Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłam dzis 19" czerwono srebrny bo moj piekny :icon_wink: next byl czerwono-biały, więc jakas nutka kolorystyczna niech będzie po moim ukochanym rowerze :icon_mrgreen:

Ten rower, co dodałam wcześniej zdjęcie, to mój były rower kupiony na giełdzie rowerowej, ale nie miał zadnych naklejek ani nic.. a jezdzilo mi sie na nim rewelacyjnie :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie wiem jaka mial ramkę, ponieważ nie było zadnych nalepek ani wybitych rzeczy.. nic, ale wtedy musialam szybko kupic rower i kupilam od jakiejs babci co jej wnuczek sie znudzil rowerkiem :D Pamietam ze na nim mi się najlepiej jezdzilo. Jakos nie myslalam wtedy zeby mierzyc czy cos..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeszcze raz zapytam o wielkość ramy w rowerach crossowych, bo już nie mogę spać po nocach przez te rozmiary :icon_mrgreen:. Otóż mierzyłem crossa z ramą 20 cali Author Synergy (http://www.velo.com.pl/www/rower.php?m=0&s=7). Pierwsze wrażenie - za duży, bo dotykam krokiem rury. Jednak sprzedawca z całą pewnością stwierdził, że rama jest dla mnie idealna i że nie ma się czym przejmować bo i tak z tego roweru nie będę musiał się ewakuować tak jak z górskiego i że w crossach może być numer większa bo 18" będzie za mała. Niestety nie miałem okazji spróbować osiemnastki. Druga sytuacja w innym sklepie, dziewczyna przymierza rower Author Classic (http://www.velo.com.pl/www/rower.php?m=0&s=7&id=242) rama 18 cali. I ona dotyka krokiem ramy jednak sprzedawca mówi, że 16" będzie za mała. Jak to w końcu jest? Czy wybrać 20" dla mnie i 18" dla dziewczyny, czy lepiej mieć te kilka cm luzu i wybrać 18" i 16"? I czy te pięć centymetrów naprawdę tak dużo zmienia? Bo inne parametry ramy nie zmieniają się prawie wcale. Na przykład, górna rura w Synergy jest 2 cm krótsza, a w Classicu nawet ta rura nie ulega skróceniu! Proszę o radę i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie będziesz musiał awaryjnie ewakuować się z crossa nie oznacza, że nie przyda się trochę luzu między górną górą a delikatnym elementem ciała :P

Jeśli byłby jakiś rozmiar pośredni czyli 19/17 cali to takie brałbym. Wiadomo, że rama musi być trochę większa niż górski odpowiednik ale nie zostawić nic luzu to ryzyko :D w końcu w mieście czyhają krawężniki, w polach jakieś kocie łby i inne atrakcje :)

Co prawda nie znam się dobrze na takich rowerach ale tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Przymierzam się do zakupu Levela A2 bądź A4, jednak do końca nie jestem przekonany jaki rozmiar ramy jest dla mnie odpowiedni.

 

Wzrost: 180cm

Odległość od kroku do ziemi: 83-84cm

Wiek: 17 lat (więc zakładam, że jeszcze trochę urosnę, chociaż z 5cm :))

 

Zastanawiam się na rozmiarem ramy między 19'-21'. Styl jazdy to raczej asfalt ale nie pogardzę wypadami do lasu i zjazdami z górki :D. Byłbym wdzięczny za wszelkie porady.

 

P.S. Gdyby była rama 20' to chyba wziąłbym ją bez zawahania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DeathName

Witam ja mam około 183 wzrostu ( i pewnie ja już nie urosnę ) - 22 lata

odległość od kroku do ziemi to 85-87 jakoś tak samemu kijowo mi się mierzyło

i stwierdziłem ze chyba najlepsza dla mnie będzie 19" a w razie jak coś to zawsze można dokupić dłuższy mostek i dłuższa sztyce + więcej miejsca między klejnotami a rurą przy jakieś "awarii" i większa zwrotność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Kalkulator na stronie Competitive Cyclist wykazał, że potrzebuję efektywnej długości górnej rury 605-615 mm (pierwszy pomiar, chyba mniej dokładny, bo bez użycia poziomicy – że o centymetr mniej). Z drugiej strony nie mam szczególnie długich nóg, więc muszę uważać na długość rury podsiodłowej. W każdym razie optymalna byłaby chyba górna rama od 20-calowca, a podsiodłowa – od osiemnastki. Więc szukamy kompromisu, choć oczywiście długość górnej ramy jest najważniejsza. Niestety, to już chyba norma, że między 18 a 20 calami nie ma nic, ale różnice w proporcjach między różnymi modelami są duże, więc może coś się znajdzie.

