Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam problem. Kupiłem, a w zasadzie zamówiłem, dzisiaj rower w lokalnym sklepie (dealer Krossa). Nie było na miejscu dostępnej ramy, ale sugerując się stroną producenta wybrałem rozmiar M. Okazało się, że przeglądałem model na rok 2014, w obecnym pojawił się rozmiar S i jest on ujęty w "programiku" dobierającym wielkość ramy po wpisaniu wzrostu i długości nogi (w zasadzie patrzy tylko na długość nogi, ale to szczegół).

 

http://www.kross.pl/pl/cross/evado-1-0

 

To aktualny model. Na dole jest owy "programik", który faktycznie dobiera mi ramę M (172 cm wzrosu, noga wewnątrz 76 cm - około, bo nie znalazłem dokładnej informacji jak to mierzyć, ale zakładam, że do miejsca "potencjalnie najbardziej wrażliwego"). Jest to jednak na styku między M, a S, ale to jest jeszcze do zaakceptowania myślę, biorąc pod uwagę, że chcę jeździć głównie do pracy, - drogi publiczne + drogi rowerowe, czasami jakieś leśne ścieżki, ale to okazyjnie - więc z tego co wyczytałem nawet ciut większa rama jest wskazana.

 

Natomiast co mnie zaniepokoiło to(ta sama strona, w zasadzie obok po prawej - też na dole) JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ RAMĘ - ZOBACZ PORADNIK. A po kliknięciu w tabelce dla mojego wzrostu (rowery górskie i crossowe):

 

odpowiedni jest rozmiar 17", czyli wg. wcześniejszej strony S. M-ka jest od wzrostu 186 i nogi 86, czyli 10cm różnicy, a to wydaje mi się dosyć dużo - czy się mylę?

 

http://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy

 

Nie wiem co z tym fantem zrobić, myślicie, że M (19") będzie ok? Teoretycznie pewnie mogę to zmienić jeszcze, bo rower zamawiałem na zamknięcie sklepu i rano jak skoczę to pewnie nie zrobią kłopotów ze zmianą zamówienia. Tylko doradzić pewnie nie doradzą, bo jak znam życie zagwozdkę mogą mieć taką samą jak ja, a jak się znają to powiedzą pewnie to samo co Wy tutaj, więc wolę na szybko zapytać tutaj.

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Ps. Chodzi mi głównie o to, żeby zsiadając z roweru, czy raczej zeskakując, w nagłych sytuacjach nie obić sobie klejnotów, tudzież nie zrobić gorszej krzywdy. Czyli w praktyce czy przy tej ramie będę mógł stać na dwóch nogach bez przechylania ramy na bok i mieć jakiś tam chociaż mały zapas, nawet i ciut mniejszy od zalecanego, ale względnie bezpieczny.

Edytowane przez Krzysiek_BYDG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Obstawiam, że jak w tym roku doszedł jeden rozmiar, to i pewnie geometria się zmieniła dla danego rozmiaru.

Skoro tego nie uwzględniłeś przy zakupie, sugerując się starą geometrią, a obecna wskazuje Ci rozmiar "S", to obawiam się, że dokonałeś złego zakupu.

Skoro nie odebrałeś jeszcze roweru, to wszystko można odkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że wg. tego programiku (nie tabelki) rozmiar M jest odpowiedni (ale z tego co widzę podaje rozmiar niezależnie od geometrii roweru, bo i dla szosówek i trekingów i górskich podaje taki sam). Tabelka też jest ogólna, ale wg. niej powinien być rozmiar 17", czyli analogicznie wg. "programiku" jednak S. Pytanie czy przy takich rozbieżnościach w źródłach na tej samej stronie jakakolwiek logiczna analogia ma sens :P

 

No i kwestia, którym źródłem się sugerować - tabelka, programik?

 

Ps. Geometria się nie zmieniła, sprawdziłem dane z modelu poprzedniego i aktualnego i wszystkie rozmiary są takie same. Jedyna różnica to w tegorocznych modelach jest do wyboru rozmiar S, wcześniej dla wpisania takich samych danych pokazywało po prostu najmniejszy możliwy rozmiar, czyli M. Nie zmienia to jednak faktu, że sugerując się tym "programikiem z suwakiem" powinienem mieć jednak M-kę... tylko ta nieszczęsna tabelka :/

 

Edytowane przez Krzysiek_BYDG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ten programik jest do kitu, dobiera rozmiar tylko na podstawie długości nogi.

