Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad rozmiarem, mam 176-177cm wzrostu i długość nogi (do klejnotów) ok 83-84 i teraz M-ka czy już L-ka.

L będzie za duża, rowery przełajowe wybiera sie o rozmiar mniejszy niż szosy.

 

Zależy mi na komfortowym śmiganiu dużych odległości dla tego myślę nad L-ką, dodam również że lubię lekko wyciągniętą pozycję na rowerze.

Komfortowa jazda czyli pozycja bardziej wyprostowana (zwróć uwagę na szosy typu endurance), pozycja wyciągnięta jest do sportowej jazdy na typowych szosówkach a nie przełajach gdzie się jeździ w większości po terenie a nie drogami asfaltowymi. Osobiście mam 180 cm wzrostu i jeżdzę na M (górna rura jest długości 55 cm) 

 

 

Planuję kupić 17-tkę (43 cm) na kole 27,5", ale niestety niezbyt mam możliwość przymierzyć ten rower. Teraz pytanie, czy przy wzroście 169 cm i długości nogi 78 cm, nie jestem za mały na tę ramę? Zwłaszcza, że długość górnej rury to aż 587 cm. Z drugiej strony, wg. pomiarów z Bike Fit Calculator | Find Your Bike Size | Competitive Cyclist,

Według długości nogi 17" jest OK co do długości ramy to zmierz efektywną długość górnej rury w swoim Treku i porównaj z długością haibike. Albo poszukaj w sklepach koło siebie, mtb w rozmiarze 17" z podobną długością ramy i się przymierz. W Wawie nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu.

Edytowane przez rodszyld69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Komfortowa jazda czyli pozycja bardziej wyprostowana (zwróć uwagę na szosy typu endurance), pozycja wyciągnięta jest do sportowej jazdy na typowych szosówkach a nie przełajach gdzie się jeździ w większości po terenie a nie drogami asfaltowymi. Osobiście mam 180 cm wzrostu i jeżdzę na M (górna rura jest długości 55 cm) 
 

 

Czyli tak jak myślałem M-ka ale trzeba będzie się jeszcze przymierzyć ;) 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przymierzam się do zakupu roweru, jednak w tym temacie jestem zupełnym laikiem, więc byłbym wdzięczny za pomoc/radę. :)

Generalnie zdecydowany jestem na rower trekkingowy, upatrzyłem sobie model CTB AM KANDS ELITE PRO MEN ACERA, jednak mam problem z doborem wielkości ramy...

Mój wzrost to 178 cm, długość nogi ok. 83-84 cm i wg większości kalkulatorów wychodzi, że powinienem wziąć 21", ale niektóre podają mi także 19", stąd moje wątpliwości. Czy rama 21" nie będzie za duża? Czy do bardziej rekreacyjnej jazdy lepiej wziąć mniejszą, czy większą ramę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L będzie za duża, rowery przełajowe wybiera sie o rozmiar mniejszy niż szosy.

 

Komfortowa jazda czyli pozycja bardziej wyprostowana (zwróć uwagę na szosy typu endurance), pozycja wyciągnięta jest do sportowej jazdy na typowych szosówkach a nie przełajach gdzie się jeździ w większości po terenie a nie drogami asfaltowymi. Osobiście mam 180 cm wzrostu i jeżdzę na M (górna rura jest długości 55 cm)

 

 

Według długości nogi 17" jest OK co do długości ramy to zmierz efektywną długość górnej rury w swoim Treku i porównaj z długością haibike. Albo poszukaj w sklepach koło siebie, mtb w rozmiarze 17" z podobną długością ramy i się przymierz. W Wawie nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu.

A jakbym mial wybierac miedzy tym haibikien 17 a radonem 16 http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-zr-race-27.5-7.0-237485/wg_id-6198, ktory lepiej wziac. Pomierze w ski teamie, ale bez startu w maratonie i tak nieewiele mi to powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jakbym mial wybierac miedzy tym haibikien 17 a radonem 16 Radon ZR Race 27.5 7.0 | Hardtail 27.5" Shop, ktory lepiej wziac.
Radon, pod względem osprzętu. Co do geo to Radon ma niższa główkę ramy więc kierę będziesz miał niżej co się wiąże z bardziej pochyloną pozycją, trochę krótsze tylne widełki czyli teoretycznie powinien być bardziej zwrotny. Większy kąt podsiodłowy w Radonie wymusi jazdę bardziej kadencyjną, Haibike natomiast powinien lepiej prowadzić sie na zjazdach. Mniejszy ką główki ramy w haibike pozwoli na bardziej stabilniejsze prowadzenie roweru na zjazdach przy dużych predkościach.