 

Na ramę chciałbym wydać do 1000 złotych (w grę wchodzi tylko sklep). Kilka przykładowych modeli ma taką oto geometrię (efektywna długość górnej rury/długość rury podsiodłowej do osi górnej rury/całkowita długość rury podsiodłowej):

 

 

Merida Matts TFS 900:

 

18 cali – 590/457/406

20 cali – 605/508/455

 

 

Radon ZR Team:

 

18 cali 572/460/405

20 cali 596/510/455

 

 

Author Vision:

 

17,5 cala – 579/450/...

19 cali – 587/480/...

20 cali – 600/500/...

 

 

Cube seria LTD:

 

18 cali – 583/460/405

20 cali – 604/510/455

 

 

I trochę droższa Cube Reaction:

 

18 cali – 588/460/395

20 cali – 608/500/440

 

 

Z ram do 1000 złotych najlepszym kompromisem między długością efektywną górnej rury a jej wysokością nad ziemią wydaje się 18-calowa Merida. Radon przy tej samej wysokości rury podsiodłowej jest 2 cm "krótszy", Author też jest relatywnie wysoki, z kolei z serii LTD Cube'a proporcje (nie wymiary) porównywalne z Meridą ma tylko model 20-calowy, ten mniejszy jest trochę krótszy.

 

Świetne proporcje ma też Cube Reaction (a nawet najlepsze, jeśli wziąć pod uwagę, że górna rura jest przyspawana dosyć nisko, a oś suportu znajduje się 40 mm niżej od linii kół w miejsce typowych 35 mm), ale nawet na Allegro te ramy kosztują 1200.

 

Nic mi nie umknęło? Macie jakieś propozycje o jeszcze lepszych proporcjach niż Merida (na przykład efektywna długość górnej rury 600 mm przy całkowitej długości rury podsiodłowej 460 mm)?

 

Aha, rower ma być głównie do 2,5–3-godzinnych wypadów na okoliczne (miejscami strome) górki (dojazd – łącznie 80 minut), więc komfort, choć ważny, nie jest jedynym kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do mojego wczorajszego wpisu nieco inne pytanie:

 

Czy warto odjąć 1,5 cm od zalecanej przez kalkulator minimalnej efektywnej długości górnej rury (605–615mm), aby uzyskać maksymalną zalecaną przez ten kalkulator wysokość górnej rury (770–790 mm, liczone w połowie długości)? Jeśli kupię 20-calowca Meridy albo Cube'a (LTD lub Reaction), to wysokość górnej rury będę miał o około 2 cm większą, niż zaleca kalkulator (ok. 81 cm). Jeśli kupię 18-calowca Meridy albo Cube'a (model Reaction), to wysokość górnej rury powinna na styk zmieścić się w zalecanym limicie (79 cm), ale jej efektywna długość będzie o 1,5 cm mniejsza.

 

(Wysokość górnej rury oceniam na podstawie pomiarów obecnej ramy: 19,5 cala o wymiarach takich samych jak 20-calowce Meridy i Cube'a).

 

Krótko mówiąc: czy te 2 cm dla bezpieczeństwa są Waszym zdaniem ważniejsze niż 1,5 cm górnej rury? Gra warta świeczki? Pamiętajcie tylko, że długość odejmuję od zalecanego minimum, a wysokość dodaję do zalecanego maksimum, więc różnica powinna być nieco większa, niż wskazywałyby suche liczby.

 

Aha, nie chcę nadrabiać długością mostka (obecny ma 100 mm).

