Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Gość z_kujaw

Mam racje ;) poza tymi literówkami "gurna" - jakim cudem wystukałem to TO, to ja to nie wiem (4x "to" - niexle co :) )

 

---

Nalezy też pamiętać iż każdy ma inne proporcje i długośc nogi

za:

http://www.sfd.pl/temat169816_strona4#post3

 

wzrost - długośc nóg - % udział nóg

167 - 78 - 46,7 %

175 - 83 - 47,4 %

182 - 87 - 47,8 %

190 - 92 - 48,4 %

 

Dziewczyna o wzroście np: 170 cm ma dłuższe nogi, niż facet o tym samym wzroście. Bo u ludzi wysokich bardziej wydłużają się kończyny. No a dziewczyna 170 cm to dosyć wysoka, a facet 170 cm to raczej kurdupel

 

---

WZrost - Nogi - tłów

 

167 - 78 - 89 cm

175 - 83 - 92

182 - 87 - 95

190 - 92 - 98 cm

 

Jak mierzyć długośc nóg?

Metoda "na książkę"

 

Czyli nogi blisko siebie, przerwa tylko tyle co na ramę - w tym wypadku książkę.

Czyli stajemy tuż przy ścianie, ksiązka między nogi, i zaznaczamy najwyższy slad ksiazki na ścianie i mierzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) nie zdodze sie z Toba do konca nie uwzgledniles jednej bardzo waznej rzeczy dlugosc rak !! to jest bardzo istotne !! gdyz pochylenie ciala w duzym stopniu zalezy od wiekosci ramy i teraz tak jazda rekreacyjna pozycja siedzaca(na ramie mniejszej szybciej uzyskasz taka pozycje) jazda sportowa pozycja mocno pochylona itd.(nie uwzgledniam tutaj mostkow i tym podobnych gadzetow) !! wiec albo ja zle to rozumiem albo Ty ?? wiec jak to jest ??dodam ze w gruncie rzeczy co moze zaskoczyc profesjonalisci nigdy nie dobieraja ramy w/g jej wysokosci ale w/g jej dlugosci !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

Maniak bo ja rozpartuje tylko konkretny model danej firmy.

Wiadomo że jak weźmiesz inną firmę czy nawet inny model, to długość górnej rury będzie inna przy np: 19-tce.

 

Czyli jak weźniemy mode A, firmy A i tem ram 17 = 570, 19 = 580, 21 =590

 

a model B firmy B lub A, będzie miał 17 = 540, 19 = 550, 21 =560

 

to wiadomo, że drugi przypadek ma rekreacyjną charakterystykę, ALE wszystkie modele i w pierwszym przypadku i w drugim, da się potencjalnie ustawić takie same polożenie siodła w róznych rozmiarach (gdyby tylko styca była odpowiednio długa).

 

Zawiłe to ale proste w zasadzie.

 

A co do długośc rąk, to tez niczego nie zmienia, bowiem oddalamy się od kierownicy tak czy siak (zobacz raz jeszcze grafikę), więc i na ramie 19 i 21 zajmniesz identyczną pozycję, bowiem twoje dup.sko będzie w obu przypadkach dokładnie w tym samym miejscu, jedyna różnica, to bardziej wyciągnięta sztyca w ramie mniejszej.

 

Różnice były by tylko wtedy gdyby rura podsiodłowa była prosta (kąt 90 st.) pod siedzeniem. Wtedy by trzeba ją oddalać w modelach więszych, a tak, robią tylko gurną rure wyżej i wsio pasi, koszty spadają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Niestety , ale kol. z_kujaw pisze głupoty !

A to dlatego , że wraz ze wzrostem rozmiaru ramy zwiększa się długość górnej rury mierzona horyzontalnie na rys wymiar A1 jak również zmianie ulega baza kół i inne wymiary :

 

geometria2xj.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

hymmm być może po części masz rację, po części - bo zostaje pewna kwestia do wyjasnienie.

Od razu dodam, że kilka modeli sam mierzyłem z centymetrem i raczej bym się skłaniał do swojej tezy - przynajmniej w tych modelach, które ja mierzyłem.

