Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie tego nie rozumiem :( Chyba że źle dokonuję pomiaru długości nogi. Poziom ica miedzy nogi i pomiar.

 

W bucie trekingowym przy Treku 18,5 "ocierałem" się o rame. Przy Scott'cie "ocieranie" następowało przy L.

 

Chciałbym mieć chociaż niewielkią odległość pomiedzy kroczem, a ramą. niestety usyskuję to przy L Scotta i 17,5 Treka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego nie rozumiem :( Chyba że źle dokonuję pomiaru długości nogi. Poziom ica miedzy nogi i pomiar.

 

W bucie trekingowym przy Treku 18,5 "ocierałem" się o rame. Przy Scott'cie "ocieranie" następowało przy L.

 

Chciałbym mieć chociaż niewielkią odległość pomiedzy kroczem, a ramą. niestety usyskuję to przy L Scotta i 17,5 Treka.

 

Nie wiem jak ty to mierzysz. W kolejności przekrok:

Superfly 17,5" - 76,7cm

Superfly 18,5" - 77,9 cm

Scale M - 78,3 cm

Superfly 19,5" - 79,2 cm

Scale L - 81 cm

 

Więc jak Superfly 18,5 jest za wysoki, a Scale L jest OK? Rozumiem, że to literówka i miałeś na myśli Scale w razmiarze M, ale i tak jest on wyższy niż Superfly 18,5". Chyba faktycznie mierzysz przekrok przy główce ramy i niepotrzebnie panikujesz. Z nogą 85 cm możesz spokojnie wziąć Superfly'a 19,5" i będzie jeszcze ogromny zapas.

 

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak arek_wro. Ze Scottem Scale to literówka.

 

Ogólnie mierzyłem się z następującymi, subiektywnymi wynikami do następujących rowerów:

  • GF Wahoo koło 26'' 19,5- Przekrok 764,5 - OK
  • Trek Super FLy 17,5 (Virtual 18,5) - Przekrok 776 - OK
  • Trek Superfly 18,5 (Virtual 19,5) - Przekrok 795 - NIE
  • Merida Big.Nine 800 19 - Przekrok 798 - NIE
  • Merida Big.Nine 300 17 - Przekrok 748 - OK
  • Scott Scale 950 M - Przekrok 783 - OK
  • Scot Scale 950 L - Przekrok 810 - NIE

Pomiaru dokonuję w sposób następujący. Staję nad ramą, w butach, nogi staram się trzymać jak najbliżej ramy, jak najbardziej wyprostowane. Tyłek i plecy jak najbliżej siodełka. Rower jest subiektywnie OK kiedy pomiędzy ramą, a elementami wrażliwymi (w spodniach, lub w pampersie) jest nawet niewielka przerwa. Rower jest nie Ok kiedy dotykam ramy.

 

Może jestem zbyt przewrażliwiony na "ocieranie" :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar nogi był robiony dokładnie z poziomnicą więc chyba jestem przewrażliwiony.

 

W sklepie Scott'a nie mogłem liczyć na fachową pomoc obsługi. W sklepie, w którym mierzyłem Trek'i sprzedawca (mimo wyprzedaży modelu 2015) stwierdził, że 19,5 jest zbyt duży.

 

Chyba dla swojego komfortu psychicznego poszukam czegość z przekrokiem < 785mm. I tutaj pojawia się pytanie czy znajdę coś z przekrokiem <785mm i efektywną długością górnej rury > 610mm? na razie znalazłem tylko Treka Superfly'a i Orbe'a Alma. Niestety obydwa są w jakichś kosmicznych cenach (do Trek'a i do Scott'a mierzyłem się dlatego, że mam sklepy obok siebie :))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem panikujesz i skończysz kupując za krótki rower. Oby nie. Masz proporcjonalną długość nogi do wzrostu, i ludzie o takich parametrach nie potrzebują roweru z przekrokiem 78cm. Mam krótszą nogę i nie mam takich dylematów, a uwierz mi, nie jeżdżę rowerem po bułki do sklepu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ arek_wro

Jak widać ludzie potrzebują różnych rowerów - tu rozumiem kolegę, że chce mieć te kilka cm zapasu.

Ja np. z niewiele mniejszymi wymiarami jeżdżę na ramie 17 " ( 44 ) na kole 27,5 " - została wybrana z rozmysłem, mimo że i na 19 " pewnie też by dało radę ( obie były mierzone ).

Jeden chce być bardziej wyciągnięty, a inny mniej - tu należy pamiętać, że współczesne szerokie kierownice także powodują nieco większe pochylenie.

W tym przypadku jednak poszukiwana jest stosunkowo długa rama o niskim przekroku, a to jest akurat rzadziej spotykane - np. GT ma długie i niskie ramy, jednak podchodzące wymiarowo są na kole 27,5 ", więc może średnie koło :icon_question:

Chociaż znów byłoby pomiędzy, bo rama M ma 61 cm długości i 75,6 cm przekroku, a L już 63,8 cm i 79,7 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to co pisze kolega wzajemnie się wyklucza. Jeżeli faktycznie ma nogę 85 cm, to zapasu ma aż nadto, i nie ma opcji żeby szorować jajkami o górną rurę w wymienionych rowerach. Jeżeli inni o takich samych parametrach nie robią sobie krzywdy jeżdżąc rowerem, to problem nie leży w ramie i jej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest to gdzieś kwestia przyzwyczajenia do obecnego roweru. Mój GF Wahoo w rozmiarze 19 ma przekrok 765mm. Przy okazji ma górną rurę 627mm i mostek 100mm co w komplecie sprawia naprawdę świetną maszynę dla mnie. A może jest to kwestia 10 lat ujeżdzania tej ramy.

 

Tak jak pisałem postaram się w przyszłym tygodniu sprawdzić jakies inne rowery.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dlatego właśnie ( siłą przyzwyczajenia do stosunkowo małych ram - wcześniej dwie 18 " na kole 26 " ) mój wybór padł na niedużą ramę na kole 27,5 " , tylko w moim przypadku nie musiała być ona bardzo długa ( 59,5 cm + 10 cm mostka ) , ale kierownica o szerokości 72 cm też robi swoje i wymusza większe pochylenie ( poprzednio 62 cm ).

A jaką Ty masz kierownicę w Wahoo :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! 
Chcę zakupić rower crossowy Kands Maestro. Pozostaje mi tylko dobór ramy, a jest to jedna z ważniejszych części zakupu dlatego zwracam się do was o pomoc.
Ja mam 181/182 cm wzrostu a mój odstęp od podłoża do krocza boso to 85 cm a w butach 87 cm. 

Mam zamiar zajmować bardziej zgiętą pozycję ale też od czasu do czasu bardziej komfortową.

Prosił bym o szybką odpowiedź bo bardzo mi zależy na zamówieniu roweru dzisiaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...