Skocz do zawartości

[napęd]Zmiana z 3x9 na 2x9, jest sens?


Markus34

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem, że od Slx-a 2x w nawiasie.

Różnica  1.2 mm wyszła mi gdy odjąłem 50(tyle mam mniej więcej od środka ramy do środka zębatki 40)od 48.8 przerzutki.

Źle się do tego zabieramy, piszesz że 2 rzędy mają linię 46.8 to tak jakbyś założył że między zębatkami korby są tylko 3.2 mm a przecież to jest przeróbka z 3 rzędowej korby i ta linia łańcucha jest jeszcze inna, popraw mnie jeśli się mylę, jak dobrze mierzę to mam 50 

W takiej sytuacji Sram dalej byłby lepszy ale mimo wszystko trzeb skorygować to przesunięcie jakoś, oczywiście jeśli tak jak piszesz przerzutka mam 45.5 bo np. dwurzędowe korby Sram-a mają 49.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałeś tę zmianę, ale nie ważne.

 

Nie mylę się, najprawdopodobniej wszystkie korby 2rz od napędów 9s (SLX M665 i jakaś tam XTR) to najzwyklejsze korby przerabiane z 3rz. A jeśli nawet osadzenie pająka było inne, to tym bardziej na twoją niekorzyść. Odległości pomiędzy zębatkami wynoszą ok. 7,5/8mm w zależności od modelu czy producenta. Faktycznie połowa tej wartości to nie 3,2 a ok. 3,8mm, a to oznacza, że uzyskał byś nawet nie 46,8 a 46,2mm. Dając teraz przerzutkę od 2x10/11 ustawioną zakresem swojej pracy pod 48,8mm, mamy już poważną niezgodność aż 2,6mm.

 

Te 45,5mm Srama na szybko gdzieś znalazłem, na 100% tego nie potwierdzam:

http://uzurpator.com.pl/?linia-lancucha,117

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pająk maja przesunięty, próbowałem kiedyś 665 przerobić na 3 balaty to największy wystawał ze 3 mm nad pająk a odstęp do 24 był już znaczny.

Ok, dobra to inaczej jak mierzę od środka ramy do środka zębatki 40 mam ok 50 mm, jak to się ma do 46.2??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pająk maja przesunięty, próbowałem kiedyś 665 przerobić na 3 balaty to największy wystawał ze 3 mm nad pająk a odstęp do 24 był już znaczny.

Że co? Mam korbe M660 i przerobiłem ja na specyfikację producenta czyli wywaliłem blat zastępując go rockringiem, a w miejsce środka dałem dedykowana zębatkę 36z od M665. Do tego poszła przerzutka tez m665 i wszystko śmiga idealnie, zakresy bezproblemowo ustawione, nic nie ociera, jest tak jak powinno być.

Nie rozumiem tego, jak największy (co największy) wystawał 3mm ponad pająk (jaki pająk?)? Jakie 24? Tam jest 22z i odległość pomiędzy blatem a młynkiem musi wzrosnąć, ale aby to obsłużyć potrzebna jest przerzutka 3rz mająca większy zakres pracy. Ty pewnie pozostałeś przy przerzutce 2rz i dla tego nie mogłeś tego poprawnie wyregulować. Teraz masz podobny problem tylko w drugą stronę.

Jeszcze raz powtórzę, korby 2rz w napędach 2x9 powstały poprzez odjęcie blatu i zastępując go rockringiem, nic poza tym w nich nie zmieniano (tyczy Shimano), najprawdopodobniej łącznie z osadzeniem pająka na ramionach. Potwierdza to właśnie linia łańcucha na którą wpływ ma przecież także kształt zębatki, która może minimalnie ją przesunąć choćby w zależności od jej grubości. Skoro zrobiono to w jedną stronę, to także w drugą stronę zmiana była możliwa, ale wymagała zmiany przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się z Tobą gada... piszesz o 665 a teraz o 660...3 kę na dwójkę przerobisz ale 2 na 3 kę nie bo ma inny offset i jak założysz większą zębatkę w miejsce rockringa to będzie odstawać i zwiększy się odległość między młynkiem, nie chce mi się o tym gadać.

 

Powtórzę to po raz enty, korbę mam xt m770 3 rzędową, w miejsce blatu 32 wsadziłem blat od slx-a 2 rzędowego, reszta jest jasna.

