Skocz do zawartości

[Remont] Kross Evado 1.0 2011 - projekt upgrade


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o rady w kwestii reanimacji/upgrade'u roweru. Aktualnie posiadam Kross Evado 1.0 2011 (link). Po 5 latach jest juz w kiepskim stanie - wytarte zębatki, wyłamane szprychy - a w najbliżyszym czasie chcę z niego korzystać regularniej w dojazdach do pracy jeszcze przed zimą.

 

Trasy na jakich jest użytkowany to praca (70% asfalt/miasto, 30% las) i okazjonalne objazdy. W większości po drogach utwardzonych asfaltowych/leśnych/polnych, więc głównie zależy mi na sztywności i niskich oporach.

 

Co bym chciał zmienić i na co. Z tego co się rozglądałem, nowe rowery z takim osprzętem kosztują ok 2500zł, więc moja propozycja wydaje mi się sensowna, zwłaszcza, że nie odczuwam potrzeby posiadania amortyzatora ani hamulców tarczowych. Chyba że rama i widelec są minusem. Przed założeniem tematu przejrzałem forum odnośnie większości komponentów. Lista:

 

koła RODI SCORPION z piastą NOVATEC - 300zł - aktualnie w tylnym kole pękniętych mam 5 szprych, te według opinii w miarę solidne

opony CX Comp 28 SCHWALBE - 130zł - chcę raczej semi-slicki, o tych czytałem pozytywne wypowiedzi

dętki Shwalbe Extra Light - 50zł - ewentualnie Schwalbe standard za 25zł

taśmy na obręcz - 5zł

kaseta CS-HG400-9 - 80zł - podobno wystarczy i nie ma sensu dopłacać wyżej, 9 rzędów wystarczające, ważne że najmniejsza zębtka to 11T, czasem brakowało mniejszej niż 14T przy jeździe bardziej interwałowej

przerzutka tył DEORE RD-M592 - 143zł - tu pytanie: lepiej to starsze deore czy nowe alivio RD-T4000 - podobno rozwiązania z wyższych grup z czasem schodzą do nizszych

korba FC-T4010 48/36/26 - 170zł - deore FC-T 521 kosztuje 346zł, a chyba lepiej dołożyć do lepszych manetek?

suport BB-ES300 - 50zł - kompatybilny z FC-T4010

łańcuch KMC X9 - 45zł - dość chwalony

klamka prawa AVID FR-5 - 25zł - zachwalana

manetka prawa xt m770 - 276zł - i tu dylemat, bo gdzie nie spojrzałem, to okazuje się, że to jest jeden z najważniejszych elementów, gdzie można poczuć różnicę i lepiej dołożyć do tych manetek XT kosztem np kasety, korby

klocki ABS-3CC - 30zł - dobre opinie

 

linki i pancerze - 25zł

pedały vp-196 - 53zł - mam jakieś stalowe, cięzkie i niewygodne

 

złożenie 150zł - kupno narzedzi i majstrowanie samemu - w przyszłości

 

Łącznie ok 1600zł z dosyłkami

 

Co zostawiam na przyszłość:

hamulce - nie ma potrzeby, według mnie hamują dobrze, koło blokuje się bez problemu

przerzutka przód - nie ma potrzeby, korzystam z niej tylko przed krótkim podjazdem (11%) w drodze do pracy gdzie odpalam młynek i do tego w zupełności wystarczy, w innym wypadku w ogóle nie używana, z tyłu nie schodze poniżej 3-4 zębatki. 

klamkomanteka przód - to samo, wiem, że może być trochę pstrokato, ale lepiej, żeby było praktycznie

 

 

W miarę sensowne? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość sensowny zestaw . Tylna Deore M592 to zdecydowanie lepszy wybór niż Alivio 4000 z tym , że jeśli brałbyś kasetę 11-28 to szukaj modelu M591 (M592 to shadow i nie najlepiej się dogaduje z kasetami z węższym zakresem przełożeń). Korbę FC-M521 spokojnie dostaniesz poniżej 200zł http://allegro.pl/korby-shimano-deore-fcm521-48-36-26-sruby-i6395803153.html . Manetka XT M770 rzeczywiście robi sporą robotę i warto w nią zainwestować (w tylną , przednia już nie ma takiego znaczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Decydowałbym się na kasetę 11-28T, więc wezmę M591. Tę korbę rzeczywiście przeoczyłem, także dzięki za zwrócenie uwagi. Opierałem się katalogu Shimano (link), ale teraz widzę, że FC-T521 jest pod system 3x10.

 

 

Manetka XT M770 rzeczywiście robi sporą robotę i warto w nią zainwestować (w tylną , przednia już nie ma takiego znaczenia)

 

 

Dlatego Tourney jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...