Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam problem z wyborem ramy w crossie i chyba poprzednio pomylil dzial z tym pytaniem...

 

Zastanawiam sie miedzy Lazaro Integral V3 a Eries Cross. Mam 177cm i przekrok 81cm

 

Przy tych wymiarach raczej bede musial brac 17 cali z uwagi na przekrok.

 

Mialem okazje usiasc na Eries i wydaje mi sie ze mam troche za bardzo wyprostowana postawe. W tym poscie umiescilem zdjecie

http://www.forumrowerowe.org/topic/202342-wybor-roweru-crossowy-do-1500-lazarospartacuseries-etc/?p=1841113

 

Warto zaznaczyc ze siodelko jeszcze nie bylo na odpowiedniej wysokosci (pare cm powinno byc wyzej) ale za to bylo juz odsuniete na maxa do tylu.

 

Nie brakuje w tym Eries troche dlugosci? Przeczytalem ze Lazaro sa dlugie wiem moze przy malej ramie ten Lazaro na dlugosc by byl idealny?

 

Wizualnie bardziej podoba mi sie Eries bo ma ciekawy ksztal ramy, ale wiadomo ze wygoda przede wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak na tym forum cytowac post poprzednika...

 

Czy jest mozliwe zatem ze 17 cali Lazaro Integral bedzie idealny? Czy raczej sprobowac przymierzyc sie do Eries 19 i jesli choc troche bedzie przerwy miedzy rura a przekrokiem to brac 19?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymierzyc sie do Eries 19 i jesli choc troche bedzie przerwy miedzy rura a przekrokiem to brac 19?

 

W odpowiedzi wyżej , pomyliłem długość po rurze z długością horyzontalną, już poprawione.

 

 Pomiędzy rurą górna a przekrokiem wystarczy 2 cm(bez buta) bo to jest cross, a nie mtb ;)

 

Lazaro są dość długie jak na crossy, 17' jest prawie tak długa jak Eries 19'. Lazaro 19' musiałby mieć mostek 70-80 mm, co w crossie nie bardzo pasuje.

 

Jak ci sie bardziej podoba Eries to bierz, bo jest bardziej proporcjonalny.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2-3 cm. 19' ma po rurze 573 mm, co daje horyzontalnie około, 585-590 mm, co z mostkiem 90 mm(taki tam jest) będzie w sam raz.

 

Wg. tego opisu (grafika ze strzalkami) http://allegro.pl/2016-king-of-the-road-lazaro-integral-v3-alivio-i6162540342.html  w Lazaro w 17 jest wlasnie dlugosc rury 57 czyli tyle ile pisales ze bedzie ok. Czy zle cos rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lazaro są dość długie jak na crossy, 17' jest prawie tak długa jak Eries 19'. Lazaro 19' musiałby mieć mostek 70-80 mm, co w crossie nie bardzo pasuje.

 

Jak ci sie bardziej podoba Eries to bierz, bo jest bardziej proporcjonalny.

 

Kwestia wygladu ma dla mnie mniejsze znaczenie niz wygoda, bo przez to ze mialem wczesniej za duzy rower (Giant Rincon L) np. w zeszlym roku ani razu nie wyjechalem ;)

 

Czy dobrze rozumuje ze w przypadku Eries gdy kupie 19 cali na dlugosc bedzie ok ale za to moge miec malo miejsca pod OO ;) a w przypadku Lazaro 17 cali bedzie i przekrok ok i dlugosc ok?

 

Zalaczam zdjecie jak wygladal moj krok na Eries 17. NIe wiem czy warto zeby byla tam jeszcze mniej miejsca...

post-196564-0-84738200-1462878160_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy dobrze rozumuje ze w przypadku Eries gdy kupie 19 cali na dlugosc bedzie ok ale za to moge miec malo miejsca pod OO a w przypadku Lazaro 17 cali bedzie i przekrok ok i dlugosc ok?   Zalaczam zdjecie jak wygladal moj krok na Eries 17. NIe wiem czy warto zeby byla tam jeszcze mniej miejsca...

 

No własnie, Eriesy mają nietypową rurę górną. Rzadko sie zdarza, że górna kończy się dokładnie tam gdzie kończy się podsiodłowa, przeważnie jest to różnica 2-10 cm, dlatego faktycznie Eries 19' może być za wysoki (17' jest za krótki odpada), wtedy Lazaro 17' zostaje. Zmierz Eries 19' ile ma w przekroku, może mniej niż 79 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak ci sie bardziej podoba Eries to bierz, bo jest bardziej proporcjonalny.

