Skocz do zawartości

[Przerzutka] Krzywa, chociaż nowa


Prox

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Słuchajcie, mam niezłą zagwozdkę. Otóż kupiłem nówkę przerzutkę, bo stara była mocno zdezelowana (ten sam model). Wkręciłem w hak i stwierdziłem, że jest krzywo. Okazało się, że hak się nieco wygiął, a tak w ogóle to przerzutka wkręciła się jakoś krzywo w gwint. Odkręciłem, ale zjechałem gwint. Kupiłem nowiutki hak. Wkręciłem przerzutkę i była niemalże idealnie prosto (może ciut pod kątem, 1-2 stopnie).

 

Zmieniłem wolnobieg na nowy, przy okazji przypadkiem poluzowałem kontrę. No ale rower jeździł cud. Kiedy wyjąłem koło, aby dokręcić kontry, koło nieco uciekło mi w lewo. Minimalnie, bo i tak było delikatnie przesunięte, o 2-3mm. Przerzutka zaczęła "cykać", więc zrobiłem na nowo indeksację, ustawiłem H/L śrubki.

 

No i mam problem. Albo mam zwidy, albo przerzutka jest pod kątem. Tak jakby przód wózka (od strony kierownicy) schodził w stronę koła. Teraz mam zagadkę, czy to przez to, że przerzutka jest nieco krzywo wkręcona w hak? Mam wrażenie, że ta przerwa (ostatnie zdjęcie) powinna wchodzić dopasowana w hak. Ale tak się nie da, bo nie jest odpowiednio szeroka. Przedtem nie wchodziła i była prosto. Mam wrażenie, że z dnia na dzień przerzutka siedzi coraz bardziej krzywo. 

 

Przy okazji mam przez to problem z regulacją, bo co z tego, że ładnie wskakuje, jak delikatnie co jakiś czas "cyka". Załączam zdjęcia do folderu na Google Plus, z racji limitów.

 

https://plus.google.com/photos/+%C5%81ukaszMatusik/albums/6109791765727970833

 

Coś trzeba w mocowaniu poprawić? Wydaje mi się też, że łańcuch ociera o wózek wewnątrz, od strony koła. Po prawej jest większa przerwa. Może coś się obluzowało w śrubkach skręcających wózek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka może być prosta a ty masz ewidentnie krzywy hak. Nic nie szkodzi, że nowy. Nowe haki też trzeba prostować do osi koła po zamontowaniu. Weź sobie go wyprostuj czymś takim:

http://www.forumrowerowe.org/topic/171669-diy-przyrzad-do-prostowania-haka-przerzutki-za-3zl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jakoś poszło. Kupiłem co trzeba, ale pręt wchodził w hak z luzem, zamiast się wkręcać. Olałem to i zrobiłem innym systemem. Jest o 80% lepiej, ale wymaga małej poprawki. Otóż położyłem hak na płasko i sprawdziłem, gdzie jest odgięcie. Następnie włożyłem dwa pręty w dwie dziurki haka i zacząłem w odpowiednią stronę odginać, krzyżując pręty. Na kilka razy, aż hak leżał niemalże w całości stykając się z blatem biurka. Mam wrażenie, że jest też nieco krzywa sama rama w tym miejscu. Niemniej jednak jest o niebo lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego właśnie zrobiłeś to źle. Prostując moim sposobem, poprawiasz jednocześnie hak i jego mocowanie. Może być tak, że akurat twoja rama wymaga lekko krzywego haka w którymś z kierunków.

To że pręt leży z luzem, to nic. Tam gdzie pręt wchodzi w zacisk koła, po prostu dopychasz go do góry i skręcasz. Tam gdzie mocujesz przerzutkę, duże podkładki i śruby ustawią ci pręt w odpowiednim położeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...