Skocz do zawartości

[XTR 2011] Porównanie modeli XC Trail


ramir

Rekomendowane odpowiedzi

Oki - spróbuję w ten sposób. Myślałem jeszcze nad adptacją "staregO" sposobu ustawiania klocków v-ek na "wafle" (podkładki znaczy się) od piwa:) Zastnawiam się tylko jak znaleźć tak cienką wersję pasującą w te mikro-szczeliny przy tarczach:))) I tak w porówaniu z moimi poprzdnimi elixirami hamulec XTR ustawia się prawie bezobsługowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Odległości pomiędzy tarczą a klockami są naprawdę małe. Mógłby się tu przydać szczelinomierz. Można go rozkręcić i ułożyć takie dwa zestawy piór, które będą miały odpowiednią grubość. Ja czegoś takiego u siebie nie mam, dlatego cuduje jak mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziewiczy rejs zrobiony :) Hamulce ustawiłem na oko i słuch - nie używając żadnych innych przyrządów:) Pierwsze wrażenia z jazdy są takie, że mam pewien niedosyt - tzn. nie udało mi się postawić roweru na koło za pierwszym naciśniećiem klamki :)

Zrobiłem dziś ponad 30 km leśne ścieżki i miejsckie rowerówki.

Działanie hamulców płynne ale nie są to jakieś żylety, które brutalnie wyhamowują rower blokując po drodze wszystko co się da. Hamulce działa raczej łągodnie, ale wyhamowuje w żądanym miejscu. Jeśli ktoś spodziewa się, że naciskając klamkę rowrer stanie dęba to chyba te hamulce mu nie przypadną do gustu.

Czy występuje tu efekt "gumnowej klamki" - hmmm... jak już zacisnę hamulce to czuć że klamka daje się nacisnąć tak jakby 1-2 mm ale nie wpływa to na hamowanie. Czy to jest efekt "gumowej klamki"???

Powiem tak - są to moje drugie hample tarczowe i:

1) klamki działają bardzo podobnie do v-ek - miałem ustawione podobnie i to mi się podoba - można "poklikać" na kogoś kto wlazł na drogę a nie wpływa to na hamowanie,

2) nie żal mi zainwestowanej w nie kasy.

Moim zdaniem za jakiś czas zrobię dwie rzeczy:

1) skrócę jeszcze przewód tylengo o 5 cm i zaleję układ na nowo płynem shimano,

2) jak skończę te klocki kupię półmetaliczne lub metaliczne.

 

Dodam jeszcze, że:

- klamka to typowa dwupalcówka - skrojona jak na miarę :)

- co do potępieńczych dzwięków lub telepania rowerem w trkacie hamowania - jak dotąd - nie stwierdzono!!! Jak jeździłem na elixirach to podczas hamowania strasznie wibrował mi tył - nie mogłem tego wyelimonować pomimo odtłuszczania tarcz i klocków. Jedyne dźwięki jakie wydają te hample to podczas zatrzymywania przed światłami - hamowanie z niskiej prędności - bujanie rowerem przód-tył w lekkim przechyle - przednia tarcza lekko jęczy, ale da sie to wytrzymać :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooo. Grunt że jesteś zadowolony. Ja u siebie mam klocki metaliczne, a i też przy pierwszym hamowaniu nie postawiłem dęba na przednim kole. Za drugim już tak :icon_cool: Telepania tudzież nie stwierdziłem . Na to również chorowały moje poprzednie hample- Ryde'y (wrażenie, jakby załączał się ABS; w bardzo krótkich okresach czasu hamulce na przemian łapały i puszczały), i widzę, że nie tylko te. Nie wnikałem co było tego przyczyną. Po kilku ostrzejszych hamowaniach heble na trochę wracały do siebie.

Po tym co napisałeś myślę, że nie widać u mnie konieczności grzebania przy hamplach. Nic tylko jeździć :thumbsup:.

 

No i trzeba zacząć piwo z puszek spijać :yes: . Ciekawy patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem od nowości. Może Triale (te z tymi radiatorami) są dostępne tylko z klockami metalicznymi, tego nie wiem. Po prostu hamuje takimi, jakie mam. W sumie to nigdy nie badałem kwestii rodzaju okładzin i jego wpływie na zachowanie się hebli. Chyba się tym zainteresuje. Z ciekawości sprawdzę jakie miałem w Ryde'ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na forach że ze względów estetyczno-oszczędnościowych shimano ładuje "fabrycznie" klocki żywiczne. Estetyczno - ponieważ podobno żywiczne nie generują wycia, a oszczędnościowe - tego akurat nie rozumiem bo ceny wydają się podobne?!?

