Skocz do zawartości

waldekj

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez waldekj

  1. Najpierw przyznaj mi racje ze jak nabije 100psi do gorskiego roweru to na swojej kolarce z malymi kolami mnie nigdy nie zlapiesz. (No chyba ze chcesz sie scigac na 20psi..Wybor nalezy do ciebie) Na mojej planecie 29er przejezdza po przeszkodzie 6 cm tak latwo jak na twojej planecie 26er po przeszkodzie 3 cm (bo ma 3cm wyzej osie i 10% mnieszy opor toczenia) Teraz przesiadz sie na chwile na moja planete i powiedz mi, ile wytracisz szybkości (z 25 km/h) na 26er po najechaniu na 15 cm? Bo ja na takie przeszkody wjezdzam bez problemu.. To rowniez nie jest prawda. Dwie teoretyczne opony niosace ten sam ladunek i majace to samo cisnienie powinny miec tyle samo centymetrow kwadratowych powierzchni styku z asfaltem. Roznica moze byc w ksztalcie powierzchni styku (29er bedzie mial dluzszy i wezszy). Wyslij autorowi artykulu maila zeby kupil sobie podrecznik do fizyki. Rozmiar powierzchni kontaktowej jest funkcja wagi i cisnienia powietrza, srednica kola nie ma tu nic do rzeczy. Autor artykulu pisze tez ze: "Zwiększona o 30% stabilność koła wywołana większą inercją (wspomniany już efekt ~żyroskopowy) wymaga tylko 10% więcej nakładu energetycznego do rozpędzenia koła w porównaniu do koła 26" Te 10% tyczy sie tylko rozpedzania samych kol. A jako ze kola to tylko mala czesc rozpedziania calego roweru (17%) - po dodaniu kosztow rozpedziania masy roweru i masy rowerzysty faktyczny naklad energetyczny zwieksza sie tylko o 1%. .
  2. A ja na grubym kole nabieram predkosci jeszcze bardziej blyskawicznie. I co z tego? Jaka masz sprawnosc mechaniczna ukladu napedowego i piast? Jakie cisnienie w oponach? Jaka predkosc (opor powietrza) bierzemy pod uwage? Osobiscie nie mam nic do ciebie, ale jak tak bedziesz skakal z motocykli na bolidy F1, na kolarke z malym kolem i gorala z duzym kolem, to ta dyskusja bedzie zbyt trudna do podazania (dla wielu z nas). Zejdz na chwile z bolidow i motocykli i przyjrzyj sie swojej kolarce. Wiesz jakie jest cisnienie powietrza w kolarce a jakie w goralu? Trzy razy wieksze. Jesli chcesz powaznie rozmawiac np. z profesorem fizyki i rozpatrywac roznice oporu toczenia tych dwoch kol to musisz albo je porownywac z identycznym cisnieniem albo matematycznie kompensowac roznice (albo nie porownywac w ogole zeby nie robic sobie jaj z pogrzebu). Opona gorska 54mm ma 20-30psi i przy kole 29 cali daje powierzchnie styku o rozmiarze X. Opona kolarki 23mm ma 20-30psi i przy kole 622 daje powierzchnie styku ktora jest duzo szersza i ma kolosalny opor toczenia (poza tym rower lezy na felgach i mozesz smialo sie ze mna nie scigac bo nie masz startu). A jesli chcesz nabic do kolarki 100psi to w rownaniu powinienes uwzglednic ten czynnik po stronie gorala bo inaczej takie porownanie jest bez sensu (i calkowicie nie fair). Przyjrzyj sie ponizszemu zdjeciu: Ktory z nich wedlug ciebie latwiej wybic w terenie z predkosci? (i roznica o ktorej tu mysle nie jest mikroskopijna tylko tak potezna ze az smiech) Kazdy z was tu czytajacych powinien puscic sie na takim rowerze po lesie i odczuc to na wlasnej skorze, bo bardzo trudno to opisac slowami. Ja osobiscie jak pierwszy raz wsiadlem w lesie na 29era to przejazdzka skonczyla sie czolowo na drzewie. Bo jeszcze nigdy w lesie nie poruszalem sie z taka predkoscia!
