Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :) Mam nadzieję, że pomożecie mi wybrać rower, a przynajmniej jego wielkość. Szukam roweru crossowego na wyprawy po Polsce i Europie, tak do 2000zł. Jestem płci pięknej. Wypatrzyłam sobie kilka rowerów, np. firmy Kands (czy to dobra firma..? wcześniej nigdy o niej nie słyszałam!) - Avangarde. Ale pojęcia nie mam, jaki rozmiar ramy wybrać! Chciałabym ramę dostosowaną do proporcji kobiety, ale ramy tzw. damskie mają tę okropną belkę górną ramy obniżoną. Po co oni to robią? Przecież z czymś takim się o wiele gorzej jeździ, niewygodnie, niestabilnie... Bleee. A ramy męskie nijak nie pasują do kobiecych proporcji, czyli dłuższe nogi - krótszy tułów.

 

Ja mam 169cm wzrostu i długość nogi 86cm. I jaką niby ramę mam wybrać?? Ile cali, jaka długość tych wszystkich rurek - podsiodłowej, górnej... Rowery są projektowane dla facetów z krótkimi nogami - jak wezmę ramę dobraną do długości nogi, to będą mnie plecy i ramiona bolały od pochylania się. Musze mieć wygodny rower na długie wyprawy, na moim góralu (dobrany do długości nogi, pochylam się na nim stanowczo za bardzo) bardzo szybko zaczynają mnie boleć ramiona, nie ma opcji żeby to samo się działo na crossie... Do tego rama ramie nierówna, i 19cali u jednego producenta nie będzie takie samo jak u drugiego. Załamać się można :( Oczywiście będę wsiadała na rowery i testowała, ale testy trwają kilka minut i nie mam gwarancji, że co sobie wymyślę to przy wycieczce całodniowej się na mnie nie zemści. Na co zwracać uwagę? Pomóżcie proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na nogę branie czegoś mniejszego niż 19" jest bez sensu.

Krótkie ramy jak na crossy miały eriesy eveo z ubiegłego roku - i w pierwszej kolejności proponuję zainteresować się

 

http://allegro.pl/cross-disc-eries-eveo-alivio-2015-9-x-3-19-b-i5847125750.html

 

dodatkowo można pomyśleć o zmianie mostka na regulowany.

 

 

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo59, bardzo ci dziękuję za odpowiedź. A co myślisz o tym? http://allegro.pl/2016-eries-cross-dysk-alivio-blokada-27-biegow-sza-i6115858890.html To model tegoroczny. Rama wielkościowo chyba prawie taka sama, zdaje się, że 1cm różnicy (? na każdym obrazku inaczej długość górnej belki podają, raz od miejsca, z którego wychodzi siodełko, raz jakoś wyżej od siodełka aby poziomo było... Błąd na obrazku, czy jak..? O co z tym chodzi? Czy 1cm to duża, odczuwalna różnica? ), tylko jakoś dziwnie inaczej powyginana... Ten kształt spełnia jakieś funkcje, czy po prostu ma wyglądać bardziej interesująco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa różnica  w hamulcach jak widać.

Wydaje mi się że model 2015 będzie jednak krótszy ( a jest dobrze zmierzony i pokazany - jakby co telefon do sprzedawcy) .  W chwili debiutu tych rowerów w ogóle nic nie było wiadomo o geometrii :) a można długość ramy pokazywać na dwa sposoby. Dlaczego nie są konsekwentni- nie wiem :)

Różnica w kształcie ramy pewnie wynika z technologii czy obliczeń, bo raczej nie dla wyglądu to jest . Ale nie wysokość ramy jest twoim problemem.

 

Pytanie zasadnicze to długość twoich rąk, bo o pochyleniu tułowia właśnie ona będzie decydować ..

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie bardzo wiem, jak zmierzyć długość rąk :) Zmierzyłam po wewnętrznej stronie, od pachy do nadgarstka, i wyszło 51cm. Od pachy do początku środkowych palców w dłoni jest 61cm.

A jaka jest różnica w hamulcach w tych dwóch modelach? I tu i tu to M4050.. Coś z tarczami..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajjj, mea culpa - byłem przekonany że podpinałem ci eriesa na v-brake'ach ... ale takich już chyba nie ma w obrocie ...

 

Widelec  i rozpiętość kasety robia zatem różnicę.

 

Boję się jednak, że nawet na 17" możesz być zbyt pochylona - chyba bez przymiarki się nie obejdzie ...

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( Pablo, no to kicha. A na jaką wartość powinnam głównie patrzeć? Na długość górnej rury, na odległość od siodełka do kierownicy (po linii poziomej, bo rura górna jest nieraz pochyła)? Jest jakaś wartość gdzieś wyliczona dla jakiej długości rąk i tułowia będzie ok? Bo tych Eries to na żywo nie mam jak przetestować... Buu :(

 

Czyli polecałbyś raczej Eriesa na hamulcach V-brake a nie tarczowych? Wszyscy mnie namawiają na tarczowe, ale w sumie nie wiem, po co. W moim góralu mam zwykłe v-brake i choć nie są idealne, to jakoś nie narzekałam nigdy. Po co mi w crossowym jakieś hydrauliczne tarczowe, nie planuję zjazdów po pionowej ścianie, tylko raczej łagodne wycieczki po szosach, asfaltach, też po leśnych drogach. Może lepiej v-brake wziąć? Widziałam, że Eries ma jeden model właśnie z nimi - tańszy na dodatek o 300zł. No jak się coś ma popsuć, to łatwiej naprawić będzie, płyn nie wycieknie, tarcza się nie pognie itd.


