Skocz do zawartości

[Opona] Schwalbe Smart Sam vs Schwalbe Hurricane, asfalt


brylek

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Pompowałem na prawie kamień i na wybojach podbijało mnie z siodełka.

 

Tak będzie zachowywać się każda opona, jeżeli napompujesz na kamień. Żeby opona amortyzowała musi mieć odpowiednio niskie ciśnienie. Na oponach węższych niż 1.75" jest to praktycznie niemożliwe, lub stopień amortyzacji będzie znikomy ze względu na niski profil. Świetną amortyzację dają opony do DH, w rozmiarze 2.4", miękka mieszanka, głęboki bieżnik - tylko że ta opona się nie toczy i czasami nawet słychać jak się ją zostawia na asfalcie.

Jeżeli poszukujesz amortyzacji, to spróbuj opon balonowych (Schwalbe Big Apple, Big Ben). Stosowanie opon terenowych na szosę to bezsens, bo znikną dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompowałem na prawie kamień i na wybojach podbijało mnie z siodełka. Tył bardzo nerwowy, nieprzewidywalny. Niestety nie wiem ile było barów, kciukiem mogłem uginać.

Musiałeś mieć ciśnienie ponad dopuszczalny poziom raczej. Znam pewien asfaltowy zjazd, który ma asfalt z jakby miejscami zerwaną nawierzchnią. Są swego rodzaju "plamy" gdzie brakuje asfaltu a owe plamy mają ok. 2 cm głębokości. Rower przy zablokowanym amorku podskakuje, ale nawet przy prędkości 55-60km/h nie czuję się niepewnie, nie tracę kontroli w żadnym momencie, również z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie zachowywać się każda opona, jeżeli napompujesz na kamień. Żeby opona amortyzowała musi mieć odpowiednio niskie ciśnienie. Na oponach węższych niż 1.75" jest to praktycznie niemożliwe, lub stopień amortyzacji będzie znikomy ze względu na niski profil.

Jeżdziłem na jednej oponce w rozmiarze 1,5 gdzie przy ciśnieniu max nadal wyrażnie było czuć amortyzację. Była to Michalin Transworld City. Niestety ta oponka została wycofana z produkcji a według mnie była to idealna opona miejska. Istnieje wprawdzie jeszcze wersja 2.0 ale to zupełnie co innego... niższa prędkość, wyższe opory toczenia, większa masa i zero amortyzacji :down:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Marathon Mondial.

Racery podobno podatne na przebicia i szybko się zużywają.

Mondiale mają podaną świetną przyczepność w każdych warunkach według Schwalbe.

Zobaczymy jak dojdzie (kupiłem na tył - z przodu zostaje Kobra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Marathon Mondial. Racery podobno podatne na przebicia i szybko się zużywają. Mondiale mają podaną świetną przyczepność w każdych warunkach według Schwalbe.

 

Czy używałeś tego samego kalkulatora na stronce Schwalbe, który podałem wcześniej? :)

 

                    Maraton Racer   Smart Sam   Marathon Mondial

Speed                     6                    4                          4

Grip                         6                    3                          5

Puncture                 5                    4                          5

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, patrzyłem po katalogu. Mondial jest jeden poziom niżej niż Racer. Oprócz tego czytałem tematy na forum i ludzie proponowali generalnie brać zwykłe Marathony, które są najwolniejsze i najcięższe. Więc wziąłem pośrodku.  Planuję Mondiala wrzucić na przód, a na tył dokupić Racera jak się wzbogacę :) U mnie to kilka lat jazdy bez zmiany opon (2-3 tys rocznie).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...