Skocz do zawartości

[Konserwacja] Parę ważnych pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jako, że nabyłem rower chciałbym od początku właściwie o niego dbać, czytałem różne tematy, jednak mam parę pytań.

Oto moje środki do konserwacji:

-brunox deo

-rohloff do łańcucha

-smar do łożysk, coś takiego jak ŁT-43

-benzyna ekstrakcyjna

-środki do czyszczenia-szampony,wosk (oczywiscie nie bede go myl myjką, tylko odp. ścierki i jedziemy ;) )

 

Chciałbym się spytać:

1.Co ile km smarować łożyska itp.? Tak w przybliżeniu, lub co ile dni

2.Co ile km psikać amortyzator brunoxem? Jw.

3. Jechałem na działkę drogą taką utwardzoną i po powrocie łańcuch ma dosyć sporo piachu, mogę wytrzeć to szmatką i dalej jeździć, czy muszę po wytarciu nasmarować łańcuch?

4. W rowerze należy smarować amortyzator, łańcuch, łożyska,stery, czy coś pominąłem?

 

 

Pewnie wiele pytań to takie amatorskie, jednak jestem w tym dosyć nowy, a posiadając nowy i dosyc dobry sprzęt chciałbym dbać od początku, zeby potem nie pluc sobie w brodę. Pozdrawiam! ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z łańcuchem to co 130-150km ściągasz go z napędu wrzucasz do słoika z benzyną ekstrakcyjną i moczysz przez godzinkę lub dwie. Wyciągasz wycierasz czekasz parę minut aż benzyna odparuje. Zakładasz na rower i na każe ogniwo dajesz kroplę oleju. Następnie ze parę razy kręcisz do tyłu korbą. Do częstego demontażu łańcucha polecam używać spinkę do łańcuchów koszt niewielki a sporo ułatwia życie. Piasty jak dużo nie jeździsz to raz w roku. Chociaż ja tego ŁT nie polecam lepiej kup smar stały Finish Line. Amortyzatory powinno się smarować co jazdę ale to zależy jakie długie odcinki i czy jest sucho. Jak mało jeździsz to możesz co 2 jazdę smarować grunt to żeby na goleniach nie było brudu,piasku trzeba regularnie czyścić .

 

przydało by się też po demontażu łańcucha oczyścić kasetę z brudu oraz tarcze korby. Możesz kupić gotową szczotkę w sklepie lub szczotką starą do zębów oczyścić. Kółka od przerzutki też tą szczotką możesz potraktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja smaruje łańcuch jak jest "suchy", jeśli chodzi o amortyzator to najważniejsze aby golenie były czyste (najgorsze jest stwardniałe błoto) zazwyczaj pod uszczelką kurzową jest pasek smarujący więc aż tak często nie trzeba smarować. Co pewien czas warto przesmarować linki (hamulcowe i od przerzutki) bo mogą rdzewieć a tak to troszkę lepiej chodzą, można też zastosować oliwki do smarowania sworzni przerzutki. To chyba tyle

 

PS

Są tacy co zmieniają powietrze w kołach raz w roku (aby było świeże) :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chcialbym sie zapytac o ten lancuch, bo na razie nie chcialbym go rozkuwac, bo jest oryginalnie zalozony, da sie go wyczyscic podczas gdy jest zalozony?

 

Amor bede smarowal co drugi dzien, jezdze po szosie, rower stoi w pokoju, wiec zawsze bedzie czysty-w wolnej chwili zawsze zlapie za szmatke. Lancuch to wiadomo jak bedzie slyszalny, tylko czy ten piach moge tak usunac? DO czyszczenia kasety, koleczek napedu kupie moze jakis dobry pedzelek, lub szczotke jak taka spotkam.

 

Gdyby ktos mogl wypowiedziec sie w moim drugim temacie bylbym wdzieczny:

http://www.forumrowerowe.org/topic/90722-kompletowanie-narzedzi-do-torby-co-wybrac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w miescie niestety takich brak na razie, jednak kupie jak bedzie kolejny rzut- ten odtluszczacz czytalem w ksiazce ze mozna latwo zastapic, a jak maszynka by sie sprawdzila, to bylaby dobrym rozwiazaniem do czasu zamontowania spinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, po to ona jest, żeby nie zmniejszać wytrzymałości ciągłym spinaniem i rozpinaniem rozkuwaczem. :)

 

Co do czyszczenia z założonym - ostatecznie lateksowe rękawiczki na ręce, benzyna i szmatka - i czyścisz. Idealnie nie będzie, bo nie wypłuczesz wszystkich brudów, ale będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...