  3. No widocznie nie zna skoro je ignorujesz i dalej ciagniesz swoje. Napisalem ci ze opor powietrza rosnie podwojnie przy wzroscie predkosci. A ty pytasz czemu w sportach motorowych, sciganiu stosuje sie male kolo. To ci powtarzam jeszcze raz- Przy predkosci 10 km/h obciazenie sklada sie w 80% z oporu toczenia i 20% oporu powietrza. Przy predkosci 40 km/h obciazenie sklada sie w 80% z oporu powietrza. Tam gdzie opor powietrza odgrywa duza role stosuje sie zazwyczaj mniejsze kolo. Poza tym w extremalnych sportach wymagajacych skretu i zwinnosci mniejsze kolo ma wiekszy sens bo ma... lepszy skret i zwinnosc. Chyba cie to nie dziwi? Ludzie czytajacy to forum powinni wiec sobie odpowiedziec czy interesuje ich szybka jazda (mniejsze kolo mniejszy opor powietrza)- (a z drugiej strony wieksze kolo latwiejsze utrzymanie predkosci w terenie), czy tez wolniejsza jazda terenowa i pod gore (mniejsze kolo latwiej skreca ale szybciej zwalnia po przeszkodach)- (wieksze kolo lepiej toczy sie po przeszkodach, znacznie mniejszy opor toczenia), czy tez specjalistyczna jazda po kretych sciezkach, kamieniach i przeszkodach (lepsza kontrola i manewrowanie malym kolem, nizsza waga) Nie rozumien twojego pytania. Czy oba rowery maja duze kola i inne opony, czy jeden ma male kola i cienkie opony a drugi duze kola i grube opony? Gruba opona ma mniejszy opor toczenia wiec do pewnej predkosci na pewno dalbym ci rady. Przyspieszenie tak samo masz slabsze (z tytulu oporu toczenia waskiej opony) tak wiec gdybym mial takie same kolo na szerszych oponach to cie zostawie z tylu (oczywiscie z tytulu srednicy masz szybsze kolo ale bez obliczenia trudno powiedziec ile wiekszy opor toczenia jest kompensowany przez srednice kola) (wszystko oczywiscie do pewnej predkosci, przy ktorej opor powietrza zacznie grac role i wezsza opona wygra- patrz powyzej). W tym momencie porownujesz piernik do wiatraka. Albo porownuj identyczne opony na roznych kolach, albo rozne opony na identycznych kolach. I wspasuj to w jakies sensowne ramy- na przyklad przyspieszenie od zera do 10km/h. Wtedy moj rower bez problemu wygra :-) a z tym to sie zgodze, trudniej jezdzi sie bez trzymania na 29erze. bo masz malo sprawne machanicznie piasty. Wieksze kolo zawsze bedzie wolniej wytracac predkosc bo piasta robi mniej obrotow na przebyty dystans. Mniej obrotow = mniejsze tarcie w ukladzie mechanicznym (piasty, zebatki, lansuch) i tym samym mniejsze straty energii. Mniejsze kolo w czasie jazdy ZAWSZE bedzie wytraca predkosc szybciej.
  4. Powierzchnia styczna "nie ma zadnego znaczenia" (w cudzyslowie) bo opor toczenia nie jest funkcja wielkosci powierzchni stycznej tylko funkcja ugiecia opony (deformacja scianek bocznych, straty energii, itp) Mniejsza opona ugina sie bardziej nawet aby osiagnac swoja nominalna powierzchnie styczna Popatrz jaki procent opony ugina sie przy mniejszej srednicy a jaki przy wiekszej: Poza tym powierzchnia styczna jest proporcjonalna do obciazenia i odwrotnie proporcjonalna do cisnienia w oponie. A nie rosnie tak sama z siebie. Wieksza opona ma na pewno dluzsza powierzchnie styczna (co poprawia przyczepnosc, hamowanie, itp) z samego tytulu wiekszej srednicy (pytanie czy ma rowniez wieksza szerokosc powierzchni stycznej..). Tak czy siak, nie ma to wiele wspolnego z oporem toczenia, bo ten jak napisalem jest funkcja ugiecia opony. A ugiecie opony jest tym wieksze im mniejsza srednica. Dlatego mowi sie ze opor toczenia jest proporcjonalny do srednicy kola (czy tez promienia kola, dawno nie zagladalem do ksiazki). Tak wiec z samych praw fizyki wynika ok 10% mniejszy opor toczenia. Problem numer dwa- opor powietrza. Przy 2 krotnym wzroscie predkosci opor powietrza rosnie 4 krotnie. Tak wiec jest wazne czy robimy testy przy 10km/h czy przy 40 km/h. (Dlatego tez testy na rekordy szybkosci robi sie ma stosunkowo malych kolach http://www.canosoarus.com/08LSRbicycle/LSR%20Bike01.htm Jesli zasuwasz na rowerze po asfalcie to opor powietrza zrobi duza roznice, jesli wspinasz sie na rowerze pod gore to nie zrobi praktycznie zadnej bo jedziesz 2 km/h. Obciazenie rowerzysty przy 10 km/h sklada sie w 80% z oporu toczenia i 20% oporu powietrza. Obciazenie rowerzysty przy 40 km/h sklada sie w 80% z oporu powietrza i 20% oporu toczenia. http://www.rouesartisanales.com/article-1503651.html Jeszcze aneks do oporu powietrza- kolo o wiekszej srednicy ma wiekszy opor powietrza, ale tak samo wiekszy opor ma kolo ktore kreci sie szybciej. Mniejsze kolo kreci sie szybciej wiec i tam masz maly ubytek.
