Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

 

 

Rozumiem, że muszę szukać przerzutki z mocowaniem na 34.9mm i z adapterem na 31.8mm, który będąc kawałkiem gumy, będzie - zwyczajnie - mocniej ściśnięty w moim przypadku. Dobrze kombinuję?

No to dość nie standardowa grubość, ale tak musisz kupić 34.9, z adapterem i jak będzie za ciasno, adapter dostosować, np papierem ściernym.

 

 

taka korba jak tu czyli do napedu 9 rzędowego (chodzi mi ogólnie o alivio itp.) podejdzie pod 8 rzędow?

A pierwszy post czytał ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie tego czy korba pod 2x8 (FSA tempo taka z roweru merida 880-16) będzie współgrała z przerzutką tylko 9s (np. sora 3500 +  kaseta 9s)? I czy trzebaby wymienić też wtedy klamki (na np. sora 3400 2x9) czy te co są obecnie (Shimano ST2300 Dual control) będą współgrały ?

 

Ewentualnie czy ta przerzutka tylna 9s będzie działała z 8 biegową kasetą (obecnie jest taka: http://www.chainreactioncycles.com/pl/en/shimano-sora-hg50-8-speed-road-cassette/rp-prod1864) ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o takie kwestie jak:

1. Czy korba FSA tempo taka z roweru merida 880-16 która teraz działa z napędem tylnim 8s będzie mi współgrała z tiagrą 9s albo z nową sorą 9s

2. Czy wtedy jak wymienię na 9s kasetę z tyłu to czy muszę zmienić klamki które mam do 2x8 (czy moze da się tak ustawić z kasetą 9s zeby np nie używać największej tarczy z tyłu i żeby ta 9s działała tylko na 8 przełożeniach)

3. Ewentualnie czy jak włożę tylko nową przerzutkę z tyłu 9s (to czy ona sobie poradzi z kasetą 8s) np. czy mogę zmienić z tyłu sorę 8s na tiagrę 9s i ustawić ją tak żeby obsłużyła 8 biegów ?

 

----

Jeszcze mam też inne pytanie ale nie wiem gdzie wrzuć je (na razie podczepię tutaj a potem przeniosę w razie potrzeby)

o opłacalność zakupu (mam możliwość sprowadzenia sobie całej grupy tiagra 4600 10s z klamki, korba, kaseta, przerzutka tylnia, i hamulce) za mniej wiecej 680 pln czy taka kwota jest ok?

----

 

--

Piotr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1. Lepiej by było jak byś napisał korba FSA i podał jej stopniowanie. Bo do napędu będzie pasować ale jak mówiłem nie wiadomo czy do danej przerzutki.

2. Tak, bo zakładam że masz klamkomanetki, a 8 z 9 nie da sie pogodzić by to działało poprawnie.

3. A czytałeś w ogóle pierwszy post czy tak na pałę tutaj piszesz, bo coś mi sie zdaje ze czytać to nie czytałeś.

 

 

 

mam możliwość sprowadzenia sobie całej grupy tiagra 4600 10s z klamki, korba, kaseta, przerzutka tylnia, i hamulce) za mniej wiecej 680 pln czy taka kwota jest ok?

wejdź sobie na pierwszy lepszy sklep i dodaj ceny to takie trudne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam mały dylemacik. Posiadam rower Kross level A4 a przerzutkami acera tylna. Kaseta tylna shimano scshg-30-81 i 7 dysków-ilość zebów:34-13. Z przodu 3 dyski z mechanizmem korbowym shimano dual sis index. Łańcuch stary ma 109 ogniw. Przerzutka acera sprawna. Pozatym napęd do wymiany.:łańcuch, kaseta, i wolnobieg. Na allegro patrze cześci.

1.Jaki łańcuch mam kupić bo mam 109 ogniwowy a do kupna są 114 ogniwowe? Jaka szerokość?

2.Czy wolnobieg musi koniecznie być 7 dyskowy i ten model sam co stary?

3.Czy samą kasetę bez układu korbowego mogę wymienić?

4.Jak przutki działają sprawnie tylko 5 lat były ekploatowe to je musze wymieniać?