Może to kolejna "legenda mijeska":)

Z drugiej strony - xtr trial miały być mocniejsze, choć cięższe. Skoro ładują do race okładziny żywiczne a do trial metaliczne to w sumie stąd może być ta różnica??? Mam nadzieję, że się mylę w tych moich teorią spiskową podszytych domysłach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na forach że ze względów estetyczno-oszczędnościowych shimano ładuje "fabrycznie" klocki żywiczne. Estetyczno - ponieważ podobno żywiczne nie generują wycia, a oszczędnościowe - tego akurat nie rozumiem bo ceny wydają się podobne?!?

Może to kolejna "legenda mijeska":)

Z drugiej strony - xtr trial miały być mocniejsze, choć cięższe. Skoro ładują do race okładziny żywiczne a do trial metaliczne to w sumie stąd może być ta różnica??? Mam nadzieję, że się mylę w tych moich teorią spiskową podszytych domysłach:)

Trail mają servo-wave a Race nie, i głównie z tego może wynikać różnica w sile hamowania.

W testach laboratoryjnych na bikeradar te hamulce też nie wypadły zachwycająco: http://www.bikeradar.com/gear/article/how-we-test-hydraulic-disc-brakes-24345

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już te testy. Wydaje mi się, że te testy dotyczą hampli z poprzedniego roku, tzn. 2010. Jeśli konstrukcji modeli z 2011 roku jest analogiczna to ok, jeśli nie to ciężko się do nich odnieść. Poza tym z tych testów wynika, że Tektro Auriga są lepsze od XTRów, co na pewno może zastanawiać. Z resztą nie tylko te heble są lepsze od XTRów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już te testy. Wydaje mi się, że te testy dotyczą hampli z poprzedniego roku, tzn. 2010. Jeśli konstrukcji modeli z 2011 roku jest analogiczna to ok, jeśli nie to ciężko się do nich odnieść. Poza tym z tych testów wynika, że Tektro Auriga są lepsze od XTRów, co na pewno może zastanawiać. Z resztą nie tylko te heble są lepsze od XTRów.

Na pewno jest to model 2011 bo dopiero od tego roku jest podział na modele Race i Trail. Na liście przetestowanych hamulców jest też wersja Trail więc jak wstawią wyniki to będzie obraz tego ile daje mechanizm servo-wave.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu piszą pochlebnie o nowych XTR: http://portal.bikeworld.pl/rower/artykul:a16/6654/XTR+2011+-+wra%C5%BCenia+z+jazdy/

To jak okreśłili działanie wydaje się najlepiej oddawać moje odczucua :) "W testowanym wariancie Race - a Trail jest jeszcze mocniejszy - rower dawało zatrzymać się w każdej sytuacji, z przewagą precyzji kontroli nad czystą mocą. Dźwignie XTRa nie są ekstremalnie twarde, ale modulacja jest wygodna, a zapas mocy wystarczający".

Wczoraj jechałem w deszczu - wyły niemilośiernie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrew, z tym sponsoringiem może i masz racje. Trochę kolorowa ta recenzja. Z drugiej jednak strony, ponad 100 km już z tymi heblami zrobiłem i jestem rad, że mam te XTRy. Gdybym nie był napisałbym to. Inni mieliby z tego pożytek.

Jesteś jedną z lepiej zorientowanych osób na forum w sprawie hamulców. Jak możesz, napisz krótko, które w twojej opinii są lepsze, które nie... Zanim kupiłem te hample zastanawiałem się nad innymi: ultimate, X2 tech i jeszcze parę innych.. Z ciekawością przeczytam, czegoś na pewno się dowiem.. i pewnie nie tylko ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszemo - dokładnie - co do recenzji mnie najbardziej przypadł do gustu fragment który zacytowałem - nie umiałem tego tak precyzyjnie oddać :). Jasne że sformułowanie "przewaga precyzji kontroli nad czystą mocą" można odczytać - "hamulec jest do kitu ale rower przy hamownaiu nie wpada do rowu", tylko mnie się wydaje że one tak działają; czyli 1) nie jest to system 0:1, hamulce da się wykorzystać i jako spowalniacz i jako zatrzymywacz, 2) rower zatrzymuje się jak auto z ABS-em (nie mam tu na myśli "tarki"), koła nie są zblokowane.

