Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Analizowałem różne tematy, przeliczniki i rady i nawet mi przez myśl nie przeszło, że przy takich wymiarach mogę mieć ramę 17". Czy ona na pewno nie będzie zbyt mała patrząc na tą geometrię?Jeśli nie, to jadę jeszcze raz przymierzyć i biorę dużo tańszego Fusiona.

Edytowane przez RakuNH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19" wydaje się trochę za duża, rama  17" ma długość jak wiele rowerów na kołach 26" z ramą 19" do tego rozstaw kół jak w ramach 19" z kołami 29". Rozmiar 17" przy wzroście 181 cm z uwagi na sporą bazę kół i długi tylny trójkąt nie będzie jakiś "super zwrotny" ponieważ rama i tak jest spora ...

Trudny wybór, ja preferuję długie ramy, ale Unibike 19" jest jednak nieco za długi ...

 

Dla porównania Kross A7 rozmiar 19", rama co prawda dłuższa o 5 mm ale baza kół mniejsza o 17 mm ... :

http://www.kross.pl/pl/2014/mtb-xc-26quot/level-a7#geometry

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie forumowicze. Aż takiej szybkiej i konkretnej odpowiedzi się nie spodziewałem. W takim razie biorę kasę, kupuje Fusiona 17" i wszystkie problemy z głowy, bo nie muszę myśleć skąd skołować resztę $ na Evolution. Oczywiście jeszcze się nim przejadę, bo z tym nie ma problemu.

 

EDIT: W tym linku do levela co wrzuciłeś, to "długość rury podsiodłowej" w 17" jest taka sama u obu rowerów. Ale faktycznie reszta wymiarów jeśli chodzi o długość jest znaczna, więc lecę przymierzyć 17 i zobaczymy.

Edytowane przez RakuNH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku który wrzuciłem rama 17 ma podsiodłówkę 432 mm i długość 587 mm, a rama 19" ma podsiodłówkę 483 mm a długość 605 mm :whistling:

 

PS

Do tego kąt podsiodłówki w Unibike to 75,5* czyli po ustawieniu siodełka względem środka suportu  w takiej samej pozycji w obydwu rowerach , przód siodełka w Unibike 17" będzie dalej od środka główki ramy niż w Krossie 19" ...

 

N najgorszym wypadku w Unibike 17" trzeba będzie zmienić sztycę na 400 mm, i rower będzie akurat .

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pojechał zobaczyć jeszcze model Fusion 29er z ramą 17" i nie mam pojęcia co jutro wybrać. Miałem długa przerwę w jeździe na rowerze, a przez ostatni rok jeździłem na jakimś spadkowym rowerze, który pięć lat przestał w piwnicy, także na obu testowanych czuje się komfortowo, ale na jakim będę się czuł komfortowo po 60 km, to nie mam pojęcia.

 

Całkiem sympatyczny sprzedawca uważa, że raczej powinienem wziąć 19".

 

Ja szanuje Wasze zdanie, bo prześledziłem cały temat i niewątpliwie macie wielką wiedzą. Jednakże nie wiem czy dobrze myślę, ale pogrzebałem u kilku producentów u których rozważałem 29" i... rozmiary mają bliźniaczo podobne do tych Unibike. Innymi słowy wychodzi na to, że rower każdej firmy miałbym zamówić w rozmiarze 17"? Mówiąc szczerze od ponad miesiąca zastanawiam się co tu wybrać (w końcu to nie małe pieniądze) i nie przeszło mi przez myśl, że przy moim wzroście (181cm) i dł. wew. nogi (87 cm bez butów) mogę mieć aż tak małą ramę.

 

Unibike 29": http://www.unibike.pl/images/geo_29.jpg

Kellys 29": http://images.kellys-bicycles.com/bicycles/kellysbicycles2013/tventy_niner/geo_2013_hardtail29_w.jpg

Kross 29": http://www.kross.pl/pl/2014/mtb-xc-29quot/level-b6#geometry

Merida 29": http://www.rowerymerida.pl/materialy/geometrie/big/58.jpg

Kross 26": http://www.kross.pl/pl/2014/mtb-xc-275quot/level-r4#geometry

 

Jutro już zdecyduję co wezmę, ale nie wiem czym się kierować. Mogę jeździć i jeździć, ale takie krótkie jazdy mi dalej nic nie odpowiedzą.

 

A w moim wcześniejszym wpisie chodziło mi o to, że w Unibike 29" (rama 17") i Kross 26" (rama 17") oraz także w modelach 19" długość rury podsiodłowej i długość głównej rury są niemalże identyczne (kwestia mm).

Edytowane przez RakuNH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ani Kellys ani Unibike ramy 18" niestety nie mają a najpoważniej rozważałem TNT 20 oraz Evolution, z tym, że skłaniałem się ku Unibike bo ciekawe promocje na Kellysa są w internecie, a wolałbym jednak mieć te 2 lata gwarancji w swoim mieście, bo czasem uda się wymienić coś więcej niż wadliwą ramę.

 

Przy 17" to sztyca fabryczna oczywiście wysunięta maksymalnie, a i tak czułem, że jeszcze jest nieco za nisko, ale tak jak mówię - jak człowiek straci prawko na 5 lat, później pojeździ maluchem, to każde auto wydaje mu się fajnie. Podobnie to u mnie wygląda i naprawdę ciężko mi się zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

"czytaczem" forum jestem już od dłuższego czasu, ale po analizie kilku wątków 29er postanowiłem uderzyć po pomoc do bardziej obeznanych z tematem kolegów.

Stoję przed wyborem rozmiaru ramy: 19' czy 21'.