5. Czy suport jak jest ok to też muszę wymieniać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1. Kup 114, na 7-8 rzędów, nadmiar ogniw należy usunąć.

2. Nie, możesz kupić dowolny wolnogieg jaki chcesz, ale powyżej 8 rzędów ci nie polecam brać, a mniej nie ma sensu :P

3. Mylisz pojęcia, kaseta to zbiór tylnych zębatek nakładanych na bębenek, wolnobieg to to samo tylko nakręcane na piastę. Chodzi ci pewnie o korbę i suport-oś korby? Tak suport można wymienić, musisz tylko kupić nowy z takimi samymi parametrami co stary, jeżeli inie wymieniasz korby.

4. Skoro działają to po co ?

5. Trochę nie wiem o co tu chodzi z tymi kasetami :D suport jak sprawny nie musisz wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szkoda. 44-32-22 mam obecnie, konkretnie FC-M430. Poczatkowo myslalem czy by sie nie zaopatrzyc w FC-M590 albo lepiej w FC-M521, ale tak mysle ze te 40-30-22 bardziej by pasowalo do mojego sposobu jazdy... Chcialem to pozenic z obecnymi gratami po najmniejszej linii oporu.

 

A co np. z FC-M610? Takze bedzie wymagac innej przerzutki czy moze nawet manetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie, jak jest w praktyce z pojemnością przedniej przerzutki - jeśli producent podaje 22T i różnicę między największą i średnią koronką 12T to te wartości muszą być dokładnie zachowane, czy to jest bardziej na zasadzie "nie więcej niż"?

W obecnej korbie 22 i 32 jest ok, ale z blatem zszedłbym chętnie do 40-42T. Po prostu przy moim stylu jazdy nie wykorzystuję go w pełni. Do głowy przychodzi mi jeszcze podmiana tylko jego na mniejszy, ale znowu nie wiem czy to zatrybi... Nie mam ochoty na zmianę przerzutki i manetki, a przynajmniej jeszcze nie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Powiem ci na swoim przykłądzie. Miałem przerzutkę m571, standardowa budowa ,poj. 22t. po korby 44/32/22. Ja miałem korbę 44/34/24, w zasadzie nadal ją mam. dało sie to wyregulować idealnie, był bardzo szeroki zakres pracy, i działała idealnie ... jednak regulacja to była droga krzyżowa ... z początku godziny siedzenia, poprawiania nawet o części milimetra, zakręcanie, jazda, ponowna regulacja aż sie znajdzie złoty środek.

 

Tak sie dzieje jeżlei są odstępstwa od pojemności a ją sa duże to w ogóle nie ma opcji wyregulować, chyba ze masz gripy z mikroindeksem, wtedy wsjo jedno.

 

Teraz mam gripy i działa spoko, ostatnio zauważyłem ze mam linkę źle założoną i w ogóle jest rozregulowane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja kupowałem te opisane komponenty w czasach jak pojemność przerzutki była dla mnie pojęciem obcym jak, z resztą większość rowerowych pojęć :P Jeżeli celujesz w cyngle, manetki z dźwigniami, czy to shimano czy sram, postaraj sie dopasować przerzutkę do korby możliwie jak najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, obrotowych nie trawię ;)

Rapidfire Shimano są dla mnie optymalne póki co. Jak widać firma dba żeby chęć zmiany jakiegoś drobiazgu wymuszała zmianę kilku innych :P Też z pewnych rzeczy nie zdawałem sobie sprawy i mając obecną wiedzę pewnie inaczej podszedłbym do tematu...

