Skocz do zawartości

[Różnica] Rower full XC a Enduro


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym poznać opinie forumowiczów, którzy mieli okazję jeździć na obu typach rowerów. Sam użytkuję fulla XC w dosyć ciężkim terenie i jak nie trudno się domyślić przy zjazdach brakuje mi skoku. Natomiast bardzo sobie chwalę właściwości podjazdowe. Stąd moje pytanie zasadnicze, czy na rowerze Enduro dosyć strome podjazdy upstrzone korzeniami i kamieniami:

1. Nie da się podjechać

2. Da się podjechać ale dużo wolniej

3. Nie ma znaczącej różnicy

 

Dodam, że wypady rowerowe w góry zawsze traktuję w kategorii wyprawy/wycieczki a nie kto szybciej. Jednak lubię jechać pod górę a nie pchać (tam gdzie się oczywiście da, dlatego mile widziane opinie osób, które ujeżdżały oba typy rowerów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą fulla XC jest waga i bardziej efektywne zawieszenie - w sensie mniej bujające.

 

Tyle że te zalety nikną w cięższym terenie, gdzie: (i) waga nie ma znaczenia, bo nie ciśnie się z dużą prędkością; (ii) znaczenia nabiera trakcja i praca zawiechy na dużych przeszkodach - a te będą w większości przypadków lepsze w rowerze enduro.

 

Ale tak naprawdę nie da się odpowiedzieć zerojedynkowo.  Abstrahując od tego że każdy rower się różni, na sprawność podjazdu zasadniczy wpływ ma jeździec, a konkretniej jego technika, doświadczenie i kondycja.

 

Ten kto umie dobrze wybrać linię, zna swój rower i sprawnie pedałuje będzie w 99% miał czas na fajkę na górze, podczas gdy ten na nowiutkim enduraku będzie (ciągle jeszcze) ciął na wprost jak leci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora:

Dlatego kolego wymyslili tzw scieźkowce.

Full z kompromisem.Pewnie zaraz pojada lawiną " jak cos jest do wszystkiego..... itd itd"

Rower tego typu "umie" calkiem sporo lecz nie wszystko.

Umie podjechac

umie zjechac

Wszystko podpiete byc musi dopasowaniem pod rajdera i ewentualne gadzety typu talas i fik mik. I z spora tezą teraz smiem twierdzic rowrer robi sie wszedobylski.

Nie wolno zapomniec o ogarnięciu walorow technicznych rajdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Stąd moje pytanie zasadnicze, czy na rowerze Enduro dosyć strome podjazdy upstrzone korzeniami i kamieniami:

1. Nie da się podjechać

2. Da się podjechać ale dużo wolniej

3. Nie ma znaczącej różnicy

 

 

Także tego... 

Po przesiadce z fula 100 mm na fula 130 lub 140 stwierdzam,że:

- większość tych samych podjazdów podjeżdża mi się lepiej na fulu 130/140 niż na 100. 

Tak na dobrą sprawę nie da się tego porównać- obecne fule 140 mają zdecydowanie lepszą geometrię niż dwa lata temu i często lepiej podjeżdżają niż klasyczne fule 100 mm. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do podjazdu kąt główki ramy jest bardzo istotny. skracając skok/wysokość widelca zaostrza się kąt główki i łatwiej się podjeżdża. Myślę że duża różnica zaczyna pojawiać się w okolicach poniżej 68st. Przy 68-69st podjazdy są przyjemne, przy 66st czuć już wysunięte koło do przodu i o balans jest dużo trudniej. 

 

zawieszenie po prostu ułatwia podjeżdżanie. ale jeśli mamy trudny kamienisty podjazd to wszystko moim zdaniem zależy od jeźdźca. o ile w dół przewaga zawiechy jest bezdyskusyjna, to lekkim rowerem dobry zawodnik może nadrzucać tyłem, balansem, mając 160mm z tyłu nie jest to już takie łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Moją największą obawą co do podjazdów maszyną Enduro jest, że przednie koło będzie się odrywać a w skrajnym przypadku rower dęba stanie. Na szczęście kolega, z którym jeżdżę zakupuje Gianta Reign i mam nadzieję da się przejechać to sam się przekonam czy warto zamieniać rumaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ładnie poprosisz :D

 

Dodam, że wypady rowerowe w góry zawsze traktuję w kategorii wyprawy/wycieczki a nie kto szybciej.

 

I ja jestem tej samej myśli stąd taki zakup. Czy trafny to się okaże na wiosnę. :) Najwyżej będę przeklinać podjazdy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...