Co do tego mitycznego przekroku, swojego czasu przy wzroście 182 cm jeździłem na crossowej Meridzie w rozmiarze 22" , jeździłem w terenie godnym mtb a nie crossa, i nigdy z obiciem jąder nie miałem problemu.

Myślę, że zarówno 19" jak 17" może być ok, zależy na którym rozmiarze będziesz się lepiej czuł, nie przejmując się zbytnio przekrokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się nie chce wierzyć, że zamiast 600 mm Scale ma 575 mm. Za to wierzę, że cwany sprzedawca sprzeda napalonemu klientowi/klientce każdy rozmiar jako odpowiedni.

 

Niestety tyle ta rama ma długości. Napaliłem się pod koniec zeszłego roku na Scale'a, bo z tabelki wynikało, że M-ka z rurą 600mm będzie idealna. Pojechałem specjalnie na testy do Łodzi, i się wyleczyłem ze Scotta. Nie mogłem się odnaleźć na tak krótkiej ramie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://swiatrowerow.com.pl/pl_PL/p/Kross-Evado-1.0-Men-2015/1195?gclid=CLOLmcHXrcQCFSv4cgodN5IAmA

 

Tutaj już nie od producenta, tylko inny sklep rowerowy, sugeruje rozmiarówkę jeszcze inaczej, ale tutaj tym bardziej wychodzi rozmiar M, który jest od 168cm... S do 169cm... Przy moim 172 wychodzi jednak M... tylko Kross podobno marka zdobywająca coraz większy szacunek, a na swojej stronie informacje podaje bardzo niekonkretnie - no i swoją drogą skąd sklep swiatrowerow miałby inne informacje - pewnie też jest to z ich strony wróżenie z fusów...

 

Dzięki Rulez, generalnie sporo informacji jest takich, że jest pod względem bezpieczeństwa, ergonomii kilka rozmiarów jest zazwyczaj ok (tutaj skaczą rozmiary co 2, więc pewnie kilka to przesada), a dobór zależy głównie od preferencji użytkownika, tego jak lubi jeździć, pozycji itd. Jeżeli to głównie o to chodzi to jakoś przeżyję chyba, grunt, żeby było bezpiecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek_BYDG

Na 19" będzie bezpiecznie.


Niestety tyle ta rama ma długości. Napaliłem się pod koniec zeszłego roku na Scale'a, bo z tabelki wynikało, że M-ka z rurą 600mm będzie idealna. Pojechałem specjalnie na testy do Łodzi, i się wyleczyłem ze Scotta. Nie mogłem się odnaleźć na tak krótkiej ramie.
 

Sam nie mierzyłem, więc wypada mi przyjąć ten pomiar jako prawdziwy, w takim wypadku rama M powinna podpasować.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a my tu rozpatrujemy 27,5" :whistling: , w związku z tym dalej wątpię w tą krótkość Scotta, zwłaszcza, że sama zainteresowana na początku pisała :

Wygląda to tak, że w M rurka górna właśnie jest mi trochę za długa,

 

Al rower to nie tylko górna rura, mostkiem nie skróci się bazy kół i nie zmieni prowadzenia ... jednak cwany sprzedawca wszystko wciśnie.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodząc do sklepu i pytając o S-kę od razu na wstępie mi mówią, że poleciliby mi M-kę albo jakiś damski rower, więc może w coś tym jest, jeśli usłyszałam, to w trzech sklepach, nawet, jeśli nie mieli ten M-ki aktualnie u siebie, a problemem nie jest ściągnięcie S-ki... Nawet w jednym sklepie sprzedawca mi powiedział, że myślał o tym moim rozmiarze i nawet rozmawiał z zawodowym kolarzem (sam w sumie nim jest) i doszli do wniosku, że M-ka by była lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a my tu rozpatrujemy 27,5" :whistling: , w związku z tym dalej wątpię w tą krótkość Scotta

 

Nie mierzyłem Scale'a 27,5, ale Scott podaje dobór rozmiaru do wzrostu wspólny dla 27,5 i 29 cali. M-ka jest sugerowana już od ok. 168 wzrostu, więc nie ma prawa mieć 600mm.

