Skocz do zawartości

[rower] Cube Analog 29'' 2015 czy Cube Analog 29'' 2016


agnostyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak dotąd posiadałem rower trekkingowy i wystarczał mi na 90% tras, po których jeździłem. Jednak z tych 10% czerpałem najwięcej frajdy, a tam trekking sprawdzał się już mocno średnio. Przy większych górkach niemalże wywracałem się na plecy, a jeżdżąc po nieco mniej ubitych polnych ścieżkach walczyłem z rowerem.

 

Dlatego zdecydowałem się na rower górski. Po objechaniu kilku salonów zdecydowałem się na Cube Analog 29'', ponieważ ze wszystkich jakie testowałem (Scott Aspect 930, Merida Big Nine 300, Giant Talon 29er) czułem się na nim najbardziej komfortowo. Brałem pod uwagę fakt, że jednak 90% tras robię dość rekreacyjnie, więc szukałem raczej mniej sportowego MTB, na którym można jeździć w bardziej wyprostowanej pozycji. Z tego co mi tłumaczył sprzedawca, Cube Analog 29'' właśnie taki jest. Moje odczucia to potwierdzają, choć w sumie po parudziesięciu przejechanych metrach nie jest łatwo cokolwiek pewnego stwierdzić.

 

Do rzeczy: mam okazję kupić model zeszłoroczny i tegoroczny, oba w tej samej cenie ok. 2550zł. W teorii nie ma się niby nad czym zastanawiać, bo 2016 > 2015, ale w tym wypadku mam jednak wątpliwości, bo jeśli chodzi o osprzęt to starszy model wydaje mi się lepszy.

 

Jednak tak naprawdę wiedzę o rowerach przyswajam dość intensywnie od ok. 2 tygodni, więc zbyt wiele jeszcze nie wiem. Głównie chodzi mi o to, czy wybrać model z 2015 czy z 2016 roku, ale być może już gdzieś w swoim rozumowaniu, które doprowadziło mnie do ograniczenia się do tych dwóch alternatyw, popełniłem jakiś błąd. Będę wdzięczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mignęło mi tu z boku słowo Cube i weszłam...

 

Nie wiem, czy wiesz, ale Cube za ok 2 tys to ostatnio był krytykowany przez gościa co wszystko wie (nawet wie jak to jest wyglądać, jak modelka a nie rowerzysta...i nie przejmuje się tym! no wszystko wie!) i przez dziewczyny, które przejechały się parę razy na rowerze (trochę inny model)...(Taki niby luzak spec rowerowy, którego pełno w sieci, w klubach fitness reklamuje swoje biuro podróży). Cube ma tylko dobre modele te wysokie - wg niego, bo mi na moim jest dobrze (przejechałam na nim ponad 20 tysięcy w ciągu ok 2 lat) (szerzej o tym jak mnie to pseudowymądrzanie, żeby wcisnąć rower swojego sponsora rozbawiło pisze tutaj:

http://nakreconakreceniem.blogspot.com/2016/04/korona-gor-polski-cz2-turbacz-1310-m.html

 

Ale w sumie podanych przez Ciebie modeli nie znam (sama mam "niższy"), ekspertem rowerowym nie jestem, ale tak ogólnie "bronię" Cube'a za około 2000 tys. Spokojnie można na nim pokręcić 3 doby przez 3 kraje niemalże na raz

(http://nakreconakreceniem.blogspot.com/2016/01/bakanska-przygoda-cz15-nothing-worth.html).

Tak napisałam, jakby ktoś na wejściu nie po osobistym przetestowaniu, ale po tym filmiku chciał się wypowiedzieć...

Moja rada może być tylko taka, żeby brać ten, na którym Ci wygodnie.