 

 

Mój wzrost to 178 cm, długość nogi ok. 83-84 cm i wg większości kalkulatorów wychodzi, że powinienem wziąć 21", ale niektóre podają mi także 19",
Kandsy mają dość długie ramy dlatego polecam na twój wzrost 19" 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę o pomoc w wyborze rozmiaru roweru. Jestem zainteresowany zakupem Canyona Spectrala al 27,5. Mam 170 cm wzrostu i dlugosc nogi ok 78 cm. Miałem okazję jezdzić już na spectralu w rozmiarze M i pozycja na rowerze mi odpowiada, aczkolwiek nie wiem czy baza kół nie jest jednak zbyt duza i nie powinienem się zainteresować jednak rozmiarem S. Według kalkulatora na stronie canyona wychodzi mi rozmiar S, ale spotkałem się też z opiniami, że tamten kalkulator jest mało precyzyjny.

Poniżej link do strony z geometrią modelu:

 

https://www.canyon.com/pl/mountainbikes/bike.html?b=3563

Edytowane przez goliat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale spotkałem się też z opiniami, że tamten kalkulator jest mało precyzyjny.
Kalkulator jest dobry, sporo osób jeździ na ramach według jego obliczeń. Oczywiście nie wszystkim pasują ramy sugerowane przez Canyona, każdy z nas ma troszkę inne proporcje ciała więc te obliczenia nie zadowolą wszystkich. Jak sie przymierzałeś do M i Ci pasowała to bym przy niej pozostał, chyba że szukasz jeszcze zwrotniejszej maszyny to wtedy S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Rozmiar M mi pasował, bo pozycja była bardziej wyprostowana niż na moim dotychczasowym HT, przy czym nie wiem jak by wyglądała różnica gdybym usiadł na eSce. Generalnie nie chciałbym wyglądać jak jakiś wyprostowany przykurcz, dlatego ta pozycja z rozmiaru M mnie zadowala. Zastanawiam się tylko czy 3 cm mniej bazy kół w rozmiarze S zrobi jakąś wyczuwalną różnicę w prowadzeniu roweru, bo w porównaniu do HT (niestety mam tylko porównanie do dotychczasowego HT 26") to baza kół bi mi wzrosła znaaaacznie.

 

PS. Oczywiście gdyby ktoś inny też chciał coś dodać ze swojego doświadczenia, to będę wdzięczny.

Edytowane przez goliat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wszyscy rowerowcy. Przymierzam się do zakupu nowego roweru. Do tej pory okazyjnie ujeżdżałem jakiegoś stareńkiego MTB Mongoose. Po lekturze kilku tematów na forum zdecydowałem że najodpowiedniejszy do moich wymagań będzie rower cross. Zdecydowałem się na Lazaro Integral V3. Dla żony chcę kupić Lazaro Integral Alivio. I tutaj pojawia się pytanie o dobór ramy.

 

Z wyborem rozmiaru ramy dla mnie problemów raczej nie miałem, 185cm wzrost, noga do jajec 83 cm, wybór padł na ramę 19 (będę woził córkę w bagażniku więc wolę pozycję bardziej zrelaksowaną)- wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli dokonałem złego wyboru.

Co do żony mam problem. Wzrost 169-170cm, noga do pachwiny 82cm. Wypada na granicy 17 i 19. Jaki rozmiar będzie lepszy- 17 cali? Żona również preferuje zrelaksowaną jazdę.  

Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do przełajówki Meridy 300, tutaj wymiary - http://katalog.bikeworld.pl/2015/web/produkt/rowery/przelajowe/merida/41784/cyclo_cross_300/2 Na poprzedniej stronie już wyczytałem, że przełajówkę lepiej wziąć rozmiar niżej niż szosówkę ;) 56cm będzie odpowiednia dla mnie? Mam 183cm i ~86-87cm wewnętrzną długość nogi.

 

Nie ma w tym modelu 58cm, a o tym rozmiarze myślałem wcześniej, więc w sumie się zgadza z tym, żeby wziąć ten rozmiar niżej :P Jest 59cm, ale chyba niedostępne w Polsce w tym momencie. Zależy mi, żeby rozmiar jak najlepiej współpracował z plecami, bo czasami miałem z nimi problem wcześniej. Nie będzie za mały 56cm? Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