 

rrrrg5wp.th.jpg

 

Zobacz na to:

http://img95.imageshack.us/img95/8803/rrrrg5wp.jpg

- moje poprawki

 

z tej strony:

http://www.kellys-bicycles.com/index.php?m..._71_86&pID=9160

 

dałem tam na brązowo wyżej ramę - czyli o rozmiar więszy, np: z 17 na 19.

 

I co się okazuje?

Ano to, że i długośc L oddala się (a tym samym rośnie długość) czy to mierzone po lini ruru, czy to horyzontalnie (w powietrzu)....

zgadzamy się?

Te różnice zaznaczyłem jako "A" - są to sprawy mm dosłownie, czyli tyle ile pokazuje na dole tabela, przyrost o 1,5 cm na każdy rozmiar, czyli:

565 - 580 - 595

 

zgadzamy się?

 

I teraz pamiętając, że podniesienie ramy powoduje automatycznie wydłużenie długości rury i po rurze i horuzontalnie to otrzymujemy te przyrosty ....

 

pozostaje kwestia tego, że sugerujesz (być może słusznie) że oddala się i ta cała rura "S/T".

Tylko nie sądzisz, że wtedy przyrosty powinny być dużo wiesze niż 1,5 cm ? Bo nakładało by się:

- i oddalenie S/T

- i "efekt" podniesienia rury co wydłuża rurę gurną.

 

Dlatego wysnułem taką spiskową teorię ..... nie wiem czy słuszną do końca, być może tylko w przypadku niektórych firm.

:)

 

Na twoją korzyść jest niewątpliwie to, że rośnie rostaw osi kół .... to fakt przynajmniej w tych naszych przykładach.

Ale z drugiej strony przyznasz mi rację, że podniesienie mocowanie gurnej rury, wydłuża ją poprzez to, że oddalają się punkty mocowania ....

 

Jak byś te rozbiezności tłumaczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

tttj2za.th.jpg

 

http://img95.imageshack.us/img95/8479/tttj2za.jpg

 

- wg. mnie, jeśli rostaw się wydłuża o te 1,5 cm, i rura S/T oddala się cała o te 1,5 cm,

to długość górnej rury "L" wg. powinna być znacząco więsza niż 1,5 cm (około 3 cm może), a tymczasem też wydłuża się o 1,5 cm.

 

Więc coś mi się w tych wyliczeniach niezgadzało, bo też z początku wychodziłem z tych samych przesłanek co Ty, ale coś mi tu niepasowało (wpadłem na to, gdy dokładnie analizowałem, jaką ramę wybrać).

Umiesz to wyjasnić (narysowac) :eek: :twisted: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez kurde geometria i kąty musza byc zachowane... tak mi sie wydaje.... wiec nie powinno sie zmienic samo nachylenie gornej rury... bo by sie pare innych rzeczy pozmienialo i rama w 1 rozmiarze bylaby godna polecenia a w innym juz nie.

Edytowane przez Blue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Zmienia się też długość dolnej rury - dlatego kąty są zachowane

, a pozatym czasami zmienia się kąt rury podsiodłowej , długość tylnych widełek i zawsze rozstaw kół !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez kurde geometria i kąty musza byc zachowane... tak mi sie wydaje.... wiec nie powinno sie zmienic samo nachylenie gornej rury... bo by sie pare innych rzeczy pozmienialo i rama w 1 rozmiarze bylaby godna polecenia a w innym juz nie.

D a czy nie wydaje Ci sie iz na wiekszej ramie jest trudniej manewrowac ale za to lepiej sie zachowuja podczas prostych odcinkw ??a mniejsze ramy na odwrot :!!: ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

a pozatym czasami zmienia się kąt rury podsiodłowej

- czasami tak, ale przeważnie kąt jest zachowany

 

zobacz tutaj:

http://img95.imageshack.us/img95/8479/tttj2za.jpg

- jest 72* w kazdym przypadku.

 

Po drugie, długość dolnych tylnich widełek - RC

jest przeważnie stała, bo nie ma powodu by się zmieniała. Zmienia się długośc górnych, bowiem idzie z wyższej wysokosci.

 

hy4wn6oz2xlvieay.jpg

 

http://images1.fotosik.pl/36/hy4wn6oz2xlvieay.jpg

 

Ta grafika pokazuje o co mi chodzi.

 

1) Mamy pierwotne punkty niebieskie.

