Skocz do zawartości

[Suport, a korba] Mechanizm, oś suportu i linia łańcucha.


TocaS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam trzy pytania i jeden problem.

 

1.W rowerze jest oś suportu 126mm, korba, która jest na niej osadzona jest pod ośkę 122,5mm jaki to może mieć wpływ na jazdę ??

 

2.Jeżeli wymienię ośkę na 122,5 to czy korba będzie bliżej ramy czy dalej ??

 

3...a jeśli zostawię ośkę 126 i kupię po nią korbę która jest pod ośkę 126 to korba będzie oddalona od widelca ramy??

 

Może głupie pytania ale ludzie na nie różnie odpowiadają.

 

Problem.

 

Opisywałem go już na tym forum chyba 2 razy ale to było wtrącenie w inny temat.

Jest to stalowy rower name, który w napędzie ma wolnobieg HG37, łańcuch HG40, korbę TX70 (170mm ramie 42x34x24T),oś Suportu Sauntor mufa 68mm dł. 126mm przerzutka tył Acera r2003 i przód Alivio r2001/02 z manetkami Altusa. Cały napęd jest nowo założony (prócz przerzutek i manetek) teraz będzie już miał przejechane z 600 km. Od początku zauważyłem dziwną rzecz, podczas pedałowania do tyłu na przełożeniu 2x7 łańcuch lekko haczy o bieg wyżej (szósty) co nie podoba mi się. Po dokładnej regulacji przerzutek tylnich dzieje się to samo. Podczas normalnej jazdy na przełożeniach 1x1 1x2 1x3 2x1 jest dobrze, na 2x2 2x3 2x4 czuć śmieszne mielenie w pedałach (na czystym napędzie) na 2x5 i 2x6 jest pięknie na 2x7 łańcuch zrywa (tak jak przy zużytym napędzie z tym, że ten jest nowy) no i na 3x5 3x6 i 3x7 jest elegancko.

Jedno co zauważyłem to: na stojaku do regulacji przerzutek jak pedałuje do przodu korbą i zatrzymam ją (koło się kręci) to wolnobieg który stoi w miejscu faluje, tak jak by źle zrobione były bieżnie dla łożysk w tym całym systemie zapadkowym - wada produkcyjna wolnobiegu. Pytałem 2 osoby jedna (w serwisie) stwierdziła, że rozregulowane kompletnie przerzutki (bo za mocna baryłkowa była wykręcona itd, ale po regulacji to samo), a druga (kolega) że problem stoi po stronie korby i ośki (żeby to sprawdzić musiał bym kolejną korbę kupić = wydatek, dlatego moje 3 pytanie wyżej). Dodam jeszcze, że tylna Acera ma luzy na śrubie mocującej oraz sworzniu co daje 1 cm ruchu wózka przerzutki w lewo i w prawo.

 

Za pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak

 

1.Zadnego tzn linia lancucha na niektorych przelozeniach moze byc do kitu co objawi sie skrobaniem lancucha po tarczach np badz trybie przy skrajnych przelozeniach , przy tak malej roznicy nie ma czym sie przejmowac zbytnio.

 

2.No pomysl chlopie logicznie :] , blizej korby beda bo os krotsza.

 

3. Zalezy od budowy korby bo czasem roznie to wyglada , sa mocniej lub mniej wyprofilowane ramiona wiec trudno uogolnic.

 

Wolnobieg faluje bo moze miec luz jak nie ma to moze byc os w piaste krzywa poprostu , tak z reguly jest. Jelsi nie to slabe wykonanie wolnobiegu - niestety to juz przerzytek , mam w 2 rowerze i to samo jest i nic z tym nie zrobie chocbym nie wiem jak regulowal.

Dlatego np przy odsunietej korbie i skrajnym przelozeniu 2x7 mozna lancuch chrobotwac o 6 z tylu i czasem zrywac sie. Albo wlasnie krecac do tylu zdarzaja sie zmiany. Niestety wina lezy po stronie slabej jakosi sprzecie , luzach na przerzutce i biciu wolnobiegu. Jesli przerzutka ma tak duzy luz to do wymiany , wtedy jakos zmiany biego itp poprawi sie. I w przyszlosci zakup piasty/kola pod kasete + kaseta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolnobieg ma minimalny luz ale żeby go poczuć to trzeba ruszać na boki chwytając za pierwszą koronkę. Ośka odpada chyba, że sprzedali mi koło z krzywą ośką, a w to raczej wątpię.