Mam 188 cm wzrostu, długość nogi 92 cm.

Proszę o jakieś sugestie (oczywiście wiem, że przymiarki nic nie zastąpi). W załączeniu przykładowe geo z wymiarówką. Pozdrawiam i dziękuję.

 

xq434_nakita.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pojechał zobaczyć jeszcze model Fusion 29er z ramą 17" i nie mam pojęcia co jutro wybrać. Miałem długa przerwę w jeździe na rowerze, a przez ostatni rok jeździłem na jakimś spadkowym rowerze, który pięć lat przestał w piwnicy, także na obu testowanych czuje się komfortowo, ale na jakim będę się czuł komfortowo po 60 km, to nie mam pojęcia.

 

Całkiem sympatyczny sprzedawca uważa, że raczej powinienem wziąć 19".

 

Ja szanuje Wasze zdanie, bo prześledziłem cały temat i niewątpliwie macie wielką wiedzą. Jednakże nie wiem czy dobrze myślę, ale pogrzebałem u kilku producentów u których rozważałem 29" i... rozmiary mają bliźniaczo podobne do tych Unibike. Innymi słowy wychodzi na to, że rower każdej firmy miałbym zamówić w rozmiarze 17"? Mówiąc szczerze od ponad miesiąca zastanawiam się co tu wybrać (w końcu to nie małe pieniądze) i nie przeszło mi przez myśl, że przy moim wzroście (181cm) i dł. wew. nogi (87 cm bez butów) mogę mieć aż tak małą ramę.

To naprawdę fajny sklep, no i sympatyczny sprzedawca, nie wiem tylko co to znaczy "mała" rama , ile parametrów jest "małych" a ile "dużych" ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tym bardziej nie wiem. Po prostu analizuje Wasze wcześniejsze wpisy, przejrzałem marki, w które ewentualnie wcześniej celowałem (Kross, Kellys i Unibike) i te trzy mają na pewno na papierze bardzo podobne ramy. 

 

W tym temacie przeczytałem, że często u osób 180-185 jest problem z wyborem - gniecenie w jajka czy zbyt krótki rower. Nad ramą 19" mogę komfortowo stanąć i unieść przenie koło o te kilkanaście centymetrów bez miażdżenia przyrodzenia. Nie jest to może jakiś książkowy odstęp, ale dla mnie najważniejsze jest to, że mogę stanąć na światłach, na przerwę, na zrobienie zdjęcia i nie muszę kombinować i mam większe pole manewru jeśli chodzi o wysokość siodełka. Problemem dla mnie jest drugi parametr czyli długość, bo tak naprawdę nie wiem jak wygląda normalna pozycja na rowerze, bo już nie pamiętam normalnej jazdy na rowerze. Ewentualnie przeczytałem tu coś takiego, żeby zrobić jakiś ostry skręt o 180 stopni i sprawdzić czy zewnętrzna ręka przy skręcie nie traci kontaktu z kierownicą. To oczywiście takie moje subiektywnie wnioski na podstawie przeczytania tego tematu i decyzji oczywiście nie podjąłem.

 

Jeśli macie jakieś rady to oczywiście to wszystko jeszcze jutro przetestuje. A o super sklepie nie pisałem hehe;) Sprzedawca raczej nie ma interesu, żeby mnie okłamywać (ewentualnie może nie mieć wiedzy), bo i tak na 99,9% kupie u nich rower, tylko teraz pytanie jaka rama.

 

EDIT: Jutro już jako klient "na kupnie" ustawie sobie siodełko idealnie w obu rowerach, pojeżdżę w takiej pozycji w jakiej lubię (zawsze wolałem rogi od klasycznego trzymania kierownicy) i może coś jutro wymyślę.

 

Dzięki Wam za pomoc, bo na pewno daliście mi sporo do myślenia i jutro z nowymi pomysłami testowymi zdecyduję co będzie lepsze w mojej amatorskiej jeździe.

Edytowane przez RakuNH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego ma być ten rower ? W "normalnym" 29" ht - tylny trójkąt do 445 mm , długość ramy horyzontalnie około 620 mm przy rozmiarze ramy około 20"

 

Co to znaczy "horyzontalnie" ?

Możesz coś polecić dla mnie do 3000 zł (a może lepiej coś złożyć przez zimę?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że się masz identyczny dylemat do co ja. Był moment, że ze względu na te rozterki odpuściłem sobie Canyona i -na podstawie specyfikacji sprzętu i geometrii-

byem juz zdecydowany na Radona Black Sin 8.0 18", ale gdy zobaczyłem w jakim kolorze wyszedł, podziękowałem i wróciłem do punktu wyjścia.

A co Twojego pytania, to wydaje mi się, że przy wzroście 183 cm, rama M będzie za krótka.

Edytowane przez Darek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do Canyona, ich konfigurator podpowiada rozmiar M, nie bedzie za mala? 183cm wzrostu, noga 86cm.

 

Mam podobny wzrost i rama M była by dla mnie za krótka ...

 

 

Tylko że ja mam 188 cm i długość nogi 92 cm.

Tak prezentuję się przy CUBIE 21' - na moje oko rowerek dla dzieciaka:

yk410_1-(1).jpg

 

Ten Unibike 21" na pewno nie będzie za mały :

http://rower-sport.pl/pl_PL/p/UNIBIKE-EXPERT-29-2013/1610

 

Ten Kellys w rozmiarze 21" również :

http://www.bikko.pl/rower-gorski-kellys-tnt-30-2013.html?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2013-09&utm_content=7099#nclid=f5057299c5487b908f69a914bf68b9ee

 

 

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...