 

Mierzyłem teraz już trzy razy i mam od środka mufy do środka 40 tki 50 mm nie żadne 46.8 nie 46.2 tylko 50 mm czyli najbliżej jest Shimano 48.8 czyli jak pisałem mamy przesunięcie 1.2 mm 

 

Ale dalej nie kumam jednej rzeczy, dlaczego przerzutki nie mają tej samej linii  łańcucha co korby, coś przeoczyłem??

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się z Tobą gada... piszesz o 665 a teraz o 660...3 kę na dwójkę przerobisz ale 2 na 3 kę nie bo ma inny offset i jak założysz większą zębatkę w miejsce rockringa to będzie odstawać i zwiększy się odległość między młynkiem, nie chce mi się o tym gadać.

A dla czego miała by się nie zwiększyć? Przecież to normalne. Dasz przerzutkę 3rz to ci to obsłuży, bo ona ma inny zakres pracy. Przecież to logiczne.

 

 

 

Powtórzę to po raz enty, korbę mam xt m770 3 rzędową, w miejsce blatu 32 wsadziłem blat od slx-a 2 rzędowego, reszta jest jasna.

Wiem, wymiarowo ta korba nie różni się niczym od każdej innej korby 3rz systemu 3x9, łacznie z ta M660 i M665. Oba modele obowiązują te same zasady.

 

 

 

Mierzyłem teraz już trzy razy i mam od środka mufy do środka 40 tki 50 mm nie żadne 46.8 nie 46.2 tylko 50 mm czyli najbliżej jest Shimano 48.8 czyli jak pisałem mamy przesunięcie 1.2 mm 

A czemu nie przeczytałeś linka który ci podesłałem kilka postów wcześniej? Nie wiesz jak mierzy się linię łańcucha dla korb 2rz a jak dla 3rz, a dyskutujesz niepotrzebnie. 

 

Ten obrazek powinien ci to wyjaśnić:

https://d17kynu4zpq5hy.cloudfront.net/igi/thehive/TCeKaP6w4IZnMDe5.medium

 

jak widać, w korbach 3rz LŁ mierzy się do osi środkowego blatu, a w 2rz mierzy się do osi pomiędzy zębatkami, także w twojej nowo powstałej korbie linia łańcucha nie wynosi już 50mm, a 46,8mm czy tam nawet 46mm jeśli liczyć, że odległość pomiędzy zębatkami wynosi 8mm. Rozumiesz?

 

 

 

Ciężko mi się z Tobą gada...

Nie, to ty nie kapujesz, bo masz braki w podstawowej wiedzy i dla tego nie kapujesz cyfr o których ja piszę.

 

 

 

Ale dalej nie kumam jednej rzeczy, dlaczego przerzutki nie mają tej samej linii  łańcucha co korby, coś przeoczyłem??

Nic nie przeoczyłeś, przerzutki są skonstruowane pod linie łańcucha korby i pod ilość rzędów. To powoduje zmianę zakresu ich pracy, 3rz poruszają się na dystansie bodaj ok. 18mm gdzie środek tego dystansu pokrywa się ze środkiem środkowej zębatki, a 2rz na dystansie bodaj 12mm gdzie środek tych 12mm przypada w połowie pomiędzy zębatkami. To jest mega proste.

 

Ty stworzyłeś korbę o LŁ 46,8mm więc potrzebujesz przerzutki o takiej linii. Te od 2x10/11 mają ją ustawioną na 48,8mm, a więc jest niezgodność zakresu pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla czego miała by się nie zwiększyć? Przecież to normalne. Dasz przerzutkę 3rz to ci to obsłuży, bo ona ma inny zakres pracy. Przecież to logiczne.

 

Dla mnie nie bo miałem wszystko pod 3 rzędy, przerzutkę  i manetkę, blaty od slx-a 660 i deore 590, montowałem na różne możliwe sposoby i nie dało się tego wyregulować na korbie 665 bo nie są takie same stąd twierdziłem, że nie jest możliwa i dobre działanie trzech blatów na korbie 665.

 

 

 

A czemu nie przeczytałeś linka który ci podesłałem kilka postów wcześniej? Nie wiesz jak mierzy się linię łańcucha dla korb 2rz a jak dla 3rz, a dyskutujesz niepotrzebnie.    Ten obrazek powinien ci to wyjaśnić: https://d17kynu4zpq5...4IZnMDe5.medium   jak widać, w korbach 3rz LŁ mierzy się do osi środkowego blatu, a w 2rz mierzy się do osi pomiędzy zębatkami, także w twojej nowo powstałej korbie linia łańcucha nie wynosi już 50mm, a 46,8mm czy tam nawet 46mm jeśli liczyć, że odległość pomiędzy zębatkami wynosi 8mm. Rozumiesz?  

