Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady. Cz. 2


Mieciu

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem już, że nie ma u mnie serwisu/sklepu rowerowego. Najbliższy jest ok.30km ode mnie.

 

Czytałem na necie, że podkładki nie mają się kręcić ? I tak też teraz jest u mnie, dla przykładu w moim Treku 3900disc podkładki bez problemu kręcą się, a wszystko jest ok. Więc to jakaś głupota była, że podkładki nie mogą kręcić się ?

 

Proszę o poradę co z tym "przekosem" łańcucha zrobić, teraz już korby mam nałożone, to jeszcze będę musieć zakupić klucz do ściągania ich, bo teraz już nie dam rady ich zdjąć.

 

Mam wrażenie, że korba z blatem rusza się. Suport nowy, korby też, więc kwadrat wyrobiony nie jest. Co może być tego powodem czy to tylko złudzenie?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę co z tym "przekosem" łańcucha zrobić, teraz już korby mam nałożone, to jeszcze będę musieć zakupić klucz do ściągania ich, bo teraz już nie dam rady ich zdjąć.

 

Mam wrażenie, że korba z blatem rusza się. Suport nowy, korby też, więc kwadrat wyrobiony nie jest. Co może być tego powodem czy to tylko złudzenie?

 

jak korba się rusza, lub masz takie wrażenie to z pewnością się rusza. musi być sztywne na mur-beton.

może suport źle dokręcony. Wiesz jak go dobrze zakładać?

klucze musisz wszystkie mieć jak chcesz cokolwiek sam seriwsować. skuwacz, klucz do suportu, ściągacz do korby, ew klucz do kontry i bacik. 'przekos' to pomierz, jaki jest a nie na oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarły do mnie narzędzia, więc zacząłem w końcu składać rower.

Suport wkręcony jest na maksa. Najpierw lewa strona później wkręciłem prawą.

 

Muszę dokupić rozkuwacz, bacik no i teraz ściągacz do korb.

 

Jak mierzy się ten przekos ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość między środkiem blata do środka rury podsiodłowej (zmierz do jej zew granicy i odejmij połowę przekroju). Z tyłu jak masz nic nie kombinowaną piastę to 42mm, jak kombinowaną to : odległość od środka zębatki do wew strony haka odjąć od połowy rozstawu haków.

 

Rozkuwacz, skuwacz... Ja tam praktykuję spinki :P Poza shimano chyba wszędzie je dostaniesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z resztą nie wiem czy mi się wydaje czy tak jest bo nigdy nie miałem takiej obręczy w rękach jedynie gdzieś widywałem, czy tam ten kawałek rantu nie jest trochę rozchylony do zewnątrz ?

 

Zaraz zrobię dokładne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość między środkiem blata do środka rury podsiodłowej (zmierz do jej zew granicy i odejmij połowę przekroju). Z tyłu jak masz nic nie kombinowaną piastę to 42mm, jak kombinowaną to : odległość od środka zębatki do wew strony haka odjąć od połowy rozstawu haków.

 

Rozkuwacz, skuwacz... Ja tam praktykuję spinki :P Poza shimano chyba wszędzie je dostaniesz...

Odległość od rury do środka blatu 3,6cm czyli 1,8cm.

Odległość od środka zębatki do wewnętrznej strony haku 1,8cm czyli 0,9cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TBS1923, to albo robisz porządnie, albo zostaw, bo popsujesz. Tak pokombinuj z tą bieżnią, żeby cała naszła i do samego dołu. Jak masz jakąkolwiek rurkę o średnicy takiej, że przejdzie przez nią sterówka, ale nabije bieżnie, to ją nałóż i uderzaj też delikatnie młotkiem, tylko równo.

Top caP nie ma wejść do mostka, tylko się oprzeć na nim/najwyższej podkładce, ale na pewno nie bezpośrednio na sterówce. I nie skręcasz go do bólu, bo popsują Ci się łożyska po chwili jazdy, tylko do takiego momentu, kiedy nie ma luzu na sterach, ale możesz swobodnie kręcić kierownicą, bez żadnych oporów. Jakie podkładki mają się nie ruszać, na sterówce? Owszem, nie powinny. Jak możesz nimi obracać, to znaczy, że masz źle skręcone stery.

Co do suportu, najpierw wkręca się miskę zintegrowaną z łożyskiem i osią, czyli PRAWĄ, wkręca się ją do oporu. Dopiero potem wkręca się LEWĄ do takiego momentu, żeby łożyska kręciły się płynnie, ale bez luzu na osi. Jak będziesz miał źle skręcony suport, to za chwile padnie i będziesz musiał nowy zakładać, szkoda zabawy.

magik2208, spinki spinkami, ale czymś trzeba najpierw ten łańcuch skrócić do odpowiedniej długości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TBS1923, to albo robisz porządnie, albo zostaw, bo popsujesz. Tak pokombinuj z tą bieżnią, żeby cała naszła i do samego dołu. Jak masz jakąkolwiek rurkę o średnicy takiej, że przejdzie przez nią sterówka, ale nabije bieżnie, to ją nałóż i uderzaj też delikatnie młotkiem, tylko równo.

