Skocz do zawartości

[Regulacja przerzutek] Problem i pytanie czy przerzutka krzywa ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

 

Ostatnio oddawałem swojego Speca Camber Comp 2011 do serwisu na regulację, troche pojeździłem i łańuch złapał syfu to rozpiąłem i szejkowałem w 2 słoikach, założyłem i nasmarowałem rohloffem i biegi nie chodziły jak trzeba :icon_confused:

Założyłem rower na stojak i zacząłem regulować tylną przerzutkę bo tam źle biegi chodzą, bawiłem się chyba z 2-3 godziny (mój pierwszy raz) i wydawało mi się że już lepiej tego nie ustawiłem, a na stojaku biegi wchodziły w sumie dobrze to w końcu skończyłem. Wyszedłem w końcu na rower bo pogoda super i przy jeździe biegi chodziły kiepsko, do tego takie terkotanie łańcucha chyba i kółek :icon_confused: denerwujące troche.

Już nie wiem co robić, regulowałem tylko śrubami H i L do tej trzeciej się nie dotykałem, a może powinienem :icon_question:

 

Osprzęt to:

Przerzutka przednia: Shimano FD-M660 SLX, E-type for DMD, top swing, bottom pull

Przerzutka tylna: Shimano RD-M662 SLX Shadow, long cage

Korba: SHIMANO DEORE SLX FC-M660 korba 44/32/22 - długość ramion : 175mm

Kaseta: SHIMANO XT CS-M770 9-rzędowa - stopniowanie : 11-32

Łańcuch: SHIMANO XT CN-HG93

 

Mam książkę Zinn'a o serwisowaniu rowerów i drugą pomarańczową konserwacja regulacja... ale nie mogę dojść o co chodzi...

 

Może znacie jakąś lepszą ilustrowaną instrukcję bądź wideo z regulacją :icon_question: :icon_question: :icon_question:

Chyba, że by ktoś się znalazł z Olsztyna i mógłby mi zrobić mały instruktaż ;)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Druga część tematu się dotyczy drugiego roweru Giant Yukon Disc 2009, bratu wcześniej chyba zerwała linka to drugi brat mu wymieniał i coś tam regulował, tak mu porobił że biegi prawie w ogóle nie działały i już mu się odechciało roboty...

Rozkułem łańcuch skuwaczem i założyłem spinkę i szejka zrobiłem, ale patrzę że przerzutka przednia jest jakoś dziwnie krzywa tzn prowadnik, chyba że ta przerzutka tak ma, nie wiem :rolleyes: bo się specjalnie nie przyglądałem temu wcześniej. Łańcuch blokuje się przy przerzucaniu na największy blat w korbie i zatrzymuje między prowadnikiem.

Być może jest to kwestia poluzowania obejmy i lekkim przekręceniu, ale wole napisać na forum i się poradzić i niż bez sensu kombinować.

 

dsc00334e.th.jpg dsc00331gw.th.jpg dsc00329r.th.jpg dsc00328k.th.jpg dsc00326hk.th.jpg dsc00325za.th.jpg

 

Osprzęt:

Przerzutka przednia: Shimano FD-C50

Przerzutka tylna: Shimano Deore RD-M531

Korba: Truvativ IsoFlow 3.0, 42/32/22, korby 170/175mm

Kaseta: Shimano CS-HG40, 11-32, 8 biegów

Łańcuch: KMC Z51

 

Co myślicie na temat przerzutki :icon_question:

 

Kiedyś miałem sporego dzwona z asfaltem, ale nie zauważyłem by coś działało nie tak, potem rower dobrze się sprawował, ale młodszy brat coś mówił że chyba miał jakąś glebę, ale kiedy i czy mocną to nie wiem :rolleyes:

Jakby były potrzebne większe foty czy inne trochę to mogę zrobić.

 

 

Będę wdzięczny za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wg mnie w pierwszym przypadku możliwe jest, że kolega źle założył łańcuch tzn odwrotna stroną niż był dotychczas używany, ew górne kółko do wymiany. Zaś w drugim ewidentnie widać skrzywienie prowadnika przedniej przerzutki. Myślę ,że gdyby trochę się przy tym pomęczyć to dało by wyprostować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://youtu.be/d0wYn8dCMcA

Znalazłem w miare sensowny filmik, jutro się pobawię ze Specem.

Nie wiem tylko co robić z Giantem i tą jego przednią przerzutką :icon_confused: raczej chyba muszę zdjąć przerzutkę z roweru i prostować jakoś w imadle np :icon_question: tak myślę czy może dać do serwisu niech się pobawią, kurcze akurat mam urlop do 17.07 i myślałem że z bratem do rodzinki te 70km pojadę i nie wiem co teraz, a z kasą na serwis tak średnio teraz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej odkręcić tą przerzutke przednią i ustawić pod takim kątem aby była prosto ?

