Skocz do zawartości

[Amortyzator] Rock Shox XC28 Coil 100 vs SR Suntour Raidon LO


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuję zakup nowego amortyzatora do roweru. Mam dwa typy: ROCK SHOX XC28 Coil oraz SR SUNTOUR RAIDON LO. Oba sprężynowce jednak w tej cenie i co ważne z pivotami nic innego już nie zostało niestety. Prosiłbym znawców tematu o poradę, który z nich będzie się bardziej nadawał do takich parametrów. Waga rowerzysty 70kg +/-3kg, jeżdżenie po lesie kiedy się da i po asfalcie kiedy nie ma innego wyjścia. Chodzi mi o dobre tłumienie jakiś zagłębień terenu, korzeni czasem jakiś uskoków itp. Skakać na tym amortyzatorze raczej nie będę :P Obecnie mam RS SUNTOUR m2000n i działa to tak, że nie działa...

 

Za porady z góry wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet ok 500zł (więc Solo Air raczej odpada...). Niestety wszędzie gdzie szukałem są już wersje bez piwotów a nie chcę wchodzić w dodatkowe koszty montowania hamulca tarczowego, dlatego szukam porównania tych dwóch bo wiem, że piwoty mają a jak się nie ma co się lubi, to się...

Edytowane przez Scoobany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XC32 Solo air waży około 2,1kg

Nie twierdzę, że trzeba szukać poniżej 2 kg, ale im bliżej 2 kg tym lepiej. Jeśli amortyzator ma golenie 30 mm i waży 2,5 kg to jest to baaaardzo dużo tym bardziej przy ośce 9 mm, nie dość że ciężko to wiotko jak z tektury. Rzeczony XC32 waży o całe 400 gr mniej, to nie jest mało a do tego ma normalne golenie 32 mm.

Wyżej wskazałem Recona używanego, ja bym kombinował w ten sposób - kupić lepszą używkę za to taniej i trochę dołożyć do hydraulika i nowej piasty. Lepiej poczekać i dozbierać kasy niż wydać pieniądze i pozostać w tej samej kiepskiej jakości. Nie ma co na szybko kupować, zdarzają się często fajne okazje. I szukał bym różnych amortyzatorów, nie ograniczał bym się z powodu niskiego budżetu do niskiej jakości, czasem wystarczy dołożyć 50 zł i cieszyć o wiele lepszym sprzętem używanym niż padaczką ale nową.  

Zresztą w budżecie to by się amor znalazł i to sporo poniżej 2 kg, działające dobre stare solo air, ale niestety nie pod V-ki.

http://allegro.pl/amortyzator-rock-shox-recon-sl-26-solo-air-1794g-i5834684662.html

Edytowane przez drmomank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę hamulców tarczowych - musiałbym prędzej czy później kupić coś z wyższej półki by się tarcza nie krzywiła i całość poprawnie zachowywała i nie piszczała z byle powodu. Poza tym regulacja też zajmuje sporo czasu już nie mówiąc o materiałach eksploatacyjnych. W v-brakach 5 minut regulacji i wszystko działa jak należy a klocki kosztują ok 30zł za komplet. Nie uprawiam downhillu bym potrzebował jakieś super siły hamowania. Poza tym mieć mocny hamulec z przodu - to się może źle skończyć. Z tyły tego nie wyrównam bo nie mam tam otworów na hamulec tarczowy. Po takim składaku rower będzie wyglądał jak z marketu gdzie szumnie montowano tarcze w przednim kole... Dodatkowo koszt nowej piasty (też nie kupię byle czego), zaplecenia koła na nowo + zakup całego osprzętu "hamującego" tylko pod amortyzator - nie ma to większego sensu...

 

Dodatkowo dla porównania specyfikacja XC32 Solo Air:

  • goleń górna średnica 32mm
  • pod oś 9mm
  • waga 2352g

Specyfikacja RST Aerial 30Air:

  • goleń górna średnica 30mm
  • pod oś 9mm
  • waga 2400g

Gdzie te 400g? ok goleń może ma o 2mm mniej ale jak już wcześniej wspomniałem nie zamierzam skakać ani uprawiać kolarstwa grawitacyjnego. 

Edytowane przez Scoobany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie nie chcę hamulców tarczowych - musiałbym prędzej czy później kupić coś z wyższej półki by się tarcza nie krzywiła i całość poprawnie zachowywała i nie piszczała z byle powodu.

Normalne Shimano Deore + tarcza Deore na klockach mineralnych i do normalnej jazdy więcej mocy nie trzeba, nic się nie gnie nic nie piszczy. Chyba, że wjedziesz w wodę. Ale piszczenie czasem dotyczy hamulców z wyższej półki, nie ma reguły. Krzywienie się tarcz też dotyczy każdej półki cenowej. Nie ma tak, że kupisz coś high end i załatwione :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...