Skocz do zawartości

[napęd]Zmiana z 8s na 10s i kaseta szosowa


DSMP

Rekomendowane odpowiedzi

Ta x7 ma średni wózek więc może jest moźliwośc ogarnięcia z kasetą szosową. Jak szukałem to tylne zmieniarki z długim wózkiem dedykują do 2x10 i 3x10 zas  ze średnim bardziej do 2x10 ale do kasety mtb. Ale jest prawdopodobne że może zgrać się z napędem 3x10 plus kaseta szosowa. Co się tyczy przedniej zmieniarki to istnieje moźliwość tarcia łańcucha o prowadnicę. Ja do swoich potrzeb zakupiłem przednią slx pod dyna sys, starą deorkę i tak już planowałem zmienić, ok 7 wiosenek mi dzielnie służyła. Pracowała cały rok bez względu na pore roku i pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kaseta 10s w rowerze MTB z napedem 10s to jednak problem.

Problemu by nie było rozumiem gdybym wziął manetke szosową + kaseta szosową + przerzutka szosowa?

albo

manetke MTB + kasete MTB + przerzutke MTB. 

 

Mógłbym wziąć kasete MTB tylko ze ja kompletnie nie korzystam z 1 i 2 w 11-32T  i z 11 również nie korzystam - wygląda u mnie jak nówka :D dlatego chciałbym mieć kasete stopniowaną np 12-25T. Problem jest, że nie widze MTB z takim stopniowanej w 10s.

Może 3x9 da rade z kaseta szosową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli weźmiesz tą przerzutke z mojego linku to wszystko zadziała. Jeśli jednak będziesz szedł w 3x9 to wtedy jest dostepna kaseta slx 11-28. Gdy będziesz chciał swoje przełożenia 12-25 to tylko kaseta szosowa, ale wtedy też będzie problem z przerzutką typu shadow z tyłu. Manetki szosowe jesli chodzi o 3x10 to tiagra, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie z głupia frant - jak ta szosowa kaseta będzie się sprawować w połączeniu z typową korbą MTB? Nieco szybciej po płaskim i ciężej pod górę??

Wrzuć sobie dane w kalkulator przełożeń i będziesz mógł porównać. Można sobie złożyć na kasecie szosowej podobny rozkład przełożeń jak na MTB. Różnice wynikać będą z fizyki. Przy tym samym przełożeniu, np. 2:1, ma większych zębatkach układ będzie sprawował się wydajniej, bo opory tarcia stanowią mniejszy ułamek procentowy niż w przypadku mniejszych tarcz, a czy w praktyce to poczujesz? Są mali i słabi, a u mnie wczoraj była wymiana platform a po 10 km zmieliłem kolejne łożysko, tym razem z drugiej strony. Jak sądzisz, czy przejmował bym się oporem toczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kalkulator: http://www.gear-calculator.com/#

 

to 

Deore FC-M590 czarna 9s

Shimano XT SL-M780-10
Shimano CS-5700 10speed 12-25
Łańcuch CN-5701 105 10speed

SRAM x-5 przerzutka tylna

Bedzie chodzic nawet z ta 2x10? bo znalazlem sram x-5 3x10 tylko sa 20-30 zl droższe, ale na aukcjach psiza ze sa 2x10 i 3x9 tez sa zgodne. jak ta x-5 ze srednim wózkiem 3x10 lub 2x10 zadziala z tym wszystkim co wyżej to wezme na 10 speed jak nie to juz wezme 9-speed. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widze ale Twoja z allegro jest z długim wózkiem, przynajmniej tak napisano w temacie na allegro, ale niżej rozmiar jest uniwersalny. Chciałbym tego Srama w średnim wózku. Co to znaczy rozmiar uniwersalny? :D 


napisałem do sprzedawcy co dałes linka i on ma tylko z długim (rozmiar uniwersalny :P), za to odpowiedz nadeszła bardzo szybko :P 


To najtańsza jaką znalazłem x-5 ze średnim to 199. Warto dorzucac do x-7 droższa o 10 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Shimano XT SL-M780-10

Shimano CS-5700 10speed 12-25

 

Obawiam sie że tu może być problem. Nie mam pojęcia czy w nowych szadołach ten problem poprawili ale w starych kasety mniejsze jak 11-28 nie działały poprawnie z tak małymi kasetami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie, tutaj nie ma różnic, chodzi o zakres kasety. Konstrukcja szadoła jest dopasowana do wielkości kasety, od 11-30 do 11-36. poniżej bywa różnie ze względu na to że kółeczko nie jest już w optymalnej odległości od zębatek kasety a shimano twierdzi ze to ok 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstęp między poszczególnymi zebatkami szosowymi a MTB jest różny ze mogą być jakieś odstępstwa w dokłądności działania przerzutki?

Skąd ten pomysł? Zębatki to zębatki, tak samo przerzutki, łańcuchy, blaty. Nie ma podziału na MTB i szosowe. Takie nazewnictwo bierze się jedynie z powszechnego zastosowania danego elementu w danej grupie rowerów. To co rozróżnia napędy to ilość biegów z tyłu. Zębatki 7-8 biegowe są minimalnie szersze niż 9+, Od dziewięciu biegów wzwyż zmniejszają się odstępy miedzy zębatkami z 4 do 3mm. Dokładnie pod tym kątem powinny zostać dobrane przerzutki i manetki, a czy będą szosowe czy mtb to żadna różnica. W rowerach szosowych stosuje się zmieniarki z krótkim wózkiem, czy to czy to czyni przerzutki deore z krótkim wózkiem przerzutkami szosowymi? Jedyny problem w tym wątku może istnieć z doborem manetek do przerzutek, ale to załatwię shiftmate i tutaj można wątek zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Nie ma podziału na MTB i szosowe.

A manetki szosowe i MTB pewnie sa identyczne, zwłaszcza klamkomanetki ... podobnie przerzutki, długości wózków zupełnie inne, długości pantografu także ... ty wiesz o czym ty piszesz ?

 

Już nawet nie wspominając o tym że 10s MTB jest nie kompatybilne z 10s szosowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...