 

Wlasnie wrocilem ze sklepu Eries i przymierzylem sie do 19. Niestety rama dotyka krocza, a sprzedawca powiedzial ze 19 jest tylko 1cm dluzsza od 17 wiec nie ma sensu brac 19 jak 17 w przekroku jest ok bo ten 1cm to nawet kierownica mozna oddalic.

 

Bylo na miejscu dwoch rowerzystow jeden wszedl jak siedzialem na 17 i pierwsze co powiedzial ze za mala ale jak stanalem na ramie to powiedzial ze jest ok ;) Drugi doradzil ze jakby mi bylo za prosto w plecach to wystarczy mostek zmienic i bedzie ok, ale on uwaza ze bedzie mi wygodnie w tej pozycji co mialem.

 

Ogolnie z osprzetu i wygladu bardziej mi sie podoba Eries i mialbym tez w razie czego serwis na miejscu i odbior osobisty.

 

Co myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tylko ja nie widze przycisku "Cytuj" w ostatnich postach? Tylko przedostatnie maja ten przycisk...

 

Co do 1cm roznicy tak powiedzial sprzedawca. Moze chodzilo o to ze przy 19 mialbym nizej siodelki i przez to by byla troche mniejsza ta roznica... nie wiem...

 

Wlasnie bylem z dziewczyna na spacerze i na przejsciu dla pieszych podjechal pan na rowerze. Patrze a to Lazaro Integral w kolorze czarnym :D 
Podszedlem do pana i powiedzialem ze mysle czy takiego nie kupic i czy to 17 czy 19. Pan powiedzial ze nie wie. Mi wygladalo na 17stke wiec spytalem czy moge sie przymierzyc do ramy. Pan odmowil i powiedzial ze mu sie spieszy... Po czym kolejna minute stalismy na swiatlach :D
No ale sie nie dziwie, moze myslal ze chce mu zwiac z tym rowerem ;P tylko co bym wtedy z dziewczyna zrobil ;P

Przynajmniej widzialem go na zywo i wg. mnie Eries ma ciekawsza rame, wiec skoro zmiana mostka moge osiagnac na Eriesie taka sama pozycje jak na Lazaro to na pewnie jutro zamowie Eriesa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Eriesa na miejscu z serwisem to na twoim miejscu bym go brał (w razie jakiś problemów odchodzą koszty odsyłek , pakowanie i stracony czas).

 

czy tylko ja nie widze przycisku "Cytuj" w ostatnich postach? Tylko przedostatnie maja ten przycisk...

 

Zaznaczasz prawym przyciskiem myszki tekst do zacytowania z ostatniego posta i wyskoczy ci okienko "Cytuj" i  "@Użytkownik" (pierwszy do zacytowania zaznaczonego fragmentu , drugi zrobi link do profilu użytkownika).

Edytowane przez gtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

użytkuję obecnie rower Krossa Lea f2 z 2013r., roz. L (19 cali)


 

Przy moim wzroście 175 i długości nogi wewnątrz uda 82 cm, mam dużo zapasu nad rura górną, tym bardziej przy damskiej stylizacji tego roweru.

 

Ale potrzebuje drugiego roweru, przy okazji chciałabym wskoczyć na koła 27,5 i tu zaczęłam pierwotnie zastanawiac się nad Kross Level R2 w rozmiarze M:


jednak pierwsze przymiarki mocno postawiły ten rozmiar pod znakiem zapytania, przede wszystkim z uwagi na wysoko prowadzoną górną rurę. 

 

Wówczas wpadł mi w oko model Kross Lea R6:


Nie mam mozliwości przymiarki, bo nigdzie stacjonarnie nie moge go znaleźć, ale patrząc na geometrię - czy Mka tego modelu będzie jakoś znacząco większa niż obecnej Lei F2 ? 

 

Jeżdżę głównie rekreacyjnie, po wszelkiego rodzaju nawierzchniach, płaszczyznach i wzniesieniach, ze szczególnym upodobaniem do leśnych szlaków.

 

I nie pytajcie mnie dlaczego Kross, to tak jakbym miała tłumaczyć, dlaczego jeżdżę czwartym modelem opla, albo od kilkunastu lat mam kolejne i kolejne modele nokii :|

 

A.

 

Edytowane przez Solange
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy Mka tego modelu będzie jakoś znacząco większa niż obecnej Lei F2 ? 

