Skocz do zawartości

[kaseta] 11-42t


panavio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zrobić sobie napęd 1x10, ale z przełożeniami: 11-13-16-19-22-25-28-32-36-42.

Póki co widzę takie rozwiązanie:adapter 42t, Sram PG-1050 i... no właśnie wieniec shimano 16t. Czy to w ogóle będzie współpracować?

Może macie inne propozycje? Głównie chodzi mi o równomierne rozłożenie przełożeń, nie że najpierw o 2, potem o 4, potem o 3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiam właśnie temat zmiany napędu u siebie i przeczytałem sporo zagranicznych tematów związanych z 40/42z z tyłu.

 

Przerzutki grawitycjne shimano z krótkim wózkiem (zee/saint) są w stanie w napędzie 1x10 są w stanie ogarnąć 42z ale trzeba bardzo dokładnie ustawić długość łańcucha i ze względu na konieczność dość znacznego odsunięcia górnego kółka przerzutki od kasety zmiana dolnych biegów może okazać się "ospała". Co do długości łańcucha: Ilość ogniw musi być jak najmniejsza, tak aby na zębatce 11z przerzutka była minimalnie napięta a na 42z wciąż miała minimalny zapas pojemności.

 

Przerzutki deore/xt/xtr lepiej zniosą kwestię długości łańcucha ze względu na dłuższy wózek ale podobnie jak wyżej jest problem z takim ustawieniem odległości górnego kółka od kasety aby dolne biegi działały idealnie. Już w tej chwili niewielkie manufaktury oferuję upgrade to przerzutek ze średnim wózkiem który przesuwa górne kółko nieco do tyłu co znacznie usprawnia zmianę biegu w napędach z kasetami 42z.

 

Link: http://www.oneupcomponents.com/products/r-a-d-cage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam u siebie testową koronkę 42z od HCC. Po niedzieli napiszę aktualizację do mojej recenzji:

Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components

Przekonamy się, czy Shimano Zee jest w stanie ogarnąć takiego potwora. Powiem wam, że wielkościowo względem 40z, koronka 42z jest OGROMNA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Sam niedługo wsadzę 42 t do XX i zobaczymy jak zadziała :)

 

Jak zamierzasz to zrobić? Kaseta XX jest prawie z jednego kawałka. Czy chcesz wyciąć największy tryb i jakoś na nowo nitować, lepić? Wydaje mi się, iż takie rozwiązanie nie jest bezpieczne, czy chcesz pozbyć się najmniejszej zębatki, co też wydaje mi się niewykonalne. Nie lepiej użyć do tego tańszej rozbieralnej kasety?

Sam mam kasetę XX i jakoś nie specjalnie się palę do jakiś przeróbek, bo jest dość droga i szkoda byłoby wywalić w błoto 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Te ząbki są potrzebne jak dziura w moście, daje sie podkładkę i nie widać a przy okazji z podkładką kaseta sie lepiej trzyma niż bez i nie trzeba bacików do zakręcania i odkręcania.. A jak chcesz wstawić jedną zębatkę w kasetę bez jej rozbierania ? Jak chcesz elegancko to sobie kup taką kasetę która ma 42 zęby w standardzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładkę? To już, co innego, tylko jaka podkładka będzie pasować, czy jest w komplecie z dużym blatem?

 

Ps.

 

Jeszcze jedno pytanie, co wózkiem, czy to pociągnie chociaż 40 t, czy coś zamiennego do sramowskich przerzutek się znajdzie, czy trzeba kombinować i podmieniać przerzutki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja dawno temu jak allegro raczkowało jeszcze, kupiłem kasetę XT, 760, miałem bębenek 7s ... musiałem wiec wyrzucić 11t. z kapsla od browara ( wówczas oranżady) wyciąłem podkładkę i tak jeździłem chyba 2 lub 3 sezony. Obecnie mam w całości kompletną i oryginalną kasetę 760 i lockring posiada falista podkładkę, dzięki czemu ząbki sie nie zapiekają tworząc problemy ze zdjęciem, a tym samym zapobiega przed samoczynnym odkręcaniem sie kasety. Same plusy :D

 

Odnośnie przerzutki, moja X9 chyba więcej jak 36t nie ogarnie, tak mi sie wydaje z obserwacji, jednak tutaj koledzy piszą że działa to bez problemu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...