  5. Wiekszy styk z podlozem daje ci falszywe wrazenie ze wiekszy kontakt rowna sie wiekszy opor, gdy w rzeczywistosci opor bierze sie z czegos innego - deformacji opony. Wieksza czesc kola 26" odksztalca sie w czasie jazdy niz kola 29" , dlatego 26" ma wiekszy opor toczenia. Sprawsz w ksiazce do fizyki. Co do "zawsze"- moje dotychczasowe rozwazania tycza sie fizycznych aspektow obu kol - sa pewne liczby i prawa ktorych nie jestes w stanie zmienic. A na trasie w lesie i tak zadziala zupelnie cos innego. Liczy sie tylko czy rowerzysta czuje sie na danym rowerze pewnie i wygodnie. Jesli nie to zadne liczby nie sa w stanie tego zmienic. Dla jednego bedzie to 26er dla innego 29er.
  6. "Zacznijmy od tego, że sporo zależy od "tradycji". Kiedyś tak ustalono może częściowo na podstawie prymitywnych badań, po części wizualnych i tak zostało." Przypuszczam ze tak wlasnie zostalo wybrane kolo 26" do MTB
  7. Ok pytanie. Skoro kolo 29 cali nie daje zadnej powaznej przewagi, to dlaczego kolarze wyscigowi nie jezdza na kolach 26 cali? czyz nie lepsze mieliby przyspieszenie? A tym samym lepszy wynik w zawodach? dyskutujemy calkiem powaznie nabial, nie chowaj glowy w piasek
  8. Czyli przyznajesz ze wieksze kolo latwiej pokonuje przeszkody?
  9. opor toczenia to wlasnie pokonywanie przeszkod kolego, wieksze kolo latwiej pokonuje przeszkody bo latwiej sie po nich toczy Jak na razie nabial nikt nie zanegowal moich obliczen i nie byl w stanie wykazac ze nie sa prawdziwe, tak wiec mozesz sie smialo odchrzanic ode mnie, nie moja wina ze zaden z was nie potrafi liczyc Jak na razie ja pokazalem konkretne liczby ktore latwo moze sprawdzic kazdy student fizyki, wy jak dotychczas pokazaliscie argumenty typu "chyba to, chyba tamto" - bez zadnego poparcia w liczbach Jedyna wasza dotychczasowa metoda naukowa to krecenie kola reka i jazda w terenie bez uwzgledniania zadnuch naukowych metod. Pedalowanie na obu rowerach przez pol godziny i stwierdzenie ze jeden przejezdza dystans o 2 sekundy szybciej?- jakby sie pani od fizyki dowiedziala to by rece zalamala
  10. Skoro moje przyklady sa "niezyciowe" to moze przejdziemy do konkretow Powyzsze video dedykuje wszystkim ktorzy nie sa w stanie objac wyobraznia Nizszego Oporu Toczenia Duzego Kola. Kolo na filmie ma 36". Dziesiec wiecej niz kolo Eva. Skoro "większe koło daje większy opór aero + większa powierzchnia styku (hamująca) opony i wszystko się sypie", to moze zobaczmy jak Evo wjezdza do gory po schodach na swoim 26erze. Jeszcze raz ten sam link (zeby lepiej utkwilo w pamieci) Nie wiem jak u was, ale moja jazda po lesie przypomina taka wlasnie jazde, krotkie proste i potem walka na podjezdzie po korzeniach i kamieniach. Nie wiem na ile "opor powietrza i wieksza powierzchnia hamowania kola" gra tu role, czy sa to totalne bzdury i liczby sa na tyle male ze nawet nie warto wspominac, czy nie. Wiem tyle ze jak sie znajde w lesie to duzo latwiej pokonuje mi sie przeszkody na rowerze z wiekszymi kolami.