 

Pedałując do tyłu na 7 biegu haczy o 6 jak napisałem to w pierwszym poście ale jak o 1,5 mm przesunę łańcuch palcem i pedałuje (łańcuch obciera się o palec) to problem znika. Pomogła by kwadratowa podkładka między osią suportu, a korbą z tym że nie wiem czy przez taką podkładkę nie wyrobię szybciej kwadratu i korba będzie się odkręcać. Wynika z tego, że jednak chodzi tu rzeczywiście o korbę, ale nie jestem do końca tego pewniej, a nie chce się bawić w wydawanie pieniędzy (może to kupić, może tam to..), na starym napędzie taka rzecz nie miała miejsca (stara korba no name w sklepie takiej nie mieli, a szkoda że wywaliłem seryjnie założoną).

 

Mogę zaryzykować kupić korbę nową z tym że pod oś 126 pasuje z shimano tylko deore co wiąże się z wymianą całego napędu, więc będę musiał kupić korbę Sauntora za około 100 zł, ale jeśli okaże się że to nie jest to ?? Mogę jeszcze zamienić system zapadek ze starego wolnobiegu (te same wolnobiegi - rozbieralne koronki).

 

Jeszcze nasunęło mi się jedno pytanie.

 

Czy jak w rowerze fabrycznie założono oś 126 to taka musi być ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, suport dobiera się do korby a nie ramy.

 

To oczywiste że tak się dobiera, ale bał bym się kupić np ośkę 110mm bo być może pierwszy blat obcierał by mi o ramę lub samo ramie korby haczyło by o tylni widelec. Chyba, że korba po ośkę 110 ma inną budowę - jest inaczej wyprofilowana.

 

Co do tego "krzywego" wolnobiegu, to tak samo miałem jak jeszcze bawiłem się w wolnobiegi. Każdy z 6 które zajechałem tak działały na luzie.

 

Mój 7 biegowy jest nowy a działa jak używany z tego wniosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że korba po ośkę 110 ma inną budowę - jest inaczej wyprofilowana.

Właśnie każda korba ma trochę inną budowę stąd ta różnica z suportach. Zalecany suport do tej korby to BBUN25 ale on występuje w długościach 110, 113, 117mm. Najlepiej jakbyś zadzwonił do R&P Pawlak i zapytał jaką długość suportu zalecają do tej korby.

http://www.rp-pawlak.pl/kontakt.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość ośki to 122,5 mm ostatnio dodałem coś takiego =>O<=. Ale jak będzie oś 122,5 to tak jak napisał Wookie wyżej, to korba będzie bliżej ramy co spowoduje że łańcuch będzie bardziej przekoszony, a ja chcę ruszyć w drugą stronę.

 

W Pawlaku byłem z miech temu i proponowali mi wymianę ośki ale oś suportu (Suntour'a) jest jak nówka powiedzieli mi w serwisie, bo ostatnio zaniosłem rower do naprawy bo gwint w mufie był uszkodzony. Podejrzewam, że lepiej jest chyba kupić już korbę Suntour'a. Musze znaleźć tylko ich stronę i ściągnąć jakiś katalog. Tylko czy to coś na bank pomoże….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozesz zrobic fotke widoku z tylu napedu ? I korby od gory jak ramie jest rownolegle do tylnich widelek , dolnych ? Zawsze wole cos zobaczyc zeby mowic ;]. Tylko jak bedziesz robil to takie ostre fotki ;].

 

Sprawdz tak sobie moze wolnobieg 7 , daj na 3 i lancuch na 2 blat , linia powinna byc w miare prosta , ja takimi metodami zawsze suport sobie dobieralem i bylo ok ;] , no troche wprawy sie ma ale mysle ze w taki sposob latwo ocenic co i jak.

 

Skrobanie lancucha o koronki itp sprawy to juz zostanie radze przyzwyczais sie niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrobanie lancucha o koronki itp sprawy to juz zostanie radze przyzwyczais sie niestety.

 

Skrobania łańcucha nie było w tym rowerze.

 

Co do linii to na przełożeniu 2x5 jest prosta.

 

Zdjęcie moge zrobić z SE K700 jedynie bo aparatu aktualnie nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle był jakiś zmieszany jakby nie wiedział co do niego mówię.

Teraz zauważyłem że na 2x7 przestał łańcuch przeskakiwać jakby się napęd dotarł chyba że mocno depne, a na przełożeniach 2x2 2x3 i 2x4 nie czuć już tego mielenia więc dziwna sprawa. Jedynie to pedałowanie do tyłu co wyżej opisywałem, a reszta ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...