Baza kół to osobna sprawa i faktycznie test w terenie byłby najlepszym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może ramę Scotta Scale 27,5 czy 29 i może ją zmierzyć horyzontalnie ? Bo aż nie chce mi się wierzyć, że Scott tak zawyża wyniki. Tym bardziej, że Scotty mają krótkie mostki i gdyby tam była górna rura 575 i do tego mostek 60-70mm to nie możliwe aby taka rama była za długa na 1,70 m.


Wchodząc do sklepu i pytając o S-kę od razu na wstępie mi mówią, że poleciliby mi M-kę albo jakiś damski rower, więc może w coś tym jest, jeśli usłyszałam, to w trzech sklepach, nawet, jeśli nie mieli ten M-ki aktualnie u siebie, a problemem nie jest ściągnięcie S-ki... Nawet w jednym sklepie sprzedawca mi powiedział, że myślał o tym moim rozmiarze i nawet rozmawiał z zawodowym kolarzem (sam w sumie nim jest) i doszli do wniosku, że M-ka by była lepsza.

 

Zobaczy sobie na rowery zawodników w Pucharze Świata XC, tam większość jeździ na rowerach w rozmiarze S przy wzroście nawet do 1,75 m. Sklep sprzeda rower i ma Cię gdzieś, tym bardziej że M'ki zalegają na magazynie, a S'kę trzeba sprowadzić ;) A później Ty się męczysz w terenie na za dużym rowerze, pozatym nie wyobrażam sobie roweru, który jest na styk na zjazdowej ściance w górach, tak nawet nie będziesz w stanie cofnać się za siodełko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, może zbyt słabo sprecyzowałem wymagania. Niestety mamy premierem, bo żona potrzebuje roweru do wszystkiego czyli:

 

-latamy po lasach w około Łodzi

- jeździmy w Beskidzie Śląskim (ale nie po telewizorach)

- czasami 30km asfaltem

- nigdy się nie ścigamy

 

potrzeby jeden rower na którym moją żona(162cm/47kg) będzie mi towarzyszyć (ja amoeba hussar 18" przy 175cm). Jako że nie lubi bardzo sportowej pozycji pomyślałem o takim rowerze zwłaszcza że można me dostać używane w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczy sobie na rowery zawodników w Pucharze Świata XC, tam większość jeździ na rowerach w rozmiarze S przy wzroście nawet do 1,75 m

 

 

Nie wiem skąd masz takie statystyki.

Co do długości Scale'a to konkretny przykład - Schurter, 173 wzrostu, rozmiar ramy M. Rama oczywiście robiona pod niego, z górną rurą dłuższą niż standardowa M-ka. Wyrokowanie więc, że dla kogoś o wzroście 170 cm M-ka będzie na pewno za duża jest trochę przedwczesne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, planuje zakup roweru kands/lazaro (kola 28), mam 184 cm , noga 84 cm (+ minimum 2cm - buty),  Jaka lepiej wziasc rame 21 czy 19, nie chce sie scigac itp, preferuje rekreacyjna jazde z bardziej wyprostowana pozycja na rowerze.

Edytowane przez krisuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ja również po prośbie o pomoc w dobraniu wielkości ramy i kół :)

 

Mam 173 cm wzrostu, długość nogi od kroku do podłoża (bez obuwia) - 85 cm. 

Interesuje mnie zakup roweru miejskiego lub trekigowego, najchętniej używka więc z przymiarkami może być problem ;) Niemniej większość rowerów, które mi się podobają ma koła 28". Problem w tym, że namówiona przez sprzedawcę kupiłam kiedyś rower 28" i rama w rozmiarze L (B'Twin, uniwersalny, Seven coś tam) i źle się na nim czułam - jakbym na jakimś bicyklu jechała. Teraz celuję w koła 26 cali i ramę 19/20, tyle że miejskie i trekingi mają zwykle większe koła. Tamten rower szybko sprzedałam, po kilku latach poszukuję kolejnego. Doradzicie jakich wymiarów szukać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...