  11. Czyli 'moje' obliczenia sa niewlasciwe bo nie uwzgledniaja czego? I jesli nie uwzgledniaja to czy moglbys 'uwzglednic' i pokazac jak powinny wygladac...
  12. Witaj Mistrzu. Milo ze zaszczycasz nas swoja obecnoscia. : - ) Staralem sie rozruszac towarzystwo pod twoja nieobecnosc.
  13. "65 percent of mountain bike hardtails over $1,000 are 29ers, according to Trek" http://www.bicycleretailer.com/news/newsDetail/4314.html ------------------- ------------------------ ---------------------- 0.89% energii: http://cyjeff.blogspot.com/2008/03/26-vs-29er-mountain-bikes-and.html Kola Bontrager Rythm Elite Tubeless Disc 26er = 1,835g ISO 559mm 29er = 1,955g ISO 622mm Opony Bontrager Jones ACX Aramid Clincher 2.2 26er = 520g 29er = 650g Detki 26er = 200g 29er = 222g waga obu ram 8000g waga z kolami 26er = 11,275g 29er = 11,655g Moment bezwladnosci kol: 26er = 0.256 kg-m2 29er = 0.354 kg-m2 (wyniki bez wnikania w geometrie poszczegolnych piast, szprych itp. z tego powodu w momencie bezwladnosci nalezy zalozyc 10% margines bledu) Zakladajac ze oba rowery rozpedzaja sie po plaskiej powierzchni od zera do 8m/s (wyniki bez bramia pod uwage oporu powietrza oraz oporu toczenia- ktory bedzie mniejszy w 29erze) 436 Dżuli aby rozpedzic 26era 459 Dżuli aby rozpedzic 29era roznica = 5.4% wiecej energii (wiekszy ciezar kola kompensuje 10% nizszy opor toczenia 29era-zakladajac identyczny wspolczynnik tarcia obu opon) Dodajemy wage rowerzysty 79.38kg i roznica wagi pomiedzy dwoma zespolami bedzie tylko 0.5% Zakladajac ze rowerzysta bedzie wazyl tyle to ja czyli 70kg, do rozpedzenia obu rowerow potrzeba 2,690 Dżuli (26er) oraz 2,714 Dżuli (29er), czyli ok 0.89% roznicy. Dodatek rowerzysty nie zmienia oporu toczenia (ktory wynika ze srednicy kola). W dalszym ciagu jest on o 10% mniejszy w 29erze. Opor ten w calosci kompensuje wiekszy ciezar, opor powietrza i inne negatywne cechy wiekszego kola. PS. Powyzsze kalkulacje biora pod uwage roznice w energii potrzebnej do rozruszania wiekszego kola (potrzeba 12% wiecej energii zeby rozruszac 29" kolo). Jednak rozpedzanie kola to tylko 17% rozpedzania calego roweru (ze wzgledu na mase roweru) ----------------------- ------------------------- -------------------- "na razie ostatnie wypowiedzi nic nie wnoszą (owszem moja również). Ale rzeczywiście rider na ostatnim zdjęciu wygląda dziwnie, zaczynam popadać w kompleksy i to poważnie, z drugiej strony jak zobaczyłem cenę komponentów dla 29er oraz wagę (mówię o składaniu roweru, gdzie finalnie projekt zamykałby się w okolicach 2300zł), stwierdzam że to jeszcze nie dla mnie" Jesli cena odgrywa role to warto zastanosci sie nad sztywnym 29erem ktory w terenie zachowuje sie prawie identycznie jak FS 26er. (oczywiscie twardsza jazda ale zwrotnosc, waga i wyniki te same).
  14. Oczywiscie ze w ciemnych pomrokach. Na dzien dzisiejszy 65% rowerow hardtail W Stanach Zjednoczonych w cenie powyzej 1000USD to 29ery. 2010 to dopiero pierwszy rok w ktorym ruszyla ostro sprzedaz. Za rok dwa 85% rowerow gorskich w uzytku to beda 29ery. 26er pozostanie nisza dla ludzi niskiego wzrostu oraz skakania po kamieniach.