 

Na długość oczywiście jest dobra, różnica w długości rury podsiodłowej to 18 mm w stosunku do obecnego F2, ale rura górna jest zupełnie inaczej prowadzona, więc różnica w przekroku wyniesie więcej i może to być nawet ~4 cm no i Lea to 27,5er, a nie 26er. Tak to wygląda ze zdjęcia - nie mamy podanego tego wymiaru niestety (przekrok - standover height) ani w jednym, ani w drugim przypadku.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTZaskar1991, dzięki. Laik jestem raczej, ale mniej więcej te 4 cm liczyłam biorąc pod uwagę rurę podsiodłową ciut dłuższą, wyżej suport od którego jest liczona na kołach 27,5 ukształtowanie górnej rury (wg zdjęć tylko niestety). Przekrok widziałam coraz częściej podają przy innych markach, w Krossie wciąż nie.

Jeżeli nie uda mi się przymierzyć do ramy będzie to jednak zmiana, która nie powinna dyskwalifikować rozmiaru 19cali, o czym chciałam się przekonać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam edytować, aby nie spamić, ale nie mam tej opcji w ostatnim poście.

 

 
Jeszcze o długości górnej rury w Lea R6. Moje wyniki AM (jeżdżę raczej rekreacyjnie ze sportowym zacięciem, ale żadne wyścigi, maratony itp, więc chyba te są istotne )
 
Standover Height Range 30.7 - 31.3 Inches
Virtual Top Tube Length 22.9 - 23.3 Inches
Stem Length 7.2 - 9.6 Cm
BB Saddle Position 67.8 - 73.8 Cm
Saddle Handlebar 51.5 - 53.3 Cm
 
Mostek w rozmiarze 19calowej ramy Lea R6 jest 90 mm. Na ile będę mogła go rozsądnie zwiększyć? 
W obecnym rowerze Level F2 (2013) długość efektywna górnej ramy jest praktycznie ta sama 573-575, a mostek 100 mm - jest dobrze, chociaż wydaje mi się, że mogłaby być długość większa - a z drugiej strony czasem drętwieją mi palce i czuję ból pod karkiem w okolicy łopatek, co świadczyłoby o ile dobrze się orientuję o zbytnim wyciągnięciu do przodu, oparciu na dłoniach i zadzieraniu głowy.
Kierownica będzie 4 cm szersza od obecnej, co chyba również wpłynie na wyciągnięcie sylwetki ?
 
(kiedyś wsiadałam na rower i jechałam, a teraz nad każdym cm się zastanawiam O.o)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mostek w rozmiarze 19calowej ramy Lea R6 jest 90 mm. Na ile będę mogła go rozsądnie zwiększyć? 

 

100 mm

 

 

 

W obecnym rowerze Level F2 (2013) długość efektywna górnej ramy jest praktycznie ta sama 573-575, a mostek 100 mm - jest dobrze, chociaż wydaje mi się, że mogłaby być długość większa

 

Jak możesz to podaj wyniki XC, bo zakres prawidłowej długości ramy w XC jest przeważnie większy o 1 cm od AM. 

 

 

 

Kierownica będzie 4 cm szersza od obecnej, co chyba również wpłynie na wyciągnięcie sylwetki ?

 

Zdecydowanie, ale o ile, ciężko oszacować, gdzieś 5-10 mm dłużej.

 

 

 

(kiedyś wsiadałam na rower i jechałam, a teraz nad każdym cm się zastanawiam O.o)

 

Normalka :laugh:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że źle się zmierzyłam z długością ręki. Mierzyłam z filmikami, po dwa razy. Mam do wzrostu długie nogi, ale to chyba norma dla kobiet, ale i długie - jak mi się wydaje - ręce. No ale cóż, pomierzę się jeszcze raz z pomocą tzw. osoby trzeciej ;)

 

Edit:

Pomierzone kolejny raz, przez inną osobę, różnice żadne lub drobne, wyniki AM / XC ... nic innego nie wymyślę...albo źle rozumiem sposoby mierzenia, albo się nie znam, albo jestem nietypowa, jeśli wyniki na to wskazują. Jako trzecią miarę wrzuciłam ustawienia roweru, na którym obecnie jeżdżę.
 