Pszemo - też sporo czasu zabrał mi wybór hampli;

avidy odpadły - spore klamki, miałem to w wersji elixir 5 i były problemy z precyzyjnym ustawneniem zacisku,

magura odpadła po tym jak zacząłem zbierać informacje o skomplikowanej budowie i trudności z serwisowaniem,

hopy - ceny i stosunkowa egzotyczność tej firmy (u nas chyba tylko jeden sklep tym handluje, miałem obawy jak z częściami zamiennymi i takie tam...),

Na samym końcu na placu boju pozostały Formule (RX, R1, The One) i XTR. Tu był naprawdę problem i do teraz się zastanawiam czy dobrze wybrałęm czy źle. Za XTR przemówiło: dotychczasowe doświadczenia z grupą XTR, piasty i tarcze mocowane na CL i niechęć do ekpsrymentu kompatybilności innych hampli z tym rozwiązaniem (zaciski avida haczyły mi o tarcze), opinia o łatwym montażu i obsłudze serwisowej XTR-ów. Na koniec zobaczyłem też, że p. Maja Włoszczowska ma w swoim rowerze zamontowane hample XTR-a (w wresji trail) więc postanoiwłem zaryzykować i spróbować :thumbsup:

Przy cenie niższej niż IMO porónywalne R1, tej wadze i wykonaniu sądzę, że wybór był optymalny. Oczywiście "w praniu" okaże się jak z trwałością tych hamulców i pracą w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakich komponentów ma złożony rower Maja Włoszczowska można patrzeć w dwojaki sposób. Na pewno są to części z najwyższych segmentów, to oczywiste. Gdyby te hamulce były beznadziejne pewnie hamowałaby czymś innym. Z drugiej jednak strony, gdyby jednym z jej sponsorów był np. SRAM, pewnie zamontowane miałaby jakieś XX.'y. No chyba, żeby się mocno dziewczyna uparła, wtedy jednak hample poobklejane czy pomalowane byłyby tak, aby przez przypadek kogo Shimano czy XTR nie było widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - na czymś jednak trzeba jeździć, dlatego dałem z przymrużeniem oka - chodziło mi raczej o to jak trudny były wybór. Prawda jest taka - że trzeba przetestować - jednemu podejdzie innemu nie. Ja jestem z jednej rzeczy przeszczęśliwy - hamulce nie telepią mi ani amorem ani ramą (takie przeklęte wibracje rozchodzące się po widełkach) i oby tak pozostało. To jest chyba najgorsza rzecz w hamulcach tarczowych - nawet potempieńcze jęki jakie potrafią wydawać hamulce nie powodują u mnie takiego dyskomfortu jak to zjawisko. Co najbardziej wkurzające - chyba jeszcze nikomu nie udało się ustalić przczyny tego telepania?!? (czytam tematy innych użytkowników :wallbash: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam :rolleyes:

 

Mam pytanie odnośnie awaryjności m985 xc/ m988 trail. Czy po dłuższym czasie użytkowania możecie je szczerze polecić ?

 

Właśnie przymierzam się do ich zakupu. Do tej pory miałem dylemat czy wybrać nowe XTRy czy też Avid'y CR Mag lub Marty SL. Dwa ostatnie hample wykluczyłem po przeczytaniu opinii na forum na ich temat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd u mnie hample mają się dobrze i raczej nie zapowiada się, aby miało się to mienić. Jak je na początku ustawiłem, tak do tej pory jeśli ich tykam, to tylko po to aby wytracić prędkość, bądź się zatrzymać. Ze swej strony mogę je polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd u mnie hample mają się dobrze i raczej nie zapowiada się, aby miało się to mienić. Jak je na początku ustawiłem, tak do tej pory jeśli ich tykam, to tylko po to aby wytracić prędkość, bądź się zatrzymać. Ze swej strony mogę je polecić.

 

Dzięki, za info B)

 

Głównie chodzi mi o to czy nie podwieszają się tłoczki, bo w moich obecnych hamplach walczę z tym problemem dość długo(zawsze jak złapią brud klocek ociera o tarczę) i wszelkie wizyty w serwisie starczają na max 300km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...