  15. Testowalem ten rower w lesie i fantastycznie sie na nim jezdzi. Troche za agresywna kierownica jak dla mnie ale rower super. Robisz blad patrzac tylko na dlugosc rur. Idz do sklepu, wsiadz na rower i zobacz jak ci sie jezdzi- moze sie okazac ze twoje poglady na temat dlugosci rur sa zupelnie bledne.
  16. wzory beda za chwile. a co do zdjec- przeciez to wasze zdjecia, sami je tu zamiesciliscie.. ja je tylko obrocilem i nanioslem linie * * * Teraz wracajac do zdjec. Oto srodek ciezkosci wzgledem piast, kolejny istotny element ktory powoduje ze 29er jest duzo stabilniejszy podczas jazdy Przy 29erze 26er wyglada jak "suicide machine" do jazdy w terenie. Kto to w ogole wymyslil taki idiotyzm na malych kolkach? -------------------------- --------------------------- -------------------------- ----------------------- I na koncu ostatni argument. Kolega wspomnial ze jezdziec na 29erze wyglada jakby zabrał rower starszemu rodzeństwu. Przyjrzyjmy sie jeszcze raz zdjeciom- czy kolarze na kolarkach rowniez wygladaja jakby zabrali rower starszemu rodzenstwu? Czy to moze ludzie na 26erach wygladaja jakby zabrali rower mlodszemu rodzenstwu?
  17. Bzdura kolego, do jakiej ty szkoly chodziles? Opor toczenia wynika z wiekszej srednicy i w 29erach zawsze jest on mniejszy o 10%. Zawsze jest mniejszy o 10%. O sidmenj rano, o dziewiatej wieczorem i w niedziele po poludniu tez. Warosc 10% jest niezmienna tak dlugo jak niezmienna pozostaje srednica kola. I dlatego wlasnie 29er jest szybszy, nawet jesli wazy pol kilo wiecej (ciezsze kola). Dodatkowa waga i dodatkowa inercja kola wymaga zwiekszenia sily pedalowania tylko o 0.89%. Z matematycznego punktu widzenia 29erer pedaluje sie tylko o 0.89% ciezej. Miesci ci sie to w ogole w glowie czy nie za bardzo? Rozpedzajac z miejsca oba rowery do danej predkosci, 29er zuzywa tylko 0.89% energi wiecej. Czy mam to powtorzyc jeszcze raz? Powtorze jeszcze raz: Rozpedzajac z miejsca oba rowery do danej predkosci, 29er zuzywa tylko 0.89% energi wiecej. I jesli wezmiemy pod uwage 10% zysk na oporze toczenia to wyjdzie ze pol kilo ciezszy 29er nie tylko jest szybszy na prostej, ale rowniez z miejsca! (obliczenia sa syntetyczne i nie biora pod uwage drobiazgow typu opor powietrza itp) * * * A teraz przejdzmy do wazniejszej sprawy. Prosze szanownych kolegow o spojrzenie na obie platformy i powiedzenie mi ktora wyglada na bardziej stabilna, zwlaszcza w terenie podczas szybkiej jazdy po nierownosciach: * * * No zaraz pekne ze smiechu. Ty kolego nigdy nie jezdziles na 29erze i jeszcze tu dyskutujesz? Zmykaj zanim przyjdzie dyrektor i dal ci linijka po lapach za przeszkadzanie ludziom w rzeczowej dyskusji.
  18. Przeciez to samo bylo jak wyszly hamulce tarczowe, ludzie tacy jak ty krzyczeli wtedy: "kolejny argument/technika marketingowa: nie bądź wstecznikiem, kup nasz produkt i tak wszyscy go prędzej czy później będą musieli kupić. Opóźniasz tylko nieuniknione. No i ten głos w imieniu "nieobecnej większości". Potem wchodzilo zawieszenie z przodu: "kolejny argument/technika marketingowa: nie bądź wstecznikiem, kup nasz produkt i tak wszyscy go prędzej czy później będą musieli kupić. Opóźniasz tylko nieuniknione. No i ten głos w imieniu "nieobecnej większości". Potem zawieszenie z tylu: "Kolejny argument/technika marketingowa: nie bądź wstecznikiem, kup nasz produkt i tak wszyscy go prędzej czy później będą musieli kupić. Opóźniasz tylko nieuniknione. No i ten głos w imieniu "nieobecnej większości". Wy potraficie tylko jedno, stac w miejscu i wybrzydzac. A swiat sie kreci do przodu czy sie to komus podoba czy nie. Napisalem to co dotychczas wszyscy tutaj wygodnie omijali, ze wieksze kola maja 10% nizszy opor toczenia i neguje to wszystkie drobne niuanse 29era i wrecz przechyla szale na jego korzysc - rower mimo ze ciezszy to potrafi nawet przyspieszac szybciej. I patrz jak teraz szybko zmieniaja temat. To sie nazywa dezinformacja, paru kolegow pracuje tutaj w sklepach rowerowych i boi sie zeby prawda nie wyszla na jaw.
