przerzutka została i mam problem z jej ustawieniem (w serwisie ponoć facet powiedział, że wystarczy podciągnąć trochę). Czy to może być powód dla problematycznego ustawienia przerzutki?
Czy mam się sugerować pojemnością przerzutek? (mało gdzie znalazłem taką informację czy 20t,18t?) czy przede wszystkim informacją pod ile zębów na największym blacie przerzutka pasuje? (znalazłem nowego Altusa FD-M310, który teoretycznie ma pojemność całkowitą 20t - to rozwiązałoby problem?)

Edytowane przez witkacy7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, witkacy7 napisał:

Bardziej chodzi mi o kwestie przerzucania biegów, czy warto montować tak dobrej klasy do przerzutki np. alivio? ma to rację bytu?

za 50 pln to można, komplet 3x9 ( sl-m770 ) za 300 pln nie warto raczej ( choć to najlepsze bodaj manetki 3x9 - jak ktoś ma kasę to może )

Godzinę temu, witkacy7 napisał:

została zmieniona na Shimano FC-M131 (czyli 42-32-22, różnica wynosi 20T), a przerzutka została i mam problem z jej ustawieniem (w serwisie ponoć facet powiedział, że wystarczy podciągnąć trochę). Czy to może być powód dla problematycznego ustawienia przerzutki?

Może być problem z ustawieniem fd-m190 na 42/32/22 ale nie musi ( tu bywa różnie )

 

Godzinę temu, witkacy7 napisał:

Czy mam się sugerować pojemnością przerzutek? (mało gdzie znalazłem taką informację czy 20t,18t?) czy przede wszystkim informacją pod ile zębów na największym blacie przerzutka pasuje? (znalazłem nowego Altusa FD-M310, który teoretycznie ma pojemność całkowitą 20t - to rozwiązałoby problem?)

Sugerujesz się pojemnością, obsługiwaną max koronką oraz różnicą środkowa - górna.  A gdzie szukać  tych wartości - tu bywa różnie ( nie ma w 1 miejscu ) generalnie w google ;) Przerzutek dla korb 42/32/22 jest najwięcej. ( dla 3x7/8 sp ) top swing to fd-m310 i na pewno będzie pasowała.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...