Skocz do zawartości

[wymiana - modernizacja napędu ] zmiana 3x9 na 2x9


vintage1981

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie będą się gryzły gdyż tak jak napisałem wcześniej, ta 36z jest wyprofilowana  do 22z, a nie 24z. Mimo wszystko bym zaryzykował i złożył taki zestaw, bo ma on ogromną szansę działać prawidłowo i na 90% tak będzie. Przy różnicy 4 zębów od dedykowanej mogą już pojawić się problemy, ale tu powinno działać.

 

Nie ma znaczenia czy 24z jest od 10, 9 czy nawet 11z. One chyba maja tę samą grubość, będzie dobrze.

 

PS. Skoro masz kasetę 11-34 to na przyszłość możesz kupić 11-32 i wtedy korba 36/22 jak najbardziej podejdzie, a 22z już przecież posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arni dzięki za odpowiedz. Tak , lecz kasety tak szybko nie zmienię . Stan idealny XT do tego łańcuch campagnalo i dwie zębatki tez były wymieniane na nówki. Naszło mnie na zmiany gdyż w terenie po którym sie poruszam ta 44 nie potrzebna a 32 za lekko :-) .

 

Ponadto która przerzutkę byś mi doradził ? Nie ukrywam ze chce troszkę po kosztach ta przerzutkę kupić , gdyż jak nadarzy sie okazja i dobra promocja przeskoczę na 29 . A ten rowerek jako dodatkowy na trening.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził M665 od starego SLXa 9rz, ale tu niestety musi być rockring zamocowany w miejscu blatu 44. Tak wyglądała konfiguracja fabryczna i działa świetnie (tak ja przerobiłem swoją korbę). Niestety jest problem z dostaniem tej przerzutki, musiał byś mocno szukać. Ja wyhaczyłem używkę za 30zł w stanie sklepowym :)

 

Jeśli nie ona, to Deore od 10rz obsługująca blat 36-38:

http://kastor-bike.pl/p/746/10122/przerzutka-przod-shimano-deore-fd-m618-l-low-2rz-top-swing-przerzutki-przednie-mtb-trekking-przerzutki-przednie-czesci.html

http://kastor-bike.pl/p/746/10123/przerzutka-przod-shimano-deore-fd-m618-h-high-2rz-down-swing-przerzutki-przednie-mtb-trekking-przerzutki-przednie-czesci.html

Ponoć daje radę obsłużyć zmieniona linię łańcucha takiej nowo powstałej korby.

 

PS. W przyszłości zmodyfikuj sobie ten rower na 29" wykorzystując obecny napęd i inne podzespoły, wymienisz tylko ramę i koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To może ja coś od siebie dodam  :whistling:

 

Z własnego doświadczenia mogę o napedzie co nieco napisać bo szukałem odpowiedniego seta do projektu który właśnie ukończyłem. Tak więc zaczynając od 3x9 przy secie 44/32/22 - 11/32 stwierdziłem że trzeba trochę odchudzić i "przyspieszyć" rower. Przyszła pora na napęd 2x9 gdzie duży blat OUT a w zamiast 32 wpadło 36 (mały 22 bez zmian), na tyle wpadła szybsza kaseta 11-28. Przerzutka przednia zblokowana srubką H i nieco obniżona. Wszystko OK, naprawdę było dużo wygodniej i szybciej w porównaniu do 3x9. Przylatałem tak sezon i stwierdziłem że pasuje coś zmienić. Tak więc 1x9 ! Z przodu wszystkie blaty zastąpił jeden Narrow Wide 36T na tyle nowa kaseta 11-34T oraz łańcuch 10rz, taki celowy zabieg  :icon_cool: Automatycznie OUT manetka, przerzutka i linka z pancerzem. Dość że lekko, więcej miejsca na kierownicy i mniej zabawy ze znalezieniem odpowiedniego przełożenia to jeszcze WYGLĄD ! Jazda...nie brakowało nic co by oferował napęd 3x9 czy 2x9. Pośmigałem sobie trochę na 1x9, w miedzy czasie trochę się ogólnie w projekcie pozmieniało (koła, rama, amortyzator) więc przyszedł czas na coś na topie czyli 1x11  :thumbsup:  Blat 36T z przodu został, na tyle wylądował komplet XT M8000 wraz z manetką i-spec II. 

