Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Uszkodzona? Bo już nie mam pomysłów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kupiłem rower z tego tematu (http://www.forumrowerowe.org/topic/205554-750-czy-ten-uzywany-unibike-jest-wart-swojej-ceny/). Od dwóch dni walczę z regulacją przedniej przerzutki Shimano Altus, ale nie mam już pomysłu. Przeczytałem wszystko, co dostępne, obejrzałem filmy, zapoznałem się z jej konstrukcją i zasadą działania. Nie pomogło. Przerzutka nie ma siły pociagnąć łańcucha do góry, jakby była na lince z gumy lub coś ją trzymało. Manetkę wykluczyłem chwytając bezpośrednio za linkę - jest to samo.

 

Przerobiłem wszystkie wysokości, wszystkie kombinacje ustawień śrubami, naprężeń linek (podmieniałem je dla pewności) i bez skutku. Czy to znaczy, że przerzutka w tym rowerze też jest uszkodzona? Bo po tylu godzinach to nawet kręcac losowo śrubami w końcu bym trafił na właściwe ustawienie. Nie mam do porównania drugiej, ale czy jeśli jest zgięta to byłby taki objaw?

 

Dodam, że moim zdaniem śruby regulacyjne stawiają zbyt duży opór, bo porządnym, dopasowanym śrubokrętem wyrobił się łeb każdej ze śrub i zewnętrznej już mi go zostało na najwyżej kilka podejść regulacji, bo nie będzie o co oprzeć końcówki śrubokręta.

 

 

Przyznaję, że to pierwszy raz jak reguluję taką przerzutkę, ale ustawiałem w swoim życiu X.0, XT, oraz STX RC i zajmowało mi to góra dwie minuty. Tu zmarnowałem już dwa popołudnia... Mogę robić coś źle, ale skoro dałem sobie radę z regulacją tylnej, hamulców, sterów w kilka chwill, to trochę dziwne.

 

PS. Czy można kupić te śruby do regulacji czy już wyrzucać w śmietnik całą? Ale się dałem naciąć...


Usiadłem i na spokojnie postanowiłem poszukać przyczyny, bo to prosta konstrukcja, więc wiele nie może się tam zepsuć. I znalazłem miejsce usterki - regulacja odpowiadająca za odchylenie wewnętrzne (śruba zewnętrzna) nie działa. Albo część gwintu, albo element o który się zapiera jest problemem. Może i da się to naprawić, ale pastwić się nad najtańszą przerzutką to szkoda życia. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby wykręć. Ustaw na początku przerzutkę na odpowiedniej wysokości, tak aby wózek z największą koronką mijał się bardzo blisko. Wózek ma być jednocześnie idealnie równolegle do blatów. Dopiero teraz przykręcasz linkę i ustawiasz manetkę na 2. Linkę przykręcasz w takim położeniu aby trzymała ten wózek przerzutki na drugim blacie. I dopiero jeśli idealnie masz ustawioną dwójkę czyli środkowy blat, to zabierasz się za śrubki i ustawiasz 3 i 1. Jedna śrubka odpowiada za 3, druga za 1 - są to tzw maksymalne wychylenia wózka a wkręcanie odpowiedniej śrubki je ogranicza.

 

 

Czy bez linki, sam wózek nie stawia wspomnianych oporów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek chodzi lekko w pełnym zakresie, ale nie mogę wykonać czynności ograniczenia wychylenia do wewnętrznej strony, bo śruba powinna zapierać wózek, a tutaj wózek ją wypycha (nie trzyma gwint). W ekecie zakres pracy przerzutki jest na lewo od korby i nie pokrywa się z blatami (mam 0/1/2, zamiast 1/2/3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...