 

 

Uwierz mi, że wcale nie chcę dyskutować tylko nie wiem czy te zasady maja rację bytu przy takich przeróbkach, nie robię tego codziennie, nie przerabiam 10 rowerów dziennie, nie jest to mój cel w życiu tylko czasem mam zajawkę sam poskładać sobie rower, pokombinować, podzielić się doświadczeniem, to że nie pamiętam czasem czegoś nie zmienia faktu, że pojęcie jakieś mam i już 6 rower poskładałem dla siebie i nie stękam, że chce na już wszystko tylko kupuję graty, testuję a jak przy okazji ktoś mi coś doradzi to tylko in plus, istotne dla mnie informacje, które mogę wykorzystać w praktyce.

 

Poza tym trochę mnie w błąd wprowadziłeś podsyłając ten rysunek: http://uzurpator.com.pl/self_data/chainline.jpg

 

Wracając do tematu to jeśli ufać info, że sram ma 45.5 to jest najbliżej optymalnej konfiguracji zgadza się?

Znalazłem jeszcze coś takiego:

 

dla Shimano XTR 2011

LLP = 48,8mm dla dwu blatowej korby FC-M985 do XC 

LLP= 46,8mm dla dwu blatowej korby FC-M980 do AM (All Mountain)

LLP=50mm dla trójblatowej korby FC-M980 do AM (All Mountain)

 

dla Shiamno XT, XT Dyna-Sys 10, SLX, SLX Dyna-Sys, Deore

LLP=50mm

 

dla SRAM XX, X0, X9 i X7 

LLP=49,5mm dla dwu blatowych korb 

LLP=51mm dla trójblatowych korb

 

Według tego najbardziej zbliżoną będzie przerzutka pod dwójkę M980 a sram całkowicie odpada, dobrze prawię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie bo miałem wszystko pod 3 rzędy, przerzutkę  i manetkę, blaty od slx-a 660 i deore 590, montowałem na różne możliwe sposoby i nie dało się tego wyregulować na korbie 665 bo nie są takie same stąd twierdziłem, że nie jest możliwa i dobre działanie trzech blatów na korbie 665.

No to nie wiem jak ci to wyszło. Powinieneś móc to ogarnąć przerzutką 3rz bez problemu. 

 

 

Wracając do tematu to jeśli ufać info, że sram ma 45.5 to jest najbliżej optymalnej konfiguracji zgadza się?

Jeśli przerzutka tak jest skonstruowana, to na to by wyglądało. Musiał bys to założyć i zobaczyć czy dobrze działa. Generalnie to sa takie lekkie zgadywanki.

 

 

 

Według tego najbardziej zbliżoną będzie przerzutka pod dwójkę M980 a sram całkowicie odpada, dobrze prawię?

Tak, (pisałem o tym ci wcześniej) o ile jest skonfigurowana pod blaty 40/28, a nie 36/22. Taka sama jest SLX m665, ale ona jest właśnie pod blaty 36/22, a ty dajesz większy o 4 zęby, to już sporo i trudno zgadnąć co się stanie. Myślę, że gdybyś dał zębatki 38/24 lub 38/26 to by zaskoczyła, ale z większymi to nie wiem. Sprawdź w pdfach Shimano, do jakich wielkości zębatek jest przeznaczona. 

 

Znalazłem, Ta FC-M980 2rz Am miała blaty 38/26, jak znajdziesz do niej dedykowaną przerzutkę to ze swoimi 40/28 powinno raczej zaskoczyć, bo to niewielka róznica, a LŁ się zgadza.

http://kastor-bike.pl/p/746/1095/przerzutka-przod-shimano-xtr-fd-m986-2rz-42t-uniw-ds-przerzutki-przednie-mtb-trekking-przerzutki-przednie-czesci.html

http://kastor-bike.pl/p/746/1092/przerzutka-przednia-shimano-xtr-fd-m985-2x10rz-top-swing-przerzutki-przednie-mtb-trekking-przerzutki-przednie-czesci.html

Pytanie tylko, czy to jest budżetowe podejście do tematu?

I jeszcze jedno, one są na 2x10 czyli węższy łańcuch, licz się z tym, że takowy będziesz musiał jednak dać, by nie ocierało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do pełni szczęścia mi potrzebne informacja jakie przerzutki oprócz tych, które wymieniłeś maja linię łańcucha zbliżona do mojej i wszystko by było chyba już jasne.

