Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

System SIS systemowi SIS nierówny. Kupiłem SL-T670 i chciałem 10-rzędową kasetę ogarnąć przerzutką RD-M591. Od dwóch godzin próbuję wyregulować napęd i nie idzie. Zakres ruchu M591 jest wystarczający, ale zachowuje się ona jakby manetka była DynaSYS mimo że nie jest. Jak naciągnę linkę, to już na 5-tym biegu łańcuch przelatuje całą kasetę. Na luźnej lince nie działają niższe biegi. Czy coś przeoczyłem, czy rzeczywiście SIS-9 i SIS-10 są niekompatybilne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie mem pojęcia czemu to nie działa przecież szosowe sprzęty pracują w 2:1. dlatego powinno się dać przejść z przerzutkami mtb i kaseta 10s. jednak średnio to działa. Z tego by wynikało że to coś pomiędzy. Można pokombinować z przesunięciem linki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie wziąłem w łapę T670. Już na pierwszy rzut oka widać, że ilość ciągnionej linki jest większa niż normalnym systemie, bo odległość od oporu pancerza do punktu mocowania jest znacznie większa niż RD-M591. Nie chce mi się mierzyć... Jakby ktoś się bardzo uparł i dosztukował jakąś przedłużkę, to może by to miało szansę zadziałać... Ale ktoś musiałby się bardzo uprzeć... Ni to SIS, ni to DynaSys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bedzie na 99% shimano :-)

To mówisz że bezpieczniej będzie wziąć ten długi wózek? Chociaż nie zamierzam zwiekszać w najbliższej przyszłości stopniowania napędu i nie ukrywam że ten krótszy bardziej mi sie powiedzmy "podoba".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem u siebie zestaw   przerzutka Shimano Zee na 10 biegów ze sprzęgłem + dwie tarcze z przodu 38x24 + kaseta Shimano XT 11-34 9 biegów + zmieniarka na 9 biegów Sram X7 i po skróceniu łańcucha o jedno ogniwko (wcześniej przerzutka Shimano XT 9 biegów) wszystko śmiga super, ogarnia wszystkie 18 biegów w każdej konfiguracji a sprzęgło działa również super, łańcuch ani drgnął na kamieniach/korzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie złożenie napędu 2x10 półka slx/xt puki co chciałbym kupić kasetę/ przerzutki/ manetki/ łańcuch. Zakup korby chciałbym sobie zostawić na później ze względu na koszty.  Aktualnie posiadam korbę Deore m590 i stąd moje pytanie czy ta korba będzie kompatybilna z 10tka z tyłu i cieńszym łańcuchem ? Czy muszę kupić wszystko od razu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem w konfiguracji PC-1071 + korba FC-M430, aczkolwiek korba trochę chodzona (ok. 3 kkm). Zero problemów i niepokojących objawów. Obecnie nowa FC-M361 (korba od 8-rzędówki) z łańcuchem Connex 10S0. Łańcuch ma tendencję do przysysania się do korby. Jest dość mocno spasowany. Czasami podskoczy, ale w ogólności także problemów nie ma. Generalnie wewnętrzny rozmiar łańcucha wynosi 3/32" lub 11/128". Różnica miedzy tymi wielkościami to 0.2mm. Podejrzewam, że mój Connex ma właśnie 11/128", bo jest ciasno wpasowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to spróbuję z tą korbą, a jak będzie coś nie tak to najwyżej od razu kupię nową. Mam jeszcze pytanie co do kompatybilności przerzutki przedniej... aktualnie mam slxa pod 3x8/9 i czy będę musiał go zmienić na przerzutkę pod 10rz ? Przez to, że będzie węższy łańcuch? Czy zostawić starego slxa, a nowego założyć dopiero do korby 2x10 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego łańcuch 8sp pracował bez zarzutu a 10sp ni groma... testowałem na fc-m311 i fd-m311. Różnica w szerokości łańcucha jest wyraźna i szrokość katki nie jest bez znaczenia.

To o czym pisze dotyczy dwóch różnych rowerów, bo na obu jechałem na łańcuchu 10sp. Jeden konfiguracja 8sp (altus) i łańcuch 10sp. Drugi 9sp napęd (alivio) i 10sp łańcuch.

Fd-m311 obsługuje zarówno 42t jak i 48t a z łańcuchem 10sp nie chciała działac na żadnej z korb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, używałem i używam FD-M311 (8) i FD-M660 (10) na korbach 8 i 9rzędowych z łańcuchami 8 i 9 rzędowymi. Różnicy w szerokości klatki praktycznie brak, różnica jest w wysokości przetłoczeń odpowiadających za dopasowanie do odpowiednich dyferencji między tarczami. Szerokość łańcucha nie miał znaczenia, znaczenie miały różnice miedzy największą a środkową tarczą. Przyjrzyj się dobrze klatkom i zobaczysz o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...