  19. Dluga rura Gary Fisher. Przy twoim wzroscie ani sie nie wyglupiaj z 26. Bedziesz wygladal jak klaun cyrkowy na malych kolkach (i tak samo mniej wiecej czul). Idz do sklepu przejedz sie na 29erze a zobaczysz jak naturalna jest geometria. Teraz odpowiedzi dla drugiego kolegi: "- większa powierzchnia styku = większe opory toczenia (możliwe uślizgi na mokrym)" Bzdura.10% mniejszy opor toczenia neguje takie drobiazgi. "- większa waga w tej samej cenie a nawet osprzęcie" Bzdura. Waga najwyzej wieksza o pol kilo. Do rozpedzenia tej wagi potrzeba tylko 0.89% wiekszej energii niz porownywalnego 26era. Opro toczenia mniejszy o 10% neguje i ten efekt i w rezultacie 29er nawet przyspiesza szybciej. "Wyrownuje - większy rozstaw kół, gorsze kierowanie" Bzdura. Wiekszy rozstaw kol wieksza stabilnosc, mniejsza tendencja do wywrotek. Kierowanie poprawia sie przez odpowiednie montowanie widelca. "- wyżej kierownica a tym samym środek naszej ciężkości" Bzdura. Srodek ciezkosci jest tam gdzie spoczywa cala waga, nie o co sie opiera "- wyższe opory aerodynamiczne (duża opona + wyżej kiera)" O ile wyzsze? 0.04%? "- mniejsze czucie roweru (wiele osób ma wrażenie, że przesiada się na lotniskowiec)" Osobom o wzroscie metr piecdziesiat w kapeluszu zaleca sie pozostanie przy 26erach. "- gorsze przyspieszanie (minimalnie inne kąty najazdu tutaj co najwyżej wyrównują ten stan)" Lepsze przyspieszanie- patrz kalkulacje powyzej. "- ps. i nie wypierają, tylko zajmują swoją NISZĘ, czy część rynku" Nie zajmuja nisze tylko wypieraja. Zobacz na.zachodnich forach ilu ludzi deklaruje ze juz nidgy nie wsiadzie na 26era. I to po jednej przejazdzce 29erem.
  20. Rozumiem ze ty evo jezdzisz siedzac na kierownicy..
  21. No mysle ze nie tylko wrazenie.. jesli jedna platforma ma piasty 4 centymetry wyzej niz druga to trzeba byc slepym zeby nie zauwazyc roznicy w stabilnosci?
  22. Oczywiscie ze wypieraja 26ery. Za rok dwa wiekszosc rowerow mtb na rynku bedzie miala kola 29 cali. Przejedz sie na targi rowerowe i zobacz ile sie wystawia nowych 26erow a ile 29erow. 26ery umieraja powolna smiercia bo wobec 29erow maja praktycznie same wady. Jedyna negatywna strona 29era to rozmiar i dlatego jak ktos jest niskiego wzrostu (metr piecdziesiat w kapeluszu) to powinien zostac przy 26. Cala reszta spoleczenstwa przesiada sie na 29. Zapamietaj te slowa i wrocimy do nich na 2 lata. 29er ma praktycznie same zalety: - mniejszy opor toczenia (kolo bedzie sie lepiej i szybciej toczyc niz 26er) - inny kat najazdu (latwiejsze pokonywanie przeszkod) - wieksza powierzchnia kontaktowa (lepsza przyczepnosc na zakretach, lepsze hamowanie) - wieksza pewnosc siebie rowerzysty (wyzej piasty vs BB czyli nizszy srodek ciezkosci czyli duzo wieksza stabilnosc przy wiekszej predkosci)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...