Puki co szukam info., pytam sprzedawców ale nie mogę się dogrzebać, przeszukałem tą stronę i xt nie ma 46.8 mm, tylko te dwa xtr-y no i to jest już spory koszt dlatego walczę dalej, zastanowię się jak nie znajdę nic innego nad tym m665 ale 36/22 to jednak mało dla mnie.

Szukam, szukam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajdziesz, tylko XTR I tamten SLX były tak robione. Korby Deore i XT nie występowały jako 2rz.

 

Też ci radziłem spróbować z tą SLXa i najwyżej lekko przegiąć z zębatkami do 38-26/24. Pozostaje jednak sprawa rockringa.

Jest jeszcze inna opcja, zębatki Trybo i zestaw 39/26. Dopytaj tylko właściciela o działanie zestawu z tym SLXem. Myślę, że ma opcykany taki zestaw, bo sam jeździ na 9rz.

 

http://trybo.pl/produkty/zestawy-zebatek-korb

 

No i sprawdź obecną przerzutkę 3rz z układem 40/28 a nie 24, to ma szanse zadziałać skoro udało ci się odpowiednio obniżyć przerzutkę nad blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przeszukałem stronę shimano i nie widzę, wszystko 48.8...

Jeszcze szukam Srama a powiedz mi czy ten pomysł z podkladką pod sportem jest naprawdę taki zły?

Pogadam z gościem o tym slx-ie ale trybo daruje sobie, już bym wolał dobrać grupę.

Chyba nie ma mimo wszystko szansy działać bo i tak obcierała przy na największym blacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podkładką przesuniesz całą korbę, a nie tylko zębatki. To najgorszy pomysł z możliwych no chyba, że masz krzywe i niesymetryczne nogi ;)

Wcale nie dąż do powiększania na siłę lini łańcucha, ona powinna być równa z kasetą, a i tak tyle nie masz na korbie (45 vs 46,8).

 

Innego pomysłu nie mam na sparowanie tak dużej korby z nowymi przerzutkami, albo pójdziesz na drobne kompromisy, albo nic nie zrobisz. Ja bym dał albo 40/28 z łańcuchem 10s i moim zdaniem powinno być to całkiem ok. Druga opcja to 38 z tym SLXem i ewentualna pruba takiego ustawienia, by nie był potrzebny rockring. To źle nie wygląda, fajnie pracuje a te 60 czy 80g wagi wielkiej nie robi.

 

Teraz jeszcze patrzę, że mi łańcuch spadał na prawe ramię, bo na testach nie zmieniałem pozycji wysokości przerzutki, mam ją ustawioną pod rockringa co daje prześwit nad zębatką ok. 5mm. Może nie będzie źle jak obniżysz do 1/2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszukałem się info, że sram ma jednak 49-49.5 więc też nic nie wyszło , nie drążyć na siłę a nic mi to nie da jak bym kupił po prostu dwójkę z linią 48.8 i próbował ograniczyć z jednej i drugiej strony, nic z tego nie będzie?

Tego Slx-a ciężko znaleźć, był dostępny w BS ale za 140 zł ponad, nie szukałem jakoś bardzo ale na razie nie znalazłem, szkoda że nie ogarnąłem tego wcześniej, nie montował bym tej x9..

Ostatecznie mógłbym zmienić cała korbę oraz przerzutkę i wpakować już gotowy zestaw, wtedy bym nie miał problemów tyle, że z 5 paczek by mnie to kosztowało...

 

Dzięki, że w ogóle chce CI się o tym gadać, doceniam to :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ci już, jak nie dasz rady wyregulować idealnie tej 2rz od 2x10 to zastosuj cieńszy łańcuch, może podpiłuj delikatnie ogranicznik pod śrubką i zastosuj metodę Puklusa z demontażem takiej blaszki w prowadniku. Wcale nie jest powiedziane, że to będzie źle działało, może akurat model który kupisz złoży się wystarczająco i na 1x1/2 nie będzie tarło. Łańcuch raczej na 90% do zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, którą mam teraz jest 3 rzędowa a jak zadziała z Manetką x7 2 rzędy?

Pisałeś o 2 rządowej w kontekście zakupu nowej tak?

Nie mogę się doszukać tego tematu Pukulusa

Jeszcze jedno, mam teraz x0 z tyłu 9 kę, jakbym do niej odkupił manetkę 10 rzędów to czy mógłbym montować kasetę 10?

Pytam o to bo jak miałbym brać nowy łańcuch 10 to może i pójdę dalej;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...