56cm będzie odpowiednia dla mnie? Mam 183cm i ~86-87cm wewnętrzną długość nogi.
Według mnie rama będzie za długa na twój wzrost, 570 mm to na szosę ale nie rower przełajowy, sprawdź w kalkulatorze. Ja proponuję rozmiar 54 cm (prawidłowo 55,5 cm według górnej rury). Już wcześniej pisałem że jeżdżę na przełaju z górną rurą 55 cm ze wzrostem 180 cm i nogą 85 cm i większego rozmiaru bym nie żdzierżył :P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do kupna Cube Race One black�n�flashyellow | Hardtail 29" Shop , tydzien temu ukradli mi mojego speca  :verymad: . Mysle, ze w tej cenie to chyba najlepszy wybor, pelne XT i Reba (moze polecacie cos innego). Mieszkam na samym koncu Danii nad morzem, rower bedzie uzywany do dojazdow do pracy ok 3km oraz na krotkie wypady wzdluz wybrzeza. Wzrost 186cm, noga 86 cm, 82 kg. Wydaje mi sie, ze długoscia rury podsiodlowej nie musze sie przejmowac w gre wchodzi tylko gora. Jaki rozmiar wybrac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wzrost 186cm, noga 86 cm, 82 kg. Wydaje mi sie, ze długoscia rury podsiodlowej nie musze sie przejmowac w gre wchodzi tylko gora. Jaki rozmiar wybrac?
rozmiar 20" będzie optymalny, podsiodłówka ma 490 mm i górna rura 599 mm. Klejnotami nie będziesz haczył o ramę a i pozycja nie będzie za bardzo wyciągnięta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowym forumowiczem więc wszystkich pozdrawiam.

W tamtym roku ukradli mi rowery żonie i mi więc przyszedł czas na zakup nowego roweru.

Zdecydowałem się na zakup http://www.kellysbike.com/PL/rowery-2015/cross/cliff-90#.VVBwNY7tmko. rama 21

I mam pytanko patrząc na ten rower wydaje mi się, że rama jest dość duża. Stojąc okrakiem lekko ociera o klejnoty. Rama jest pochylona więc czym wyżej tym bardziej ociera.

Mój wzrost to 179cm noga 81-83cm. Siedząc na ramie 19 sprzedawca powiedział MAŁA kup 21 ???

Zastanawiam się czy dobrze zrobiłem kupując z ramą 21 ???

 

Dziękuję za odp. i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam 179cm wzrostu i noge 80cm.
Rozmiar 20" czyli podsiodłówka ok 50 cm wysokości  a górna rura ok 55 cm. masz trochę krótkie nogi jak na swój wzrost dlatego może wystapić problem z doborem rozmiaru ramy.

 

 

Zastanawiam się czy dobrze zrobiłem kupując z ramą 21 ???
Jeżeli stojąc okrakiem nad rama czujesz dyskomfort w postaci uwierania górnej rury na klejnoty, to rama jest za duża, jeśli nie a tylko czujesz ramę przy jądrach to w  crossie jest to dopuszczalne gdyż ten rower służy do jazdy w lżejszym terenie gdzie ześlizgnięcie się stóp z pedałów ograniczone jest do minimum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp rodszyld69 .

Tylko w Kellys brak rozmiaru 20" tylko 19" lub 21" a 19" wyraźnie jest za mały.

Miałem wcześniej Giant CRS 3.0 FS i dałbym sobie rękę uciąć, że był to rozmiar L czyli 21"

Jeśli chodzi o klejnoty to lekko ocierają o ramę .

I co tu z tym fantem zrobić ???

Mogę wymienić na 19" lecz będzie za mały.


Tak to wygląda w geometrii ramy

post-186586-0-57540300-1431353919_thumb.jpg

post-186586-0-86128000-1431353999_thumb.jpg

Edytowane przez pietrekth7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miałem wcześniej Giant CRS 3.0 FS i dałbym sobie rękę uciąć, że był to rozmiar L czyli 21"
rozmiar rozmiarowi nierówny. Np. w dwóch crossach w rozmiarze 21" różnych firm mogą być trochę inne wymiary, dlatego tak ważna jest przymiarka.

 

 

Jeśli chodzi o klejnoty to lekko ocierają o ramę .
jak siedzisz na siodle to nie ocierają, więc jeździj.

 

I co tu z tym fantem zrobić ???
Jesli masz możliwość zwrotu roweru to go oddaj i rozglądaj się za rozmiarem 20" innej firmy albo patrz powyżej :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@rodszyld69,  byłem w innym sklepie i przymierzyłem się do 19" ZA MAŁY wsiadłem na 21" i podniosłem tak na 6cm-8cm przednie koło . Sprzedawca powiedział, że 19" mały, a 21" na styk może być więc nie mam innej opcji jak pozostać przy 21". a ha w 19" siodełko prawie na max wyciągnięte. Jeśli chodzi o inne marki to nic mi się nie podoba jeśli chodzi o dostępność marek w mojej mieścinie, a na zakup z neta bez przymiarki odpada.

Jeszcze jedno nie wspomniałem że ma długie rączki  :thumbsup:


Wróciłem z pracy do domu dokonałem dokładnego pomiaru w slipach i na boso.

wzrost 179cm

noga  81,5cm.

@@rodszyld69, ostatecznie może być do tej ramy 21" 

Dzięki za odp. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...