Top caP nie ma wejść do mostka, tylko się oprzeć na nim/najwyższej podkładce, ale na pewno nie bezpośrednio na sterówce. I nie skręcasz go do bólu, bo popsują Ci się łożyska po chwili jazdy, tylko do takiego momentu, kiedy nie ma luzu na sterach, ale możesz swobodnie kręcić kierownicą, bez żadnych oporów. Jakie podkładki mają się nie ruszać, na sterówce? Owszem, nie powinny. Jak możesz nimi obracać, to znaczy, że masz źle skręcone stery.

Co do suportu, najpierw wkręca się miskę zintegrowaną z łożyskiem i osią, czyli PRAWĄ, wkręca się ją do oporu. Dopiero potem wkręca się LEWĄ do takiego momentu, żeby łożyska kręciły się płynnie, ale bez luzu na osi. Jak będziesz miał źle skręcony suport, to za chwile padnie i będziesz musiał nowy zakładać, szkoda zabawy.

magik2208, spinki spinkami, ale czymś trzeba najpierw ten łańcuch skrócić do odpowiedniej długości ;)

 

Ależ oczywiście, od zawsze służy mi do tego kątówka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, to może na przykładzie:

 

Od środka blatu do zew ścianki rurki podsiodłowej mamy 60mm. Rurka ma przekrój 29mm.

 

60-29:2=45,5mm

 

Tył: Haki mają rozstaw 120mm, mierzysz od środka zębatki do wew strony haka. Mamy 18mm.

 

120:2-18=42mm

 

Przekos wychodzi 3.5mm. Zakładam, że nie masz zintegrowanej ośki. W takim wypadku przy klasycznym suporcie kupujemy taki z osią o 7mm krótszą.

 

Oczywiście suwmiarkę posiadasz?

Jak masz np klasyczną ramę szosową z rozstawem 126mm, a piastę 120mm i ramę ściskasz do szerokości piasty to oczywiście do obliczeń uwzględniasz te 120mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ramę Leader'a 725.

 

Więc rozstaw haków ma 120.

 

Może MarianoItaliano coś doradzi, bo miał Leader'a. Dzięki za dotychczasową pomoc i cierpliwość :P

 

 

Kolejny... Czyli haki 120mm, pewnie piasta torowa więc linia 42mm.

 

Prościej się nie da. Jak doradzi? zmierzy za Ciebie? Jak teraz jeszcze tego nie pojąłeś to moje kondolencje...

 

Swoją drogą kiedyś się jarałem tym leaderem. No właśnie, kiedyś, ale płacić ponad tysiak pln-ów za ponad 2kg alu na samej ramie? No way!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeka mnie kupno szprych.

Obręcze: przód cxp 12 650 i piasta Shimano 600 32 otw., tył cxp 33 i piasta C-record pista (stara) 36otw.

Obydwie piasty z niskim kołnierzem.

Moglibyście mi coś polecić?

Oczywiście nie chodzi mi o dł., bo to mogę sobie sam obliczyć, tylko o firmę, model, no i grubość.

Ważę trochę poniżej 60kg.

 

Zaplot na 3, z przodu i z tyłu.

 

Co do ceny, maksymalnie 2zł/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jak ktoś pisze, że waga jest za duża tej czy tamtej ramy.

 

Dlatego chcę wiedzieć ile waży "idealna" rama dla zawodowców z tego forum. Jeśli ktoś szykuje się do IO, to niech zajmie się trenowaniem a nie "schodzeniem" z wagi roweru o 200-300gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DT ponoć są za miękkie, ale w sumie, to ważę tyle co nic, więc pode mną nie będą się aż tak giąć.

 

TSB, niektórzy lubią kiedy rower jest lekki, na ulicy to niezbyt dużo zmienia, liczy się raczej świadomość, że jeździ się na "lepszym" rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jak ktoś pisze, że waga jest za duża tej czy tamtej ramy.

 

Dlatego chcę wiedzieć ile waży "idealna" rama dla zawodowców z tego forum. Jeśli ktoś szykuje się do IO, to niech zajmie się trenowaniem a nie "schodzeniem" z wagi roweru o 200-300gram.

 

Po prostu za bezsens brałem samą ramę 2100g za 1500zł, jak dostałem używkę Cinelli wraz z carbonowym widelcem gdzie rama ważyła 1400g, a z widelcem 1850 za 1/3 tej kwoty. Ot co!

 

Jaka różnica? Wsiądź na rower chociaż o 1kg lżejszy, zobaczysz ją!

Co do wytrenowania - nie jestem zawodowcem, ale nie narzekam, choć pewnie mimo, że się tak rzucasz zbyt wiele nie przejeździłeś, tak?

 

Pierwsze jakieś 3tys na ostrym zrobiłem 12kg stalakiem ze stalowymi obręczami gdzie całość była miękka jak guma od majtek. Później było 3kg mniej na szosowej ramie, ogromna różnica i później wreszcie 6,76kg. Czy warto? Przejedź się!

 

Fajnie też jak rower jest nieco lżejszy jak nagle Ci wyrasta 30cm krawężnik :D (czasami przychodzi na moment opuścić ulicę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jak ktoś pisze, że waga jest za duża tej czy tamtej ramy.

 

Dlatego chcę wiedzieć ile waży "idealna" rama dla zawodowców z tego forum. Jeśli ktoś szykuje się do IO, to niech zajmie się trenowaniem a nie "schodzeniem" z wagi roweru o 200-300gram.

 

Prosze Cie, nie kompromituj sie juz bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...