 

Wniosek, im mniej do zabawy podczas jazdy tym lepiej. Im lżej tym lepiej. Im mniej tym ładniej  :icon_arrow: nie wiem czy jest sens inwestować w napęd 2x gdzie łańcuch od czasu do czasu spadnie i nadal pozostanie zabawa z przednią przerzutką. Przy zębatce Narrow Wide łańcuch nie ma prawa spaść, wszystko prezentuje się extremalnie i czy to przy 1x9 / 1x10 czy 1x11 na pewno nie zabraknie nam przełożenia. 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co ty masz za teren że ci przełożeń nie brakowało ptzy 1x9 ;) pewnie żadnych stromych podjazdów lub po prostu nie przeszkadza ci zsiadanie z roweru, i nie lubisz cisnąć jak szybko się da na zjazdach, ale to że tobie to pasowało to nie oznacza że każdemu się spodoba... a te kilka gram mniej to conajwyżej placebo.

ps. Mam już 2x9 od pół roku, i o ile na 3x9 kilka razy mi łańcuch zakleszczyło (nigdy nie spadł podczas normalnej jazdy, jedynie kiedy się uczyłem skakać etc) to tu jeszcze nie miałem problemów, nawet na błotnistym maratonie w Czerwonaku (tam zawiodła linka tylnej przerzutki) ;)

 

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie przewyzszenia dla Ciebie to GÓRY, mieszkam w małopolsce i zapewniam Cie ze z 200 na 500 mam w promieniu 20km i 1x9 przy 36x34 dawalem rade. Co prawda głównie po utwardzonych drogach ale nachylenie to nachylenie. Korbe Shimano Deore miałem przy 2x9 i blat 32 zamienilem na 36 oryginał Shimano. Przerzutka xt sgs 772.To był dobry set i miło go wspominam jednak 1x uwazam za lepszy.

To ze spadł kilka razy łancuch z blatu 36 przy 2x9 moglo byc spowodowane zbyt wysoka blokada przerzutki (H) i wysokoscia na rurze. Nie ma o czym mowic bo to nie jest warte uwagi. Wiadomo, niskim kosztem albo zerowym nawet mozna zrobic 2x9 czy 2x10 mi po prostu najbardziej siadł 1x i osobiscie uwazam ze manetka po lewej stronie kierownicy to zbedna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w małopolsce i zapewniam Cie ze z 200 na 500 mam w promieniu 20km i 1x9 przy 36x34 dawalem rade.

 

Nikt temu nie przeczy przecież. Różnica poziomów nie odzwierciedla jednak % nachylenia, potrzebna jest długość podjazdu, a przełożenie 36:34 czy nawet wcześniej opisywane 22:28 już świadczy o tym, iż % nachylenia nie były zbyt wielkie. Zapewniam cię, że jak zjedziesz z tych utwardzonych dróg na leśne ścieżki w swojej okolicy, to z pewnością znajdziesz podjazdy na których zapragniesz przełożeń 22:34 a nawet 36, a są tacy co chcieli by nawet 22:40. A zatem, twierdzenie na podstawie twoich doświadczeń i analizy stosowanych przełożeń  że:

 

 

na pewno nie zabraknie nam przełożenia. 

nie ma pokrycia w praktyce. Tobie pasuje, super, ale innym nie musi.

 

Bym zapomniał:

 

 

Korbe Shimano Deore miałem przy 2x9 i blat 32 zamienilem na 36 oryginał Shimano. Przerzutka xt sgs 772.
 

A co ma wspólnego tylna przerzutka ze spadaniem łańcucha z blatów korby? O przednią pytałem oraz o model tej zębatki 36z, a nie czy to był oryginał czy nie. Ułatwię trochę, chodzi mi, czy zastosowałeś blat 36z od korby SLX M665 i takową przerzutkę z rockringiem, czy poprostu po taniości dałeś zębatkę od trekingowej korby pozostawiając/lub nie przerzutkę 3rz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%, moze nie mialem okazji jezdzic po scianach ale do tego co do tej pory przejechalem a bylo tego troche naped 1x jest idealny. Ciezko mi tutaj przytoczyc konkretne odcinki, podjazdy no moze Pierscien Solny ze srednia 25km/h taka oficjalna trasa. Reszta to okoliczne tereny i wyjazdy w obce tereny z rowerem na samochodzie.