 

2) Obok nich mamy punkty czerwone, które sa przesunięte dalej o np: 1,5 cm każdy, względem czerwonego sąsiada (punktu).

Mamy więc dłuższa ramę, rozstaw osi dłuższy o 1,5 cm.

Czyli tak jak pokazuje ta tabelka niżej.

 

3) Jednocześnie, więszy rozmiar ramy ma wyżej rurę, i tu tworzy się punkt różowy - powyżej tego niebieskiego i czerwonego.

 

I CO z tego wynika?

Ano to, że jesli rozstaw osi rośnie o 1,5 cm, rama jest więsza (wyżej górna rura) o rozrmiar (czyli 2 cale)

to wtedy długość górnej rury powinna być wiesza niż te 1,5 cm!!!

I to obrazuje na tej grafice linia różowa - B

która jest więsza od libi czerwonej A

 

Jakim więc cudem się pytam, długość górnej rury rośnie tylko o 1,5 cm???!!!! skoro kąty są zachowane?

 

Tego się czepiam, ja tu widze jawną sprzeczność ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Ale chodzi o to , że te ramy wcale nie różnią się tylko

długością rury podsiodłowej !!!

A ponadto tak to już jest , że dryblasy mają zawsze pod górę

!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Przestań się głupio upierać i powiedz jak to jest , że rozstaw kół jest inny przty różnych rozmiarach ???

piszesz durnoty !!!

 

Hola hola :)

Po pierwsze nie upieram się przy niczym, a raczej zadaje pytania!

 

Nie neguje, że rozstaw się wydłuża (przynajmniej w wieszości firm).

Mówię tylko, że jeżeli w rozmiarze więszym (2 cale wyżej rama) górna rura wydłuża się tylko o 1,5 cm, to jest to raczej efekt PODNIESIENIA gónej rury, niż efekt oddalenia całej rury podsiodłowej jako takiej! I tym samym, pozycja wzgledem kierownicy może być taka sama i na ramie 19 calowej co i 21 calowej.

 

Rozstawem osi się nie zajmowałem jako tako.

 

Powiedz mi więc tylko taką sprawę, zamiast powtarzać jak mantrę że "pisze durnoty", to powiedz mi:

 

1) czy podniesienie górnej rury wyżej, wydłuża ja tym samym?

 

2) czy jeżeli oddalimy rurę podsiodłową o 1,5 cm i dodamy do tego efekt podniesiania górnej rury, to górna rura powinna się wydłużyć więcej niż o 1,5 cm.

 

Dwa proste pytania, dasz odp. czy kolejny ogólnik wrzucisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

abtuxhhw76nc9jxi.gif

 

http://images3.fotosik.pl/36/abtuxhhw76nc9jxi.gif

 

Grafika pokazuje łączenie rur tuż pod siodłem.

 

A) Kolor niebieski - rama np: 17 cali, stan wyjściowy;

 

:) Kolor niebieski - rama wiesza, 19 cali - następuje wydłurzenie się górnej rury liczone czy to na niej samej, czy też horyzontalnie. Następuje te wydłużenie, mimo, że sama rura podsiodłowa jest w tym samym miejscu.

 

C) Wersja różowa, czyli oddalenie rury podsiodłwej i tym samym wydłużenie osi roweru, powoduje JESZCZE WIESZE wydłużenie górnej rury.

 

Więc jak na mój gust, nie jest teoretycznie możliwe,

że przy wydłużeniu osi o 1,5,

wydłuża się tylko o 1,5 cm górna rura

przy jednoczesnym jej podniesieniu

i zachowaniu kątu rury podsiodłowej.

 

Jakim więc oni cudem to robią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

jak to jest , że rozstaw kół jest inny przty różnych rozmiarach ???

 

- na tym cała ta zagadka polega ....

Albo motają coś z górną rurą (za mało podają przyrostu) albo jest motanie z rozstawem, albo jakoś dziwnie liczą długość górnej rury .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

ps. przy tej grafice miało być tak:

 

A ) Kolor niebieski - rama np: 17 cali, stan wyjściowy;

 

B ) Kolor czerowny - rama wiesza, 19 cali

 

C ) Wersja różowa, czyli oddalenie rury podsiodłwej i tym samym wydłużenie osi roweru, powoduje JESZCZE WIESZE wydłużenie górnej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...