Przy takich proporcjach to bym proponował przepuścić wszystkie istotne wymiary przez kalkulator w celu uzyskania wstępnych. 

 

Przepraszam, nie rozumiem..?
 

Edytowane przez kachat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przepraszam, nie rozumiem..?

 

Kalkulatorem (link niżej) można policzyć dokładne wymiary ramy MTB (dla wersji 26er) lub ramy szosowej po podaniu swoich wymiarów, wszystko jest opisane po angielsku oraz wzbogacone filmikami. Mając poprawne wymiary ramy 26er dla Ciebie, będziemy mogli podać alternatywę dla roweru crossowego. Chodzi o wyliczenie poprawnej długość(a raczej pewnego niewielkiego zakresu) horyzontalnej ramy i mostka w sumie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no więc starałam się zmierzyć sobie wszystko jak najlepiej, mam nadzieję, że było w miarę poprawnie.

 

Mój wynik dla: Fit style All mountain Fit

 

standover height range - 32.1 - 32.8 inches
virtual top tube length - 22.5 - 22.9 inches
stem length - 6.7 - 9.1 cm
BB saddle position - 74.3 - 80.3 cm
saddle handlebar - 49.2 - 51cm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wyniki z AM. Ok, do ramy dodajemy 1 cm, aby było XC i rama horyzontalnie ma być w zakresie 58-59 cm dla 26er oraz most 9-11 cm (masz długie ręce, dlatego aż tyle). Możesz sprawdzić swoje wyniki XC, powinny się pokrywać. Rowery crossowe mają mostki 9-10 cm , więc długość ramy będzie identyczna jak dla 26er, czyli 58-59 cm horyzontalnie. Saddle handlebar - 49.2 - 51cm, to jest wartość prawie kontrolna, warto ją sprawdzić jak wszystko inne będzie się zgadzać.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, już wklejam dobre wyniki :) Domierzyłam się też gdzieniegdzie i poprawiłam, choć różnicy w wynikach dużej nie było. Zmierzyłam też mój rower górski i horyzontalnie ta górna rura ma 59cm, przy czym jestem na tym rowerze naprawdę mocno pochylona, bolą mnie barki, a jak się porównuję z innymi osobami na góralach to nikt nie pochyla się aż tak jak ja... A tu wychodzi, że mam niby dobrej długości ramę ;/ Na crossie na długich dystansach nie wytrzymam w takiej pozycji, masakra. Może coś źle zmierzyłam??

 

XC  

Standover Height Range: 32.1 - 32.8 inches
Virtual Top Tube: 23.2 - 23.6 inches
Stem Length: 9.2 - 10.8 cm
BB–Saddle Position: 79.5 - 81.1 cm
Saddle Handlebar: 51.4 - 53 cm

 

Edytowane przez kachat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja z v-brake'ami jest, moim zdaniem, niezła.

 

Prawdziwy trick w tych rowerach jest (najprawdopodobniej -  telefon do przyjaciela - tzn sprzedawcy :) ) taki, że rama 19" w wersji 2015 jest porównywalna długościowo z 17"  z 2016 (to ta z fikuśnym przegięciem przy siodełku).

 

Nawet jak byś wzięła 17", to siodełko przy twoich nogach będzie tak wysunięte do góry, że dodatkowo wywoła efekt "wydłużenia" odległości od kierownicy, ( bo siedzenie będzie na tej samej wysokości co dla 19" )  a kierownica będzie niżej niż w 19 - pogłębiając pochylenie sylwetki.

 

Możesz poszukać wśród forumowiczów użytkowników eriesów - i popytać także ich o wrażenia i wskazówki czy dodatkowe informacje. (choć nie sądzę aby znalazły się w ich gronie kobiety). Na ogół panowie narzekali że są za krótkie :)

 

Edit - problem tylko taki, że wersji 2015 z v-brake'ami już nie ma ..

A zdjęcia do aukcji nijak sie mają do rozmiaru jakiego aukcja dotyczy :) .  (do 20,5 podpiety jest niższy niż do 17 i 19 :)

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zakres się wydłużył o jeszcze 1 cm na 59-60 cm, to już jest bardzo dużo. Trzymajmy się 59 cm. Jedyne co Ci mogę doradzić to eksperymenty z ustawieniem na odpowiedniej wysokości siodełka. W "szosówka" chłopaki niekiedy piszą, że po obniżeniu już 0,5 cm, jakieś tam ich bóle mijają lub rower zdaje się krótszy o kilka centymetrów (takie mają wrażenie), ale częściej jest to 1-2 cm niżej. W twoim przypadku to może być nawet 2-4 cm, obniżaj i testuj z tą obecną ramą 59 cm.