Jak nie ma znaczenia jak ma i to spore! Po co robia sprzegla w tylnich przerzutkach? Dla czego do napedow 1x kozystniej jest zastosowac krotszy wozek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma znaczenia w napędach 2x9. Tam odpowiedzialne za ewentualne spadanie łańcucha była przednia przerzutka, a nie tylna. Dopiero w napędach 1xX potrzeba było lepiej przytwierdzić łańcuch do blatu, bo pozbyto się właśnie tej przedniej przerzutki. A zatem, co zastosowałeś z przodu, że ci łańcuch spadał? To jest klucz do tego, by poprawnie odpowiedzieć na twój zarzut, że łańcuchy spadają w napędach 2xX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zarzut człowieku o czym Ty piszesz ? Wspomniałem że spadł mi łańcuch kilka razy i spowodowane to było prawdopodobnie za dużym wychyleniem przerzutki ku górze (czyli za mało ograniczyłem śrubą H) w połączeniu ze złą wysokością na ramie bo z tym też trochę eksperymentowałem. Przerzutka przednia Deore XT FD-M771 mechanizm korbowy Deore FC-M590 oryginalnie z tarczami 44/32/22 przy zmianie na 2x9 blat 44 zdemontowany w zamian 32 blat (tarcza mechanizmu korbowego Shimano) 36 dedykowany do korby Deore FC-M590. 

 

Powtarzam, napęd 2x9 to bardzo dobra sprawa w porównaniu do 3x9 ale mi pasuje najbardziej 1x ze względu na prostotę, wygodę i wygląd i tyle w temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem czy jest sens inwestować w napęd 2x gdzie łańcuch od czasu do czasu spadnie

A kto tak twierdzi, ja? To jest zarzut przeciwko napędom 2xX, a jest niestety bezpodstawny, a niżej tłumaczę dla czego.

 

Teraz jest wszystko jasne i przyczyna tego jest znana. Zmieniłeś zębatkę nie przeznaczoną do działania z małą 22z, po drugie pozostałeś przy zmieniarce 3rz, a więc musiała być uniesiona zbyt wysoko ponad blat 36 (regulaminowe 1-3mm), a w konsekwencji musiało dochodzić do spadania łańcucha. Nie ma bata. Gdybyś zrobił zamianę zgodnie z zaleceniami producenta używając do tego kompatybilnych ze sobą części, nie było by opcji by ci łańcuch spadał, nawet sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ta pierwsza z lewej jest od korby trekingowej 48/36/26 a więc wyprofilowana jest do działania z małą 26 a nie 22. Taki układ (36/22) będzie powodował, że łańcuch będzie przelatywał na mufę suportu. I w drugą stronę, zbyt wysoko uniesiona przerzutka to proszenie się o spadanie łańcucha na prawe ramię. I tu leżała przyczyna twoich problemów, a nie w samym systemie 2xX.

Powinieneś zastosować zębatkę i zmieniarkę od korby SLX m665 oraz rockring, ewentualnie przerzutkę Deore od 2x10 do korb 36/22 i wtedy bez rockringa.

 

Sorki i bez urazy, ale od razu wiedziałem, że zakombinowałeś po taniości opisując takie problemy.

 

A odnośnie zębatek NW:

https://youtu.be/3dzYhhq7Lww

ten pan właśnie na takowej jedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to było w ramach testu i specjalnie nie inwestowałem bo nie wiedziałem jaki będzie efekt końcowy. System 2x9 jednak zagrał i specjalnie nie miałem zastrzeżeń. Spadanie łańcucha to naprawdę żaden problem i jeżeli zostało to tak odebrane (bez takiego zamiaru) to przyznaje ze źle to sformułowałem. Cały czas siedział mi w głowie napęd 1x dla tego nie inwestowałem w 2x9 ani nawet w 1x10 bo chciałem wymienić całość na nowy XT M8000. Wszystko od początku traktowałem jako test i w sumie to była dobra opcja bo spróbowałem tego i tamtego po trochę  :thumbsup:

 

A w temacie filmu "tego pana" to polecam oglądnąć te na których chwali Narrow Wide  :whistling:

 

O choć by nawet ten: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie właśnie zmontowałem i wstępnie muszę przyznać ze pięknie to hula . W sobotę lub niedziele tylko jak pogoda dopisze czas na testy w terenie.

Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz czy aby łańcucha nie powinienem skrócić o to jedno lub dwa ogniwa. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...