AM / XC / obecny Level f2
Standover Height Range 30.7 - 31.3 Inches / 30.7 - 31.3 Inches / ok. 29,4-30,7 (ok 75-78cm)
Virtual Top Tube Length 22.9 - 23.2 Inches / 23.3 - 23.7 Inches / 22,4 (57 cm)
Stem Length 7.2 - 9.6 Cm / 9.7 - 11.3 Cm / 10 cm
BB Saddle Position 67.8 - 73.8 Cm / 72.3 - 73.8 Cm / 71,5-72,5 cm
Saddle Handlebar 51.4 - 53.2 Cm / 53.3 - 54.9 Cm / 53,5 cm
 
Tak sobie myślę, czy przejście z Level F2 na Lea R6 z dłuższą rurą podsiodłową o 1,8 cm, przy tej samej długości horyzontalnej nie spowoduje finalnie niższego położenia siodełka dla zachowania wypracowanej wysokości BB-S, co spowoduje delikatne zmniejszenie Saddle Handlebar, a więc niejako skróci mi dystans do kierownicy, w którym mam teoretycznie najwięcej zapasu ... Pewnie można tą różnicę skorygować cofnięciem siodełka. 
A może nie ma sensu dobieranie takiego modelu .. :/ Nie potrzebuję radykalnej zmiany, starszy rower ma pozostać w użyciu w drugim miejscu zamieszkania, bo dziś wożę ze sobą ten jeden co dwa tygodnie w małym autku, a już mi się nie chce składać i rozkładać go..
 
Niezmiennie zauroczona jestem Level R2, ale tegoroczny model pozostawia mi jakieś 1,5-2 cm luzu w przekroku...co jest mało :/ nie mam możliwości odniesienia się do zeszłorocznego.
 
Edytowane przez Solange
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niezmiennie zauroczona jestem Level R2, ale tegoroczny model pozostawia mi jakieś 1,5-2 cm luzu w przekroku...co jest mało :/ nie mam możliwości odniesienia się do zeszłorocznego.

 

Analizowaliśmy R6 i obecny F2, a przecież R2 2016 w rozmiarze 17' będzie idealny. 585 mm horyzont, baza kół 1073 mm, podsiodłowa 430 mm - wszystko gra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominałam o R2, ale o Mce. W dwóch miejscach mierzyłam Mkę i skresliłam ze względu na minimalna odległość od górnej rury, chociaz wszędzie słyszę, że wysoka jestem i na pewno rozm. 19cali będzie na mnie dobry. No ale nie w tym modelu, przy tak prowadzonej górnej rurze.

S-kę jakoś wyparłam w ogóle. Ale prawodpodobnie masz rację. Do mojego wzrostu 175cm tabelki pokazują jako najodpowiedniejszą dł. r. podsiodłowej 43 cm, po nodze 46 cm.

Obecnie jeżdżę na tej damskiej "oszukanej" 19' ramie, bo ma długość 46,5 cm a nie 48. Męskie ramy zdecydowanie bardziej mi się podobają.

 

17' R2 spowoduje, że r.podsiodłowa będzie krótsza o 3,5 cm od obecnej, ale inne prowadzenie r. górnej właściwie nie spowoduje różnicy w przekroku. Dla utrzymania wypracowanej wysokości siodełka będę musiała o te 3,5 cm wyżej wyciągnąć sztycę. Koła niby większe, ale obniżenie suportu względem osi kół też większe. Obecnie mam sztycę o dł. 32 cm max wysunięcia 22 cm, a jeżdżę na 17cm wysunięcia. Do sprawdzenia czy proporcje wysunięcia siodełka do dł. r. podsiodłowej będą wciąż dobre. 

 

Horyzontalnie 1,2 cm więcej, ale jak dowiedziałam się z serwisu Krossa mostek w 17' jest 80 mm, a mam obecnie 100mm - do korekty. No ale kierownica też szersza. 

I wszystko gdzieś w proporcjach się podobnie poukłada. Pójdę tym tropem ;) Dzięki :)

 

Tyle teoretyzowania, muszę znaleźć Skę i sprawdzić. Od modelu R2 wyszłam w poszukiwaniu nowego roweru z budżetem ok. 2000zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zamierzam zakupić Lazaro cross V3. I myśle jaki rozmiar wybrać. Wzrost okolo 189 cm. Dlugosc od ziemi do krocza w butach w lekkim rozkroku to okolo 86-88 cm. Jaki byście polecili 19 czy 21 ?

Dodam jeszcze ze przymierzalem sie do Krossa evado 4.0 to Rozmiar L wydawał mi sie za mały, XL mógłby być ciut mniejszy  :)

Edytowane przez Miloszz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wymiary podobne do moich czyli najlepiej rama 20", a takiej niestety nie ma . Przy 19" będziesz miał bardziej wysunięte siodełko, przy 21" będziesz musiał zmienić mostek na krótszy 70-90mm. Duży wpływ ma też długość torsu i ramienia, 21" jest dłuższy w poziomie niż 19". Ja wybrałem opcję z ramą 21" z krótszym mostkiem tylko, że jak kupowałem Lazaro. Przy 21" będziesz bardziej pochylony niż przy 19". Najlepiej byłoby się przymierzyć do roweru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...