Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

W podpisie jest link do kalkulatora, który liczy zakres prawidłowej dł. ramy i mostu dla 26er, dla 29er będzie taki sam, z tym, że nominalna dł. mostka przy klasycznych kątach 26er to 100 mm, a dla 29er to 80 mm dla przeciętnego rowerzysty. Dlatego, ramy 29er będą/powinny być dłuższe o około 15-20 mm i o jeden-dwa cale mniejsze od tego samego rozmiaru/użytkowanego do tej pory roweru 26er. 

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Czy sztyca widoczna na załączonych zdjęciach jest za mocno wysunięta ? Jeśli chodzi o znacznik minimum to jest wysunięta około 5mm ponad. Dodam tylko, że mam 184cm wzrostu i ważę 130kg. Czy jazda na tak wysuniętej sztycy nie skończy się jej złamaniem ? Jak zdobyć dodatkowe 1-2cm ? Rower to unibike evo 29 rozmiar 19. Zamówiłem taki rozmiar ponieważ wcześniej jeździłem na viperze w taki rozmiarze ale to był trekking. Przy trochę obniżonej sztycy paliło mnie kolano i nie jeździło mi się za dobrze, natomiast przy takiej wysokości jest idealnie. Proszę o jakieś porady.

 

Z góry dziękuję :-)

post-156114-0-51995500-1468171661_thumb.jpg

post-156114-0-05291400-1468171662_thumb.jpg

post-156114-0-57406800-1468171662_thumb.jpg

Edytowane przez gondorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej chodzi ile sztyca jest wsunięta do wewnątrz (na zewnątrz też). Sprawdz teraz, bo uszkodzisz ramę i będzie trzeba nową kupować. Wysunięcie ponad stan to ryzyko uszkodzenia sztycy, w tym wypadku już ono jest, a czynników dwa - nadwaga i wysunięcie kilku milimetrowe. Zbyt małe wsunięcie to ryzyko uszkodzenia ramy. Generalnie w takiej sytuacji to oczekiwałbym najpierw wykrzywienia się sztycy do tyłu z czasem, ale sztyca jest raczej pancerna, wiec raczej uszkodzisz ramę jak sztyca nie wsunięta na odpowiednią odległość w pierwszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rozmiar ramy w unibike evo? (27,5 - w tamtym dziale nie ma takiego tematu)

Długość wewnętrzna nogi (od pięty do krocza) 88/89cm, w lekkim rozkroku od podłoża do krocza 84/85cm, wzrost 183cm

 

Sklep sugerował rozmiar 21" jeśli poprawnie wymierzyłem te 89cm wewnętrznie 

Wybrany przez Pana model będzie odpowiedni w rozmiarze 21", tylko jeżeli podany 
przez Pana wymiar (88/89cm po wewnętrznej stronie od podłoża do kroku) jest
zgodny z rzeczywistością. 
 
Rozmiar 21" charakteryzuje się przekrokiem 84 cm i minimalną odległością od 

pedału do siodła w najniższym położeniu 81 cm. 

 

 

no i pytanie, jak mam to mierzyć żeby było poprawnie, wewnętrzne od pięty do krocza przy nodze, czy lekki rozkrok i od podłoża do krocza pośrodku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy bym nie wolał 19' (masz 183 cm na 21' to mało nawet w 27er), masz 615 mm poziomo, a 635 mm to według mnie za dużo, bo to nie jest 29er gdzie mamy mostki 7-9 cm, tylko 27er. Tu mostki są podobne do 26er, czyli 9-10 nawet 11 cm dla wysokich. Tylko czy sztycy 400 mm nie braknie, ta w rowerze ma chyba 350 mm, od razu ją zamieniasz w sklepie. Przymiarki i kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie kupowałbym przez internet, aktualnie mam rower 19" (marketowy full) gdzie na wyciągniętej komfortowo sztycy od najniższego położenia pedała do siodełka mam akurat okolice 89cm.

Boje się, że sztycy zabraknie, a nie chciałbym pęknąć ramy :/.

Edytowane przez Kuli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli patrząc się na geometrie ramy to 483mm od suport do końca rury siodłowej + 175mm od korby = 658mm, czyli żeby osiągnąć te 90cm od pedała do siodełka potrzebuje wyciągnąć sztyce na 242mm, to w ramie zostanie 11cm. Czyli 19tka będzie pasować :)

post-198288-0-90462900-1468595574_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar jest podany na podstawie rury podsiodłowej (co jest nieco mylne) i długość horyzontalna  nie ma sztywno określonej wartości dla podsiodłowej tylko wynika z zastosowania roweru. Im ta wartość wyższa tym pozycja na rowerze bardziej wyciągnięta (sportowa) a im niższa tym bardziej trekingowa (turystyczna).

W przypadku tego Focusa jest bardziej sportowo niż turystycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...