Skocz do zawartości

[zmiana napędu] wybór komponentów


seczuan

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatam jestem obecnie w trakcie wymiany napedu i mam dylemat z wyborem podzespołów, a więc tak sprawa stoi
posiadam już: (dodam bym chciał by był to zestaw złożony na sramie)

  • korba sram x7 44-33-22) 3x10
  • manetki sram x9 3x10

i tu pierwsze pytanie

  • przerzutka przód DEORE XT FD-T781 10-ka 48, 44T - przerzutka mi została i nie wiem czy ją sprzedawać czy zostawić (jak nie wyprzedam reszty gratów pójdzie do drugiego roweru), nowa sram x7 (125 zł) - z tego co wiem to manetki srama obsługują przednie przerzutki shimano, ale czy będzie to chodziło tak dobrze jak ze sramem x7

planuje zakupić:

  • kaseta Sram PG 1070 - 200zł tylko nie wiem czy (11-32T) czy (11-36T) czy przy drugim wariancie nie będę kręcił w miejscu :) 
  • przerzutka tył Sram x9 10 speed - biały carbon  (215zł) - będzie ładnie wyglądała na moim pelelku :) 

i tu kolejne dylematy nad doborem łańcuchów (chce od razu 2 na wymianę) nie wiem jakie i czy lepiej by były takie same czy mogą być różne 

  • w/g srama do zestawu x9 jest PC 1071 (95zł)
  • sram PC 1091 - (120 zł) na tym latałem obecnie i mnie nie zawiódł
  • Sram PC 1091R - 140 zł 

i chodź chciałbym srama to polecanej jeszcze firmy 

  • Campagnolo Centaur 140 zł 

co do komponentów ważniejsza jest dla mnie wytrzymałość niż waga  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka Shimano będzie działać równie dobrze co SRAM, więc jeśli nie masz parcia na jednolity napęd to zostaw jak jest.

Rozpiętość kasety zależy od tego gdzie jeździsz - jeśli nie jeździsz w górach to daruj sobie zębatkę 36T, bo nie będziesz jej używał, ale do długich i stromych podjazdów się przydaje. Im mniejsza największa zębatka tym mniejsze skoki pomiędzy kolejnymi biegami, więc jeśli jeździsz kadencyjnie to kolejna zaleta.

 

Co do łańcucha to radziłbym się skłonić do Campagnolo, ale ja mam złe doświadczenia z łańcuchami SRAM (kasety też mają średnie opinie i ja wziąłbym Shimano) . Przy dwóch łańcuchach Campa napęd będzie prawie nie do zajechania :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

planuje zakupić: kaseta Sram PG 1070 - 200zł tylko nie wiem czy (11-32T) czy (11-36T) czy przy drugim wariancie nie będę kręcił w miejscu :)

Zapomniałeś o pośrednim wariancie czyli 11-34T i myślę że to będzie najodpowiedniejszy wybór. Zależy jeszcze z jaką korbą ale widzę że w swoim Force posiadasz trójblat. Z drugiej strony w sklepach nie bez powodu najpopularniejsza jest kaseta 11-32. Tak czy siak nie widzę powodu alby  mieć bardziej miękko niż z w/w kasetą.

 

Jeśli chcesz zmieniać rotacyjnie to weź coś dobrego np Connex'a lub w/w Camp'a. Łańcuchy nie muszą być jednego producenta ani nawet z jednej grupy. Ściągasz porównujesz wyciągnięcie i zakładasz te który jest mniej wyciągnięty. To Wszystko.

 

Co do łańcuchów srama to mam mierne o nich zdanie. Dość szybko się wyciągają. Kasety to inna sprawa. Mam PG-1030 i o ile chromowanie dość szybko schodzi to plusy płynące z osobnych koronek sprawiają że konserwacja jest bardzo ułatwiona dzięki czemu kaseta dłużej żyje. Szkoda tylko że tych trybików nie można dostać osobno (ja się przynajmniej nie spotkałem). Wtedy to byłby mój faworyt jeśli chodzi o ten komponent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc chyba dziabne łańcuszki Campagnolo Centaur

Sram nie posiada kasety 11-34 (wcześniej miałem takową slx cs hg81 tylko korba 48-36-26T) i strome podjazdy były dosyć trudne, ale skusiłbym się na 11-34 tylko jaką 
slx cs hg 81 - (zostało mi pare zębatek w dobrym stanie) - 125 zł
czy xt cs m771 - 195 zł
i czy taki mix sram, campagnolo shimano będze tak dobry jak części jednego producenta (niby wszystko jest ze sobą kompatybilne ale różnie to może pracować )

 

z drugiej zaś strony stromych długich podjazdów będzie mało a zawsze można zejść z roweru przecież jeźdzę rekraacyjnie a nie zawodowo :) i wtedy bym jednak szarpnął srama 1070 11-32T ( w niej tylko 2 największe zębatki przymocowane do pająka - łatwiejsza konserwacja i hartowana stal - nie wiem jak tam sytuacja wygląda w shimano xt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sram nie posiada kasety 11-34

Chyba teraz. Jak kupowałem swoją, zdaje się była do wyboru. Teraz PG-1030 jest w jedynej "słusznej" rozpiętości 11-36

 

Jeśli kaseta od Shimano to prawdopodobnie łańcuch też (nie wiem nie sprawdzałem). Nie wiem jak z XT ale pojedyncze moduły (że tak to nazwę) kasety są łatwo dostępne co również jest plusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowując 

  • korba sram x7 44-33-22) 3x10
  • łańcuchy Campagnolo Centaur 10s + spinka WIPPERMANN CONNEX LINK
  • przerzutka przód DEORE XT FD-T781 10-ka 48, 44T
  • przerzutka tył Sram x9 10 speed - biały carbon
  • kaseta Shimano XT CS-Dyna-Sys M771-10 (11-34) 

czy to będzie chodziło tak jak powinno , a nawet lepiej ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

odświerzę trochę temat i zapytam ponownie 

posiadam już 
korba sram x7 3x10 
manetki sram x9 3x10

łańcuch campagnolo record 10rz
przerzutka przód shimano xt t781

chce kupić (czaje się na dobre ceny)
przerzutka tył sram x9 ewentualnie sram x9 type 2 (różne ceny zbliżone więc jak coś to type 2)

i teraz znalazłem kasety 
sram pg 1070 - 265zł - 
shimano xt 771 - 163 zł 

moim zdaniem na korzyść srama przemawia

  • prawie cały napęd sram
  • pająk tylko na 3 blatach ( lepiej do czyszczenia)

na korzyść shimano 

  • cena (100zł różnicy które można przeznaczyć na inne klamoty)
  • zestaw 11-34 (taki mi bardziej podchodzi niż 11-36)

(waga nie jest dla mnie ważna, bardziej wytrzymałość i kompatybilność)

panowie jak tu wyżej kolega napisał czy kaseta xt nie będzie się kąsała z tym zestawem srama i campagnolo (czy ktoś lata na takim zestawie sram xt i campa?)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...