Skocz do zawartości

[napęd] przesiadka z 8 na 9 rz, na korbie M590 i nowa piasta


neo4969

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w moim giancie rinconie 2009 http://wwww.katalogrowerowy.pl/produkt.php?id_produktu=341&kr=2009 przyszła pora na kolejne modyfikacje, w zeszłym roku wymieniałem większość napędu, tak więc na chwilę obecną jest korba Deore M590 (dedykowana pod 9rz) i przerzutka Alivio RD-M430 również pod 9rz. Przerzutki przedniej nie wymieniałem wcale. Do tego była założona 3,6k km temu kaseta HG51, i w tym momencie jest już do wywalenia. Wiec pomyślałem żeby przesiąść się w ogóle na 9rzędów. I opierając się o inne tematy, trochę złupiałem ale z grupsza wybrałem coś takiego;

 

1. Kaseta SRAM PG-950 - 100zł

 

2. Przerzutka przednia sram x5 lub Deore FD-M590, nie mam pojęcia która by była lepsza a cenowo podobnie.

 

3. Manetki/Klamkomanetki

ST-M430 - 135zł, cenowo chyba wychodzą najlepiej, ale nie wiem co o nich sądzicie bo w zestawieniach tutaj jakoś nie zaobbserwowałem wzmianki.

http://allegro.pl/klamkomanetki-shimano-alivio-stm430-3x9-super-i4972622298.html

 

Więc jeśli nie powyższe to może cośz tego:

Klamkomanetki:ST-M530 - 165zł

Maentki: Alivio SL-M430 - 100zł lub M590 -140 zł

 

4. Piasta NovatecD042SB, jeszcze nie ogarnąłem czy szerokość osi będzie pasować do ramy, bo w specyfikacji roweru jest napisane tylko piasta Formuła,

 

do tego nowy łancuch campagnolo, albo inny zależnie od funduszy

 

 

Pytanie jak łatwo się domyślić, czy to bedzie działać poprawnie?, którą przerzutkę przednią wybrać, co w ogóle o tym sądzicie, może ktoś się w tych piastach/ramach starych giantów orientuje.

 

Swoją drogą, dlaczego spotykam się z polecaniem osobno klamek osobno manetek skoro teoretycznie razem zajmują mniej cennego miejsca na kierownicy, czy tylko tak mi się wydaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kupnie klamkomanetek mogą wystąpić dwa problemy. Pierwszy w przypadku przejścia na hamulce hydrauliczne powoduje nieprzydatność manetek. Drugi to ewentualny kłopot w przypadku uszkodzenia klamki co się zdarza. Również lipa. Nie specjalnie chodzi zatem o ilość miejsca na kierze.

 

Kasetę kup sobie Shimano bo są najtrwalsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Weź Shimano. Jeśli nie liczysz gramów kaseta Acera/Alivio w zupełności wystarczy. SRAMy nie cieszą się za dobrą opinią ze względu na niższą trwałość.

2. Nie musisz zmieniać przedniej przerzutki (choć to co masz wymienić warto). Ona ma się dogadywać z korbą, nie z kasetą.

3. Nauczony na własnym błędzie polecam zakup manetek i klamek osobno ;) Manetki wybrałeś bardzo dobre (zdaniem wielu są lepsze nawet od SLXów), dokup sobie klamki Avid FR5 za 30-50 zł komplet i będziesz miał znakomity zestaw. Czemu osobno? Bo wtedy można kupić klamki dużo lepszej jakości, tak na przykład ;) No i w razie awarii/uszkodzenia wymieniasz tylko zepsuty element, co w taniej wychodzi.

4. Czemu chcesz zmieniać piastę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli manetki M590 (140zł) bo rozumieme że to te właśnie miałeś na myśli ( http://allegro.pl/shimano-deore-manetki-sl-m590-linki-komplet-3x9-i5100824682.html ) do tego te klamki które podałeś (50zł)

Celowałem w kasetę srama ponieważ przy shimanowskiej urwała mi się najniższa "tarczka" i powiedzmy że się ciut zraziłem, ale skoro i te nie są zbyt wytrzymałe i po prostu po kilku tysiacach trzeba wymieniać to skłaniam się ku kasecie Deore hg400 (80zł) ( http://allegro.pl/kaseta-9-rzedowa-shimano-deore-cs-hg400-11-32-i5136818439.html ).
 
Przerzutka przednia jest do wymiany, spełnia swoją rolę bo jest dogięta kobinerkami, ale zdarza się że łańcuch spadnie, no i troszeczkę obciera.  Więc to też muszę przy tej okazji rozwiązać, żeby wszystko działało na tip top. Pewnie się zdecyduję na tą Deore FD-M590  (80zł). 
 
Jeśli ten układ byłby dobry to dorzucę do tego ten lancuch compagnolo i zamknę się cenowo w niecałych 5 stówkach.
 
A piasta jest do wymiany, ponieważ jest zwyczajnie krzywa, widać jak kaseta wiruje na boki, no i ma już przejechane wystarczająco od nowości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o manetki, to miałem na myśli m430.

 

Przy jeździe na jeden łańcuch po kilku tys. km wykończysz każdą kasetę, ale jednak Shimano średnio wytrzymują dłużej. Łańcuch Campy do tego zestawu to dobry wybór.

 

No jeśli tak się sprawy mają, to rzeczywiście warto wymienić. Ale nie na m590, a na m591 (czyli down swing). Przerzutki typu top swing (jak m590) szybko łapią luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...