 

Ten cross który chcesz kupić to tylko 19' jak w ogóle, on ma po rurze 573 mm, co daje horyzontalnie 585-590 mm. 

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak, ale ja nie piszę o niczym co by miało mieć miejsce poza prawidłowym zakresem. Poza tym, kalkulator niekiedy ten zakres zawyża, znaczy się zakres ustawienia siodła i ludzie niektórzy mają siodło ustawione niżej niż podaje kalkulator i to nie o 1 czy 2 cm tylko więcej. 

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wam za pomoc :)

No więc w moim góralu ta odległość od pedałów do góry siodełka wynosi 68cm, i wyżej raczej już bym nie mogła siodełka podnieść, bo bym miała problemy z wsiadaniem... Mogę obniżyć o maks 1,5cm, dalej się nie da, ale wtedy mam wrażenie, że jest za nisko. Ale poeksperymentuję :)

 

To myślicie, że ten Eries 19" z zeszłego roku mógłby być ok? Zawsze mogę kupić, przetestować i odesłać ;) Choć wolałabym jednak nie tracić czasu na takie zabawy, do wyprawy już coraz bliżej :(

Czytałam, że niby robi się damskie ramy, z uwzględnieniem innych proporcji ciała u kobiet, ale wygląda to na wielką ściemę, nigdzie nic takiego nie znalazłam :down:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale normalne ramy, czy z tymi kretyńsko obniżonymi górnymi rurami? (dlaczego oni to robią, po co, jaki to ma sens?? Niech mi ktoś wytłumaczy... przecież na tym się gorzej jeździ :icon_confused: )

 

A do Eriesa napisałam już wczoraj maila, mam nadzieję, że coś odpiszą i podpowiedzą :) Na ich stronie ciągle jest model z właśnie chyba 2015 roku z v-brakami, ale teraz widzę, że przerzutkę tylną ma gorszą.. :/

Edytowane przez kachat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to, żeby panie jeżdżące w spódnicach nie epatowały kolorem dessous podczas wsiadania :)

 

Jakoś nie widzę - 2015 były bez tego śmiesznego zawijasa przy siodełku :)

Ale mają w sprzedaży ramę 17" cali pod v-brake'i , więc nie widzę problemu żeby ci złożyli na zamówienie właśnie takiego ..

Pole manewru jest :) :)

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery crossowe czy górskie nie są od tego, by w nich jeździć w spódnicach :icon_lol: Panowie (i niektóre panie pewnie też) chyba mają jakieś średniowieczne poglądy jeszcze. Jak kobieta chce sobie w sukience czy spódnicy jeździć, to powinna kupić rower miejski, a nie sportowy. Nie wyobrażam sobie, bym miała na 3 tygodniową wyprawę rowerową z namiotem w sukieneczce jechać, może jeszcze szpilki do tego... Nie znam też ani jednej dziewczyny, na ulicach też nie widzę, która by wpadła na pomysł założenia czegoś innego niż spodnie na rower górski czy crossowy. Dlaczego więc nasza większość ubierających się rozsądnie jest poszkodowana, dlaczego nie mogę teraz znaleźć dopasowanego do mojej figury damskiego normalnego roweru bez obniżającej jego wartość ściętej górnej rury? Dyskryminacja :verymad:

Edytowane przez kachat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - łatwiej znaleźć 29era z niżej puszczoną ramą niż crossa ...

Na tej stronie widać dokładniej różnice między nowymi ramami 17 i 19:

http://allegro.pl/eries-disc-hydraulika-alivio-27-gratisy-wys-0zl-i6180569850.html?reco_id=f3e42616-1524-11e6-910e-02acb1a4884a&ars_rule_id=201

 

Wygląda na to ,że kierownica jest na tym samym poziomie w obu (na hydraulikach)- więc nowa 17" i w najgorszym przypadku wymiana sztycy na dłuższą gdyby zabrakło ...

No i pytanie czy ramy pod v -brake'i mają taką samą geometrię? I jak się ma nowa 17 do starej 19 ?

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam mtb na 27,5 ale najwięcej jazdy będzie rekreacyjnej po płaskiej okolicy. Mam 180 cm wzrostu a noga 85 cm. Wstępnie wybrałem:

Rose Count Solo 1 https://www.rosebikes.pl/bike/rose-count-solo-1-275-2015/aid:767392?bikevariantchanged=767392  i nie wiem M czy L

Radon ZR Race 7.0 http://www.radon-bikes.de/en/bikes-2016/mountainbike/hardtail/zr-race-275/zr-race-275-70/  18' czy 20'

ewentualnie na 29' jeśli wymiar bardziej by pasował:

Radon ZR Race 29 http://www.radon-bikes.de/bikes-2016/mountainbike/hardtail/zr-race-29/zr-race-29-70/ 18 czy 20'

 


Może być też Rose Count Solo 1 z 2016 roku jeśli to coś zmienia https://www.rosebikes.pl/bike/rose-count-solo-1-275-2016/aid:816102

Jestem na pograniczu M i L stąd ta nie pewność bo najlepsze by było 19' no ale nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...