Skocz do zawartości

[rama] Pęknięta rama na spawie


Rekomendowane odpowiedzi

Tofi powiem Ci tak , od 1993 roku pracuję , w zawodzie spawacza . Posiadam uprawnienia MAG 135 i TIG 141 AL , i jeśli twierdzisz ,że na Syberi powstają inne naprężenis podczas procesu spawania niż , w Polsce to ja , z takiej dyskusji się wycofuję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na Syberi powstają inne naprężenia podczas procesu spawania niż , w Polsce ...

 

Nie podczas spawania, a po ochłodzeniu do bardzo niskich temperatur spawy po prostu strzelają. W Polsce takiego ryzyka nie masz.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam najpierw dowiedział się czegoś o spawaniu zamiast wygłaszał takie opinie. A po drugie do takich opini przewidziany jest technolog spawalnictwa.

A po co mam się dowiadywać czegoś o spawaniu. Od tego jest spawacz i to on jest fachowcem, nie ja. Mój rowerek był spawany dokładnie w tym samym miejscu i wzmocnienie nie ja sobie wymyśliłem tylko pan spawacz stąd moja rada. Cytując dalej jego słowa, tylko wspawanie wzmocnienia da jakąkolwiek gwarancję, że za chwilę nie rozleci się w tym samym miejscu. Chyba nie muszę dodawać, że na rowerze od ponad roku jeżdżę nadal i nic się nie dzieje.

A po drugie z tym "technologiem spawalnictwa" to mocno przesadziłeś  :icon_lol: prawie z krzesła spadłem. Rower to nie prom kosmiczny.

 

 

Coś tam o spawaniu słyszałem. Problem w tym, że spaw jest nawet mocniejszy niż materiał rodzimy, ale materiał obok spawu już nie i tam pęka najczęściej.

Dokładnie o to mi chodziło pisząc, że pęknie w tym samym miejscu. Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem.

 

@Dragstar88 przyczyn pęknięcia może być kilka. Poniżej te najczęściej występujące:

 

- waga jeźdźca

- za krótka sztyca

- za mały rozmiar ramy w stosunku do wzrostu rowerzysty co skutkuje zbyt wysoko uniesioną sztycą i tym samym zbyt krótkim jej odcinkiem osadzonym  w rurze podsiodłowej.

 

Może napisz jeszcze takie dane jak wzrost, ile ważysz,(jak nie tajemnica  :icon_wink: ) rozmiar ramy i na jaką głębokość wchodzi w ramę sztyca. Będzie można ustalić ewentualną przyczynę i co dalej.

 

Pozdrower

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po drugie z tym "technologiem spawalnictwa" to mocno przesadziłeś :icon_lol: prawie z krzesła spadłem. Rower to nie prom kosmiczny.

 

Po pierwsze rower to maszyna gromadząca energię kinetyczną wystarczającą by zrobić komuś krzywde, to wystarczy by podejść do tematu poważnie, dodatkowo w prawie każdym przypadku pretendująca do dopuszczenia do ruchu drogowego. Po drugie jeżeli chcesz porozmawiać o spawaniu, to porozmawiaj z technologiem, ja doskonale wiem, że mimo iż znam temat, to tylko ten pan technolog jest od tego by określić czy jest potrzebne wzmocnienie czy też nie, a pan spawacz może sobie co najwyżej pogdybać. Moja certyfikacja pozwala mi co nawyżej określić czy spaw wytrzyma czy też nadaje się tylko do poprawki. Spawalnictwo to ściśle znormalizowana dziedzina i każdy ma w niej swój nieprzekraczalny zakres kompetencji.

 

A po co mam się dowiadywać czegoś o spawaniu.

Znajomość tematu to chyba podstawa przy rozmowie o nim.

 

gdzie widzisz info, że sztyca była wyciągnięta powyżej ograniczenia?

Na załączonym zdjęciu - pęknięta jest rura podsiodłowa z dala od spawu w miejscu wskazującym na bardzo popularną usterkę, któej przyczyną może być tylko zbyt mocno wysunięta sztyca lub inwazja obcych. Metoda brzytwy ockhama wskazuje na to pierwsze.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mi się takie coś przytrafiło i miał dostęp do fachowca od spawania alu to po prostu bym ten element wymienił na nowy i tyle. Procedura jest tu taka sama ja w przypadku spawania stali a tu się robi czasem cuda. Jak się spawa dwie rurki ze sobą to po jaką cholerę wzmocnienia? Robi się spaw potem usuwa nadmiar materiału i tyle.

 

Usterka i to jest oczywiste powstała od niewłaściwego osadzenia sztycy. Pospawać, kupić właściwą rozmiarowo sztycę i cieszyć się jazdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 170 cm wzrostu a ważę 58 kg. Ja wiem dlaczego tak się stało. Otóż dokładnie mój ojciec, jeździł na moim rowerze i wysunąl sztyce niesamowicie, teraz się nie przyznaje a ja mam nauczkę na przyszłość że we własnym domu muszę zapinać rower. Rozmiar ramy to 14 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Halo Halo. A więc chciałam was poinformować że udało mi się naprawić rower. Po wielu poszukiwaniach informacji znalazłam w Mikołowie zakład, w którym zespawano mi ramke i zrobiono to bardzo ładnie i jestem zadowolona, nie zapłaciłam dużo, wręcz grosze można powiedzieć. Śmigam na rowerze i wszystko gra :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej :)

 

Podepnę się pod temat, bo mam podobną usterkę w rowerku Arkus-Romet Classic 1100M.

Ładnie mi go po znajomości pospawano, nawet dorobiono mostek wzmacniający ale niestety po 2-3 tygodniach spaw puścił.

Zakupiłem już inny rower, ale przy okazji dowiedziałem się, że Romecik miał za niską ramę /19"/ do mojego wzrostu. Sztyca była sporo wysunięta,co prawda bez przekraczania punktu bezpieczeństwa i być może to sprawiło, że rama osłabiła się w tym miejscu. Już w zeszłym roku coś musiało się dziać, bo często samoistnie

opuszczało mi się siodełko i musiałem dokręcać "na chama" żeby trzymało. Nie wiem, nie znam się.

Teraz jeżdżę na nowym, a z Rometa zdjąłem wszystko co się dało i planuję złożyć coś żeby stało na działce i nie wiem czy oddać jeszcze raz na poważne spawanie z wygrzewaniem czy kupić niedrogą ramę a to popękane oddać na złom.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady, pewnie tak zrobię. Szczerze mówiąc to uszkodzenie przyśpieszyło mozolnie dojrzewającą decyzję o wymianie roweru na nowy. Był pretekst :thumbsup:

 

Kończę tego offtopa i mam nadzieję, że autorka tematu dłużej pojeździ na swoim pospawanym Leader Foxie. Jak się okazuje rama pod sztycą nie jest wcale takim łatwym elementem do naprawy. Sztyca przenosi jednak spore obciązenia (no chyba, że ktoś nie siada na siodełku) a rama ma w tym miejscu specjalne nacięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kiciok @patrukreset

Na jakiej podstawie tak twierdzicie? Ja z tego zdjęcia tylko wywnioskowałem dlaczego cena została zbita. Według mnie, gdyby miały one być wykonane zgodnie z normami, to te spawy powinny zostać usunięte i położone nowe.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...