Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów do 11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed wyborem łańcucha do 11s. connex 11s0 albo sram xx1. Xx1 ma 108ogniw. Czy to wystarczy żeby ogarnąć 32x11-40? Z góry dzięki za odpowiedź.

Kupilem Connexa 11So   w zeszlym tyg przejechalem na nim na razie 420 km i  pókki co jestem zadowolony. No i w zestawie jest spinka chyba najlepsza z wszystkich.

 Chociaz mialem male zdziwienie jak koncówka łancucha zardzewiala po 2 dniach  ( jak ja odkladalem byla mokra z benzyny ekstrakcyjnej )

post-203082-0-62251700-1494439413_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zerknąłem w specyfikację twojego roweru w garażu i wychodzi na to , że masz korbę w wersji pod 10s (FC-M770-10 ) i jeśli ci wszystko dobrze śmiga to masz przednią przerzutkę też pod 10s (FD-M770-10) zatem SLX M670 też będzie pasował lub wymiana zębatki od Deore 42T pod 10s http://allegro.pl/tarcza-shimano-deore-fc-m590-42t-10rz-szara-i6815348819.html

Deore XT z serii M770 wychodziło zarówno jako 9s (w większości)  jak i 10s stąd to zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem Connexa 11So w zeszlym tyg przejechalem na nim na razie 420 km i pókki co jestem zadowolony. No i w zestawie jest spinka chyba najlepsza z wszystkich.

Chociaz mialem male zdziwienie jak koncówka łancucha zardzewiala po 2 dniach ( jak ja odkladalem byla mokra z benzyny ekstrakcyjnej )

DSC_01431.jpg

Wracając do liczby ogniw to wygrzebałem tajemniczy wzor na liczbę ogniw X.

X= round[CS/0,635 + (T+t)/2 + 2]

CS- chainstay w cm

T- liczba zębów największej zębatki korby

t- liczba zębów największej zębatki kasety

 

W moim przypadku wychodzi 104 ogniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oryginału została tylko rama i mostek [emoji3] wymieniłem po kolei prawie wszystko. Tylko korbę kupiłem używkę jako 9cio rzędową niby. Bo cały napęd nam 3x9. Przerzutka tył, kaseta itd.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przednia przerzutka to rzeczywiście FD-M771 (bez końcówki "-10") to 44T jest nawet wskazana bo taka jest dedykowana pod 9s .

Do tej pory z blatem 42T chodziło ci to  idealnie , bez żadnych problemów (bo raczej nie powinno) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większych problemów nie było raczej. Czasem łańcuch spadł ale rzadko. Później zrobię foto przerzutki. Ale stoi jak byk na niej 771.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Foto aff474965f81d48d2a0b406b650e1298.jpgdce08d9ae1180b7f0356d42dc265c6d9.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przerzutka pod 3x9 (widać , że nawet jest za wysoko nad zębatką) a korba to XT ale M780 (ta występowała wyłącznie jako 10s). W nowszych korbach z mieszanie blatów (z innych grup) różnie bywa i nie zawsze spasują tak więc trudno polecić zamiennik pasujący na 100% .


Proponuję częściej czyścić napęd (łańcuch w szczególności) to napęd pożyje dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz 44z, to przestanie ci łańcuch spadać. Właśnie to był ten problem dla którego nie powinieneś dotychczas mieć stopniowania 42/32, nie powinieneś, bo nie szło obniżyć odpowiednio przerzutki pod blat 42z.  Właśnie po zdjęciu widać, iż u ciebie ona jest o te 2/5mm za wysoko niż przepisowe 1-3mm i to powodowało problem (choć sporadyczny ale jednak) spadania łańcucha na prawe ramię.

 

Także podsumowując, jeśli kupisz 42z to nadal sporadycznie będzie ci spadał łańcuch ale będziesz miał lżejsze biegi o 1% :D Jeśli kupisz 44z, to wszystko będzie działało idealnie bez konieczności wymiany czegokolwiek.

 

Tak na marginesie - byłbyś idealnym przykładem osoby, która twierdzi że przerzutka od 3x9 działa idealnie z korbą 42/32... tylko pomijasz jeden drobny szczegół, spadający czasami łańcuch :) I gdybyśmy nie dociekali, to w życiu byśmy tego nie wiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Więc problem rozwiązany. Jeszcze raz dzięki wszystkim za zainteresowanie. [emoji4]

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Jeszcze tylko muszę znaleźć jakiś fajny i nie drogi blat na 44 zęby i git. [emoji3]

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie podejdzie każdy z BCD 104 w praktyce czasami trzeba nieco podszlifować ramiona zębatki aby dopasować do ramion korby .

Teoretyzując dalej powinno wszystko zagrać (44T w korbie M780) ale z pełną kompatybilnością w nowszych sprzętach bywa różnie tak wiec próbuj i przecieraj szlak.

A zębatek masz do wyboru i koloru (najbezpieczniej te od shimano) https://allegro.pl/mechanizmy-korbowe-i-czesci-tarcze-i-czesci-251531?string=44t%20deore&buyNew=1&order=p&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-spo-1-3-0222 https://allegro.pl/mechanizmy-korbowe-i-czesci-tarcze-i-czesci-251531?string=44t%20slx&buyNew=1&order=p&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-spo-1-3-0222  (te z serii M4XX są stalowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że podejdzie bez żadnych dopasowań. Przy tym rozmiarze zużycie alu będzie trwało bardzo długo więc nie oszczędzał bym dla stali z niższych grup tym bardziej, że w tamtych piny przypominają zwykłe kołki z kawałka gwoździa, a tu mamy bardzo fajnie zrobiona tarczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...