 

Raczej nie, prowadnik przerzutki nie będzie poruszał się równolegle do zębatek - chyba. Na pewno nie będzie łatwo wyprostować tego. Ale próbuj może uda się zaoszczędzić parę złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś powalczę jak wstanę, pierw ze Specem i regulacją tylnej.

 

Czy zawsze jak regulujecie tylną przerzutkę to robicie tak jak na tym filmie że odkręcacie linke ustawiacie to mniejwięcej jakoś i potem skręcacie linkę i naciągacie ? Czy kombinujecie tylko przy śrubkach H i L ?

Bo jakoś nie mogę załapać, chyba wszystkie instrukcje jakie czytałem to objaśniają sytuacje z zakładaniem nowej linki, a nie ze starą przykręconą...

 

Wysłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym da się coś zrobić . Manetka przód tył na 8/9/10 ile tam masz , ustaw przerzutkę przednią równolegle do 2 zębatki ( zobacz jak to pracuje na każdym biegu) Jeżeli ociera na którymś biegu to pokręć baryłką w manetce . A co do tyłu zobacz w pierwszej kolejności czy hak masz prosty obróć łańcuch o 180 c (góra powinna iść na zębatki odwrotnie złożony (chrobotanie)) z tyłem mniej zabawy np. mam 8 biegów z tyłu wbijam 8 z przodu 1 powoli wbijam następne biegi z tyłu jeżeli np. na przejściu z 5 na 4 lub z 3 na 4 nie zeskakuje kręć baryłką w manetce do dołu . Co co śrubek L-H z literą L jest od zrzucania tnz z 7 na 8 nie zeskakuje odkręć śrubkę L jeżeli z 2 na 1 nie wskakuje odkręć śrubkę H (cała filozofia)

 

A jak lubisz czytać ogranij sobie to http://selkar.pl/_p_193027.html?gclid=CL-8n6bd-rACFUZd3wodsT5p_g tam jest wszystko np dlaczego na 7 są zęby mocniej wygięta a na 6 już nie

 

jak z tym nie poradzisz napisz to nagram tobie specjalnie filmik jak to zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już Spec na stojaku, łańcuch rozpięty i odrazu odwrócony na drugą stronę i tym razem zamiast spinką spinać i do słoika to wziąłem kawałek drutu miedzianego i tak złączyłem ogniwa, bo spinką wcześniej to mi się rozpięła przy szejkowaniu. Teraz było dobrze z drutem :) szejkowałem w 2 słoikach, teraz czekam aż łańcuch przeschnie i będę smarował Rohloff'em i odczekam i zacznę zabawę...

Przerzutka przednia dobrze zmienia biegi to wolę tam nie kopać bo narobię drugiego kłopotu :D

Na razie dla mnie priorytet to zrobić Speca, jak już skończę go to wezmę się za Gianta i prostowanie jego przerzutki. (pewnie to jutro będzie jak najdzie mnie wena :D)

 

Edit:

 

Dobra wyregulowałem tylną w Specu, puki co widzę że lepiej działa, chyba bardziej linkę naprężyłem niż wcześniej. Wcześniej na kasecie mogłem zbić z 9 tak do 4-5 biegu i dalej nie szło lub bardzo hałasowało. Teraz gładko łańcuch chodzi na wszystkich przełożeniach z tyłu przy 3 z przodu, tam wiadomo troche większy hałas na skrajnej największej bo łańcuch skoszony wtedy. Tam przy kręceniu korbą z tyłu przy przerzutce lekko jakby hałasuje ale chyba nigdy przerzutka nie będzie bezgłośna tylko coś będzie słychać z kółek. Rower kupiłem w tamtym roku około września i zrobione ma gdzieś może z 1500km, trochę wątpię żeby już kółka były do wymiany, tak na oko to wyglądają tak samo obydwa, ale jak w serwisie mi nic nie mówili tylko wyregulowali... no zobacze zaraz co z mojej pracy wynikło...

Za chwilę zetrę nadmiar oleju i zrobię jazdę próbną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to z tyłu nic nie działa ? Czy z przodu też ?

Mogę się mylić bo puki co dopiero zaczynam zabawe w regulacje, ale jeśli nic nie przesuwa ci się przerzutka żeby bieg zmienić to może masz za luźną linkę...

Chyba że z przodu przy korbie ci się łańcuch zawiesza przy największym blacie.

 

Kurcze wczoraj się przejechałem i biegi wrzucały/zrzucały się płynnie, raz ciut terkotało to lekko podkręciłem linkę i chyba za mocno i się przestawiło wszystko i na rowerze nie mogłem już tego ustawić :/ dziś znowu na stojak i jak ustawie na nim to tak zostawie już :P

 

Wysłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...