Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

To tym bardziej nie kumam jego problemu z ramą 19" oraz ciągu do 29" :whistling: ale nie ważne, niech sprawdzi 27,5 w praktyce ...

Nie mam żadnego ciągu, po prostu zastawiając się nad wymianą ramy w rowerku naszła mnie chęć na spróbowanie czegoś nowego, ale czy będzie to 26, 27,5 czy 29 jeszcze nie wiem. Po prostu przyjrzałem się wstępnie tematowi dużego koła i zauważyłem że w rowerach 29er:

 

nie da się dobrać takiego rozmiaru ramy aby jednocześnie spełnione były dwa warunki:

- zachowany bezpieczny przekrok

- rozsądne wysunięcie sztycy

A tego problemu zdają się nie zauważać producenci i użytkownicy rowerów. Może problemu jednak nie ma a ja o czymś nie wiem lub gdzieś się pomyliłem w swoich rozważaniach?

 

Problem z ramą 19" jest taki, że w 29erze taka 19ka to odpowiednik mocnej 20ki w 26 erze (pod względem przekroku). Z kolei odrobinę mniejsza - nawet te 18,5" i mamy problem z długachną sztycą, jak na załączonych przeze mnie wcześniej obrazkach :)

Edytowane przez Pidzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko już zdecydowany na Canyona Al SLX 8.9, ale oczywiście przy 190 cm wzrostu i 90 cm nogi - nie wiem czy rozmiar L nie będzie za mały ( szczególnie rura podsiodłowa nie wiem czy wystarczy), a z drugiej strony mogę wziąć XL, ale zmienić na krótszy mostek np. 80 mm - poradzi ktoś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Top of TT" to znaczy do końca podsiodłówki

 

Jesteś pewien?

Moim zdaniem jest to właśnie wymiar do górnej rury (TT) a nie do końca podsiodłówki (ST).

Gdyby -jak twierdzisz- byłby to rzeczywiście wymiar do końca rury podsiodłowej to przy 460 mm przekrok byłby znacznie większy

niż 817 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym na przykład sklepie jest to inaczej oznaczone niż twierdzicie.

 

Jak widać rower to Jamis Dragon. Na forum jest osoba która kupiła 21" a nogę ma też 89cm i wzrost 190cm i zaraz go odsyłała bo bezpiecznego przekroku nie było. Czy to oznacza że ten model jest dla ludzi >200cm w rozmiarze 21" i <180cm w 19" i ja się w niego nie wpasuję? Nie zależy mi na mega wyścigowej geometrii, bardziej nastawionej na wycieczki w trudniejszym terenie.

Edytowane przez mrlukz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Dragonie podsiodłówka kończy się praktycznie zaraz za wierzchem górnej rury, jest to rower bardziej do jazdy turystycznej niż terenowej MTB, do takiej jazdy Jamis ma ten model :

http://www.myjamis.com/SSP%20Applications/JamisBikes/MyJamis/consumer/bike.html?year=2013&model=Dakota%20d29%20Comp&cat_grp=mtb29_2

Ma on większą bazę kół przez co kierujący nie obciąża tak mocno przedniego koła jak w Dragonie, ma też niższy przekrok ... jest to geometria w trudniejszy teren ponieważ na podjeździe rower nie leci na plecy, a na zjeździe nie usiłuje kierującego wyrzucić przez kierownicę ... tym bardziej przy wzroście 186 cm.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako następny krok w rowerowej przygodzie chciałbym zamienić ramę aluminiową na węglową. Obecnie jeżdżę na ramie Scott Scale 950 w rozmiarze L. Na rowerze tym jeździ mi się bardzo dobrze ale na węglowego Scale'a mnie nie stać. Rozważam zakup ramy Lecco Eposamine 29er. I tu prośba do bardziej dośwaidczonych kolegów aby wytłumaczyli jaka będzie odczuwalna w jeździe różnica pomiędzy tymi ramami, i czy w ogóle warto zamienić tą ramę. Jeźdzę głównie po beskidach, moja waga 85kg.

 

Geometria:                                Lecco           Scott

 

Rura podsiodłowa:                      507              480

Długość ramy:                             616              620

Ką główki ramy:                           71                69.5

Kąt podsiodłowy:                         73.5             72.5

Główka ramy:                              130              125

Długość tylnego trójkąta:             445              440

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po głowie chodzi mi przejście na 29 era ,więc chciałbym się doradzić w kwestii geometrii ramy 29 er względem 26 era .Chodzi mi o dopasowanie jej pod moją osobę 176cm ,a więc przejdę do meridum.Mam ramę Scale 40 26 er 2011 M o długości horyzontalnej 585mm oraz mostek 100mm , a więc długość horyzontalna 585mm + 100mm daje razem 685mm długości. Spoglądając na geometrie ramy Scale 910 rozmiar  M długość horyzontalna wynosi 600mm dodając do tego mostek 80mm wychodzi 680mm ,więc sądzę że długość ramy 910 z mostkiem 80mm będzie porównywalna z scale 40 . Zastanawia mnie również długość główki w Scale 40 ma 120mm a w 910 105mm ale sądzę że większy amortyzator pod 29 er tą różnice zniweluję ,ponieważ jest dłuższy ,dobrze rozumuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziś już praktycznie zaklepałem sobie Unibike Evo 29", ale tradycyjnie pod koniec zaczynam się nad wszystkim zastanawiać. Na rower jestem zdecydowany. Zastanawiam się tylko czy na pewno rama 19" będzie dobra.

 

Mam 181 cm wzrostu i metodą pomiarowa z książką między nogami dług. wew. nogi wyszła mi 87 cm bez butów.

 

Na ramie 19 niby czułem się dobrze, ale wiadomo jak to jest w kilkominutowej jeździ pod sklepem, kiedy ostatnio jeździło się na nie wiadomo jakiego pochodzenia sprzęcie. Mam jakieś 3 cm zapasu nad ramą w rozkroku. Wydaje mi się jednak, że 17" będzie zbyt mała, bo nie planuje jakiś hardkorowych leśnych szaleństw, a co za tym idzie nie potrzebuje super zwrotności. No ale na wszelki wypadek jeszcze Was może dopytam.

 

Tutaj geometria ramy: http://www.unibike.pl/images/geo_29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...