Dla mnie rower to hobby i nie mam ochoty wywalać kilku dobrych jeszcze części (niektórych praktycznie nowych) dla jednego blatu. Z kolei jak kupowałem M770 jeszcze o tym nie myślałem. Zresztą pewnie kupując już nowszą przerzutkę pod 10 rzędów do korb 42T okazałoby się, że manetka do zmiany, a z obecną korbą nie bangla itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeszczy mi suport, zatem pora na wymianę, a przy okazji może upgrade z kwadratu na octalink. Ale trochę zgłupiałem, bo się okazało, że na ebay nie dostanę nowych korb pod 8 rzędów. Nie jest dla mnie problemem wymienić wszystko na 9 rzędów, gdyby nie przywiązanie do revoshiftów. Pytanie jest w tym przypadku o kompatybilnośc korby 9 rzedowej pod względem linii łańcucha z napędem 8 rzędowym. Od razu napomknę, że korba jeszcze przed założeniem miała by być przerobiona na 1x8. I teraz właściwe pytanie - czy zmieniać zębatkę na 8 rzędową, SS, czy pozostawić 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale czytać to sie już nie chciało, co ? Będzie pasować i 8 i 9 a skoro nie będzie przerzutki to tym bardziej wsjo jedno. Blacik od SS może być za szeroki na łańcuch, to byś musiał sprawdzić. No i zaopatrz się chaindoga lub mu pokrewne konstrukcje, jak napinacze nie będziesz zakładał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend zmieniłem cały napęd w rowerze. Mam kilka uwag, które może przydadzą się komuś.

Przednia przerzutka 9rz (Deore LX FD-M581) bez problemu współpracuje z łańcuchem 7-8rz (HG40) i pracuje (w porównaniu do poprzedniej) lżej i szybciej zmienia biegi, jednak teraz częściej muszę korzystać z mikroindeksacji (manetka typu grip shift).

Okazało się, że stara, przynajmniej 10 letnia, przerzutka przednia (Alivio MC21) nie posiada absolutnie żadnych luzów. Sam zastanawiam się czy to zasługa tego, że to "Shimano ze starych dobrych czasów", czy tego ze jest typu "down swing".

Montując tylną przerzutkę z innym niż dotychczas wózkiem (u mnie był GS jest SGS) warto uwzględnić to w długości łańcucha. Ja (jak kóń) skróciłem nowy łańcuch do dotychczasowej długości i teraz przy ekstremalnym układzie (duża z przodu i duża z tyłu) ledwo ogarnia. U mnie nie ma problemu, bo mam skuwacz, ale jak ktoś skraca łańcuch np. w serwisie, warto by o tym pamiętał.

Podczas montażu tylnej przerzutki, zanim nie przykręci się linki do niej, nie należy bezsensownie bawić się manetką, bo luźna linka może wypchnąć (i zgubić) zaślepkę manetki, czego sam doświadczyłem.

W związku z tym ostatnim, czy ktoś nie poratowałby mnie zaślepką do manetki Sachs Powergrip Wavey (szczegóły tutaj: http://www.forumrowerowe.org/topic/170018-manetka-zaslepka-do-manetki-sachs-powergrip-wavey/?p=1566842)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przymierzam się do zmiany napędu więc do rzeczy.

Aktualnie jest wolnobieg, 7 przełożeń z tyłu, ma być 9 bądź 10 (chociaż wątpię, czy jest to aż tak potrzebne).

Kupuję koło (http://allegro.pl/kolo-tyl-26-wzmacniane-obrecz-kross-p-kaseta-i4583987647.html) z piastą na kasety 8/9/10rz. Kupuję kasetę 9rz, manetki (przynajmniej prawa) na 9sp. Czy stary tylni Altus (7rz) obsłuży 9 biegów ? Mogę użyć korby przeznaczonej do napędów na 7/8 przełożeń ?

Łańcuch może być 8rz, przerzutka przednia nawet stara może zostać(tak wyczytałem). Ilością zębów na korbie zajmę się później.

 

W manetkach 6/7/8sp przełożenie na bieg wyższy o 1 powoduje naciągnięcie linki o 1mm. W manetkach 9sp jest inaczej (wrzucenie na wyższy bieg o 1 powoduje ruch linki o mniej niż 1mm) ? Czym się różnią przerzutki tylne 8sp od 9sp ? W 9sp naciągnięcie linki o 1mm powoduje ruch wózka o mniej niż 2 mm (tak wnioskuję, ponieważ odległości między poszczególnymi zębatkami kasety są mniejsze niż w kasetach 9rz) ?

 

Na koniec pytanie: co sądzicie o tym kole, które zamierzam kupić, warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...