 

 

Dopisek:

 

Są jeszcze Specializedy, które mają efektywną długość górnej ramy 600 mm przy bardzo krótkiej rurze podsiodłowej, ale nie dość, że zupełnie mi się nie podobają, to chyba nie są dostępne osobno ramy z tańszych modeli. Sprawdziłem jeszcze Cannondale'a: wysokość w połowie górnej rury 78,8 cm przy efektywnej długości 62,5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej! Mam możliwość kupna po okazyjnej cenie specialized stumpjumpera w rozmiarze 18', dotychczas jezdziłem na rowerze innej marki z rama 20' (uważam że jest stanowczo za duża do ostrzejszej jazdy w terenie ) Moje dane są następujące:

 

WS Recommended Sizes

Frame Size center-to-center: 18 in

Frame Size center-to-top: 19 in

Overall Reach: 67.00 cm

Saddle Height: 77.70 cm

Handlebar Width: 46 cm

 

wrench science

 

Your Measurements

Height: 180.00 cm

Sternum Notch: 137.00 cm

Inseam Length: 88.00 cm

Arm Length: 77.00 cm

Shoulder Width: 48.00 cm

Flexiblity: 8

Weight: 69.00 kilo

Foot Size: 40.50 EURO

 

i co teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie!

 

Przymierzam się do takiego trekking'a:

 

http://www.kellys-bicycles.com/index.php?m...1&pID=15426

 

mam 174 cm wzrostu coś koło 75-77 do krocza. Jaka rama byłaby lepsza 17",18" czy 19"? Na stronie maja tylko 19" ale załóżmy że mogę mieć którykolwiek rozmiar z tych.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 17". Dla mnie - przy 79 cm długości nogi - 16" to jest max, i to przy góralu; a cross, z racji większych kół, przekrok ma wyżej.

Przymierzałam się kiedyś do Unibike'a Vipera w rozmiarze 17" - ledwie się zmieściłam...

Pozdrówko minimalizujące :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest specjalnie kwestia związana z marką, obliczenia potwiedzają, że 20" była raczej za duża, chociaż należy zwrócić uwagę, że zależy jakiej była marki - kluczowa jest długość, a ta mogła być różna. Jeśłi chodzi o sztywnego Stumpjumpera, który ma górną rurę 600mm, to o ile dobrze się pomierzyłeś, to do sportowej jazdy musiałbyś założyć zdecydowanie krótki mostek 7cm.. To wpływa na prowadzenie roweru, musisz się zastanowić, czy Ci to pasuje.

Możesz powiedzieć, jaki długi mostek miałeś wcześniej i jaką efektywną długość górnej rury? Albo jakiej ramy używałeś dotychczas?

 

Mam nadzieję, że pomierzyłeś się dokładnie w opisany sposób, bo częsty błąd to pomiar np. do innego miejsca i cały wynik jest zafałszowany... Jakbym miał kupować ramę, to powtórzyłbym pomiar dla pewności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Dzięki za odpowiedż, dlugość efektywna w moim obecnym rowerze to 600mm. Rama jest marki diamant, pochodzi z jakiejś krótkiej serii do xc, niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaki to model gdyż rower był składany 7 lat temu przez mojego znajomego. Tak czy owak stoję przed perspektywą kupna nowego roweru i mam dobrą ofertę na model stumpjumper, niestety wyłącznie w rozmiarze 18'. Pierwotnie zakładałem że idealny będzie 19-calowy i moje obliczenia to potwierdziły. Pomierzyłem się raczej dobrze, błedy mogą się wahać w granicach 1-1,5 cm więc raczej nie ma to znaczenia. Rzeczywiście mam dosyć długie nogi przy moim wzroście. Jeżdziłem jednak niedawno na rowerze kolegi gary fisher hkek 17,5' i po nieznacznym podwyższeniu sztycy nie wydawał mi się jednak jakiś specjalnie mały... Jeśli zatem coś możesz mi podpowiedzieć byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałem, wygląda na to, że rama Speca 18" wcale nie będzie przymała, a przydługa, musiałbyś założyć krótki mostek.

rama 20' (uważam że jest stanowczo za duża do ostrzejszej jazdy w terenie
Pisząc, że jest za duża, miałeś na myśli tylko niebezpieczny przekrok, czy raczej też nadmierną długość?

No właśnie, Twoja aktualna rama ma taką górną rurę, jak Spec, jakiego długiego mostka aktualnie używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mimo wszystko proponowałbym Ci spróbować z krótszym mostkiem :D

Overall Reach: 67.00 cm
To jest długość efektywna górnej rury + mostek. Latwo policzyć, że przy 600mm rury mostek 12cm jest za długi ;) W pewnym stopniu kwestia gustu, sposobu jazdy i indywidualnej tolerancji niewłaściwej długości, ale myślę, że nie pożałowałbyś z krótszym. Zrobisz, jak chcesz :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...