Edytowane przez felicity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnic jest nieco więcej, choć w sumie nie wiem na ile są one istotne (tego chciałbym się dowiedzieć):

Widelec:
2015: Rock Shox XC30 TK Coil 29, PopLoc, 100mm
2016: SR Suntour XCR32 Coil RL-R, 100mm

Stery:
2015: CUBE No. 10 semi-integrated
2016: FSA No.10, Semi-Integrated

Kierownica:
2015: CUBE Rise Trail Bar, 700mm
2016: Level 9 Riser Bar, 660mm

Przerzutka przód:
2015: Shimano Alivio FD-T4000, Downswing, 31,8
2016: Shimano Alivio FD-M4000, Downswing, 31.8mm Clamp

Manetki:
2015: Shimano Altus SL-M370, Rapidfire-Plus
2016: Shimano Acera SL-M3000

Korba:
2015: Shimano FC-M430, 44x32x22T, 175mm (Alivio?)
2016: Shimano Acera FC-M3000, 40x30x22T, 175mm

Łańcuch:
2015: KMC X9
2016: Shimano CN-HG53

Piasta przód:
2015: Shimano HB-RM33 (Altus?)
2016: Shimano HB-TX505, QR (Tourney?)

Piasta tył:
2015: Shimano FH-RM33 (Altus?)
2016: Shimano FH-TX505, QR (Tourney?)

Sztyca podsiodłowa:
2015: CUBE Performance Post, 27.2mm
2016: Level 9 Post, 27.2mm

Zacisk sztycy:
2015: RFR Varioclose 31.8mm
2016: CUBE Varioclose, 31.8mm

 

Generalnie interesuje mnie też, czy fakt, że modele z 2016 roku są droższe niż te z 2015 roku wynika z czegoś konkretnego, czy to głównie marketing? Domyślam się, że rower z 2015 roku leży od roku w kartonie, ale to ma jakieś istotne znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zawsze rower z poprzedniej kolekcji jest tańszy. To jest raczej logiczne a poza tym były przez drogiego dolara podwyżki.

No właśnie ja tu logiki nie widzę, skoro rowery są takie same lub jak w tym przypadku model zeszłoroczny jest nawet minimalnie lepszy (a przynajmniej tak mi się wydaje, że jest). Jakość dwóch produktów jest bardzo zbliżona, a jeden kosztuje 500zł więcej niż drugi, bo ma 2016 w nazwie. Sens ma to chyba tylko z marketingowego punktu widzenia.

 

Choć w tym wypadku argument z dolarami dochodzi i to faktycznie jest logiczne (choć podejrzewam, że nawet gdyby dolar nie podrożał, to i tak tegoroczne modele byłyby droższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rower zeszłoroczny jest na stanie to każdy chce się go pozbyć by zrobić miejsce na nowy. Analogicznie jest dajmy na to na rynku samochodowym. Jest trochę ludzi co woli kupić dużo taniej auto w lutym chociaż formalnie ma ono już na stracie 1 rok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post. :) Nie jestem znawcą, ale rzuciła mi się w oczy różnica w liczbie zębów korby:

2015: 44x32x22T

2016: 40x30x22T

44 zęby na dużej zębatce były standardem dla 26", odpowiednikiem dla 29" jest 40 zębów, więc albo jest błąd w specyfikacji albo model z 2015 ma nietypowe przełożenia. Jaka jest różnica? Przy 90 obrotach na minutę na maksymalnym przełożeniu:

40: 45 km/h

44: 50 km/h

Z tego, co czytałem, ludzie, którym brakuje przełożeń montują do 29" 42 zębatki zamiast 40, ale być może jeśli jeździsz dużo po asfalcie i lubisz niskie kadencje, 44 zębatki też będą dobre, a nawet lepsze.

 

Przy okazji, jeśli ktoś wie, co oznacza to "T" przy parametrach korby, będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Edytowane przez MD11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz to ma ręce i nogi.  :002: Wydawało mi się, że nie każda korba posiada to oznaczenie (okazuje się, że po prostu na wielu stronach są literówki i raz piszą "T", a raz nie) stąd moje wątpliwości. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...