Skocz do zawartości

[GPS] Holux GPSport 260 i Linux, import tras do .gpx


RafalxM

Rekomendowane odpowiedzi

Poniższy opis dotyczy importu tras z Holux GPSport 260  do formatu .gpx

 

 

Do urządzenia Holux GPSport 260  dostajemy w zestawie  program EzTour Plus działający pod systemem Windows. 

Działa poprawnie, chyba.

 

Jeśli ktoś używa tylko Linuxa i nie ma ochoty instalować Windowsa tylko po to żeby zgrywać trasy do formatu GPX (przydatne np do importu trasy do navime/endomonto itp) zapewne natrafił na problem taki że owo oprogramowanie zainstalowane nawet przy użyciu Wine  nie chce połączyć się  z urządzeniem przez USB.

 

Rozwiązanie jest następujące:

 

- ściągamy oprogramowanie "gr260dl-r10" pod Linuxa stąd : https://code.google.com/p/gr260dl/downloads/detail?name=gr260dl-r10.tar.gz&can=2&q=

- rozpakowujemy

- (nie pamiętam już czy jest potrzeba wykonywania make/make install)

- oznaczamy plik gr260dl jako wykonywalny

- podłączamy GPS do komputera , najlepiej przez kabel USB dostarczony z urządzeniem, próbowałem inne nie od kompletu - nie wszystkie działają, to takie info aby oszczędzić nerwów ;)

- uruchamiamy z linii komend :  sudo ./gr260dl -i /dev/ttyUSB0 -g track.gpx    (sudo, bo na prawach zwykłego użytkownika możemy nie dostać się do ttyUSB0 - być możę wcale nie będzie to ttyUSB0 a może ttyUSB1??  u mnie pomimo zajętych 2 innych gniazd USB w laptopie , po podłączeniu do trzeciego ta nazwa zadziałała )

 

powyższe zaimportuje nam do jednego pliku   track.gpx  wszystkie trasy - twórca programu ma dopiero na liście TODO  importy poszczególnych tras

 

- jeśli mieliśmy nagraną w Holuxie  tylko jedną trasę to w zasadzie jest gotowa do importu na www.

- jeśli było ich kilka to oryginalne oprogramowanie EzTour Plus  działające pod Wine  z powodzeniem zaimportuje nam wszystkie trasy i pozwoli wyeksportować je osobno.

 

 

Taka to trochę metoda na około, ale mi pasuje, bo wygodniej mi używać Linuxa i już ;)

 

Zapewne ktoś dociekliwy znajdzie łatwiejszą drogę, a może nie ....mi powyższa wiedza wystarczy, żeby cieszyć się z używania Holuxa tam gdzie w telefonie bateria mi siada z włączonym GPS , a więc tak gdzieś po 2h ;)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli było ich kilka to oryginalne oprogramowanie EzTour Plus  działające pod Wine  z powodzeniem zaimportuje nam wszystkie trasy i pozwoli wyeksportować je osobno.
 

 

Na Linuxie nie ma w ogóle potrzeby używania EzTour'a.

Zgodnie z manualem do gr260dl-r10 można użyć polecenia perl splitgpx.pl -i track.gpx

Używam, działa, polecam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

dziś miałem okazję sprawdzić  ten  skrypt perla .

 

działa ok, poza jednym błędem  -   ostatnia trasa (wynikowy plik .gpx) ma na końcu  dwa znaczniki </gpx>

 

błąd  wielki to nie jest, ale piszę tak informacyjnie, jakby ktoś miał kiedyś problem z importem takiego pliku na jakieś www

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...