Skocz do zawartości

[napęd] wymiana napędu w Romet Orkan 4


spejson

Rekomendowane odpowiedzi

Po dzisiejszych (kolejnych) męczarniach z tak chwaloną preze mnie Alivio, nerwy mnie na to dziadostwo wzieły. Znowu się rozregulowała w trasie, do tego skrzypi coś i ćwierka (przerzutka, suport?).Zastanawiam się jaki byłby koszt wymiany na jakiś sensowny zestaw 3x9 do crossa. Możecie mi polecić coś sprawdzonego np. z grupy Deore czy XT? Myślę o wymianie:

Na pewno:

- przerzutka tył

- przerzutka przód

- manetki

- łańcuch

- kaseta?

Być może (jeśli kasy starczy, jeśli nie to w przyszłości)

- korba z zębatkami

- suport?

 

Budżet, no nie wiem ... 5-6 stów? Rower z 2016 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasetę, korbę łańcuch zostaw. Kup sobie używane manetki i przerzutkę, np. coś z deore 590 albo coś podobnego. Jak znajdziesz coś powyżej to możesz wziąć, ale myślę że do crossa osprzęt powyżej deore nie będzie zbytnio wykorzystany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter233, raczej nie chcę używki. Chyba, że obecne Deore są też "takie dobre" jak moje Alivio. Wolałbym coś nowego, ale najlepiej stary, sorawdzony zestaw ( tył, przód, manetki). Ma działać możliwie płynnie i być niezawodne ( żeby się nie rozregulowywało co 100 km itd).Nie mogę być 70 km od domu i dygać czy wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki m590 , tylna zmieniarka m592 i spoko zestaw. Ujezdzam m592 z manetka m370 i nic się nie rozregulowuje a z dobrym pancerzem i linką chodzi spoko , ale dobre manetki sporo by jej jeszcze pomogły. Przednią zmieniarkę mam M371 jak pamiętam i z manetką m310. Podobnie jak tyl - dobrze wyregulujesz to spoko chodzi , ale jak możesz ( pasuje Ci stopniowanie do korby ) to m590 na przód i masz dobry zestaw przerzutki + manetki. Resztę możesz zmienić później.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostało by Ci ewentualnie na kasetę i łańcuch. Jak chcesz zmieniać to na przykład hg400-9 i kmc x9. Korba i suport to kolejne 300 - 350 zł. Ja bym póki co łańcuch , kasetę i korbe zostawił stare a jak będziesz miał wystarczająco środków to zmienił w komplecie. Stary łańcuch do nowej korby nie bardzo , a jak się potem okaże że kaseta nie przyjmie nowego łańcucha to i tak zmienisz komplet.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał m590 , aby wszystko było zbliżone do siebie. Nie wydasz majątku a wszystko będzie fajnie działać. Co do suportu to chyba bb52 jak kojarzę jest do htII, ale ja bym brał accent bb-ex pro bo można bez problemu wymieniać w nim łożyska. W Shimano też , ale w przypadku accenta chyba nie wymaga to specjalnych narzędzi.

 

No i mówią , że taki cały napęd jednej grupy działa najlepiej.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klark, wymieniłeś tylko manetki i linki i pancerze? Możesz napisać jakie konkretnie?

@Ychu, czy ten model FD-M590 na pewno podejdzie jeśli chodzi o średnicę obejmy i rodzaj naciągu? Czytałem na forum, ze to się bierze pod uwagę ale niestety nie wiem jakie te "rzeczy" są u mnie a jakie w proponowanej Deorce.

 

Zostać przy wersji M5xx czy dołożyć "kilka złotych". Znalazłem na OLX:

- tył: nowa Deore XT RD M771 - 189 zł (fajnie wygląda:-)

- tył: nowa Deore XT-RD-M773 GS Shadow  - 189 zł(fajnie wygląda:-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia m590 ma podwójny ciąg , więc spokojnie będzie pasować.

 

Na tył możesz brać m771. Za to m773 nie podejdzie , bo z tego co widzę jest pod 10s i przy 9s jej nie wyregulujesz.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc. Nie ma co cudować, zostanę przy tym zestawie:

RD-M592 SGS
SL-M590
FD-M590

to już powinno działać jak należy. Swoją drogą taką sama przerzutkę w tyłu mam w Krosie ale za to manetki Acera, ciekawe czy będzie różnicą, jak będzie to do Krossa też wsadzę te manetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Żeby nie mnożyć tematów. Napęd wymieniony, jest ok. Ale wczoraj zauważyłem jedną rzecz: przy przerzutce (tył oczywiście) nie ma baryłkij, jest tylko przy manetce.  W drugim rowerze z tą przerzutką jest tak samo wiec to chyba tak ma być. Pytanie: patrząc na baryłkę przy manetce od strony linki, czyli równolegle z linką. kręcenie w lewo (czyli od kierownicy i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara powoduje: luzowanie linki czy odwrotnie? Mam lekkie problemy przy "wskakiwaniu" łańcucha na większe koronki kasety, więc trza by linkę lekko poluzować (chyba). Przy przerzutce oznaczałoby to kręcenie baryłką "w stronę koła" , a przy manetce jak trzeba kręcić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli żeby lepiej wskakiwał łańcuch na większe koronki

Jedni twierdzą , że jedynka to największa koronka , drudzy , że najmniejsza oceniając po prędkości :P Jak ma lepiej iść na cięższe przełożenia to luzujesz linkę , jak chcesz żeby wbijało lepiej te do jazdy pod górę to napinasz.

 

U ciebie widzę , że mówiąc większe masz na myśli chyba cięższe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się robi galimatyjas :-)

Dla mnie największa koronka to ta najbliżej szprych czyli największa rozmiarem :-).

Zatem, aby łańcuch lepiej wchodził na koronki do jazdy pod górę czyli na te bliżej szprych, o trzeba baryłkę kręcić w lewo czyli napinać linkę, ja ? :-)

 

Czyli kierunek kręcenia tak jak napisałem w pierwszym poście (w lewo, czyli do koła jeśli baryłka jest przy przerzutce), tylko ten kierunek obrotu nie luzuje (jak napisałem) a napina linkę.

Jasny gwizdek z temy przełożeniami. Faktycznie nieprecyzyjne nazewnictwo może sporo namieszać.

Dla usystematyzowania (napęd 3x9):

Koronka kasety najbliżej szprych to nr 1 czy nr 9?

Na korbie najmniejsza zębatka (najbliżej ramy) to nr 1 czy 3?

Przełożenie: koronka kasety najbliżej szprych + zębatka korby najbliżej ramy to przełożenie  największe czy najmniejsze?

Większość używa tych określeń "jak się uda" a potem wychodzą kwiatky :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote name='spejson' timestamp='1501148729' post='2004674'] trzeba baryłkę kręcić w lewo czyli napinać linkę, ja ?

Tak

 

 

 

Koronka kasety najbliżej szprych to nr 1 czy nr 9?

Numer 1

 

 

 

Na korbie najmniejsza zębatka (najbliżej ramy) to nr 1 czy 3?

Numer 1

 

 

 

Przełożenie: koronka kasety najbliżej szprych + zębatka korby najbliżej ramy to przełożenie  największe czy najmniejsze?

Najmniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...