Skocz do zawartości

[10407g] Centurion Backfire Light '09 20'' Disc by goldbloom


goldbloom

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę przyciężkawe Ci te koła wyszły :)

Na pewno obręcze 455g ? @_@ to więcej niż moje Boplighty :) Jak złoże koła to podam Ci ile ważą i ile za nie dałem :voodoo:

 

Piasty XT 765 cl - 558,4g 100zł

Obręcze Boplight XC 430 - 887,4g 150zł

Szprychy Sapim Laser - (wg Dt calc) - 256g 179zł

Nyple Dartmoor 19g 30zł

Razem 1720,8g 460zł :whistling:

Edytowane przez kllnTToOn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co widzę, że mogłoby tutaj być lepsze (i spełniałoby moje wymagania), to z pewnością piasty. Bardzo chciałem 240tki, tylko niestety jeszcze tym razem były poza moim zasięgiem :) Ale to moje marzenie i kiedyś będę miał koła na nich.

Co do reszty, jestem w 100% zadowolony i wg mnie nie ma tu pola do popisu. Szprychy dobrałem tak, jak potrzebowałem, nyple podobnie - inaczej po prostu, wg mnie, nie mogło być. Obręczy też żadnych lepszych nie znam (no, może ZTR Arch, jednak dużo za drogie).

 

Na marginesie - do Hope'a potrzebny jest bardzo wąski klucz do kasety (całe szczęście, że przypadkiem znalazłem taki u siebie, więc może jeszcze dzisiaj pojeżdzę).

Z wstępnych obserwacji niestety wynika, że sztyca jest za krótka (ale zweryfikuję w ciągu kilku godzin) - ktoś może chce kupić 310mm (długość rzeczywista :voodoo: ) sztycę ? :whistling:

 

Sorcerer - Spoko, skręcam, skręcam ... :)

Edytowane przez goldbloom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przejechałem się na rowerze! Pierwszy raz od ponad 2 miesięcy... Najbardziej rzuciła mi się w oczy łatwość zmiany biegów z przodu - jest po prostu idealnie, lekko i bezgłośnie (a nawet specjalnie nie regulowałem przerzutki). Gdzieś czytałem o rzekomych problemach z kompatybilnością nie-shimanowskich korb z ich przerzutkami - co za bdura...

Sztyca rzeczywiście okazała się być "na styk". Po wyjściu z domu udało mi się wyciągnąć ją jeszcze o 0,5 cm (wziąłem miarkę ze sobą) - musi być kilka milimetrów poniżej dolnego spawu górnej rury, która jest u mnie dosyć nisko, niestety. Na razie jest ok, choć mniej więcej 5mm niżej niż wcześniej (mierząc od środka osi suportu do górnej powierzchni siodełka), ale po dociągnięciu Brooksa (po tym jak już się dopasuje, czyli po kilkuset km) powinno być ze 2mm więcej. Nowa pozycja ułatwia podjazdy na siedząco (jestem zaskoczony, jak bardzo), "zachęca" też do wysokiej kadencji - zmienia się sposób jazdy, nawet mi się to podoba. Co zrobię ze sztycą - czas pokaże.

Eksperymentowałem z jeszcze nie przyciętą kierownicą, to samo chciałem zrobić z mostkiem, ale czasu trochę mało miałem... W każdym razie kierę przytnę 1-4 cm, mostek raczej zostanie tak, jak jest.

Hamulce na razie się docierają, ale przód wymaga chyba lepszego ustawienia - nie wiem, może klocek nierówno przylega do tarczy (albo tarcza jest zatłuszczona), w każdym razie klamki spisują się bez zarzutu, mają bardzo mały skok. Pobawię się trochę ustawieniem klocków i zacisku.

Siodełko jest sporo wygodniejsze od Flite'a, ale też nie rewelacyjne. Po okresie "dopasowania" ma być dużo lepiej - mam nadzieję. Wizualnie mi pasuje :D

Co do korb nie potrafię się na razie wypowiedzieć, bo za mało przejechałem. Sprawiają wrażenie bardzo solidnych i są ładne. Aha, powtórzę, że mają świetne zębatki.

Linki wymienię przy najbliższej okazji, otwory po piwotach w amorze i ramie przydałoby się czymś zasłonić.

 

Co do kół - nie widzę jakoś różnicy w jeździe, choć pewnie nie bez znaczenia jest moja długa przerwa. Nic nie mogę im zarzucić w każdym razie. Tylnej piasty używam jako dzwonka, naprawdę działa! :D Mi w każdym razie ten hałas nie przeszkadza, zresztą w czasie jazdy wcale nie jest głośny (pewnie dla przechodniów bardziej :) )

 

Kilka zdjęć pod miniaturkami:

20091122063.th.jpg20091122068.th.jpg20091122069.th.jpg20091122072.th.jpg

 

Link do wszystkich zdjęć

 

I cały czas czekam na paczkę z wagą...

 

Zapomniałem dodać, że nie ma już monitorków na manetkach. Otwory zakleiłem idealnie się do tego nadającymi okrągłymi kawałkami grubej folii ochronnej.

Edytowane przez goldbloom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć wielu części sam nie zważyłem (zaznaczone gwiazdką - wagi z netu lub szacowane), oto nowa rozpiska:

 

Bar Ends: Ritchey WCS SL Ergo, 110mm 74g

Bar Plugs: Ritchey WCS z kierownicą

Brake (Front): Avid Elixir CR 298g (z adapterem, śrubami od adaptera i podkładkami) (+tarcza Avid G2 185mm 146g + śrubki 12g) / 456g

Brake (Rear): Avid Elixir CR 314g (z adapterem, śrubami od adaptera i podkładkami) (+tarcza Hayes V6 160mm 112g + śrubki 12g) / 438g

Brake Levers: z hamulcami

Cables: Clarks 64g

Cassette: Shimano XT CS-M770 11-32 (z zakrętką stalową) 271g

Chain: Shimano XT HG-93 (+ spinka Sram) 268g

Crankset: Race Face Deus (z 6 alu śrubami, 2 stalowymi) 834g

Derlr (Front): Shimano LX FC-M581 168g

Derlr (Rear): Shimano XT RD-M772-GS 228g

Fork: Rock Shox Reba SL '08 czarna, 85mm, sterówka przycięta na 21cm (z poplockiem, linką, gwiazdką, nabitymi sterami i wykręconymi piwotami) 1707g*

Frame: Centurion Backfire Light 20'' (z wykręconymi piwotami) 1670g*

Grips: Ritchey WCS 40g

Handlebar: Ritchey WCS Low Rizer 20mm/25.4mm 640mm 230g*

Headset: FSA ZS-3 SL (bez podkładki zakładanej na widelec i śruby od kapsla) 56g

Pedals: Exustar PM25 280g

Seat: Brooks Team Professional 542g

Seatpost: Race Face Deus XC 310mm 210g*

Seatpost clamp: Accent Light biały 24g

Shifters: Shimano Deore LX SL-M580 bez monitorków 230g*

Skewers: Dartmoor Bolt-On (bez sprężynek) 65g*

Starnut: z amortyzatorem

Stem: Boplight Team 120mm`07 130g

Tire (Front): Hutchinson Piranha Air Light (2.0) 470g*

Tire (Rear): Hutchinson Piranha Air Light (2.0) 470g*

Top Cap: Schwinn (ze śrubą)16g

Tubes: Schwalbe SV14a MTB XXL Light, presta 204g

Wheel Front:785g*

-Hub: WTB Laser Disc Lite 152g*

-Rim: Mavic XM 719 Disc 455g*

-Spokes: DT Swiss Super Competition 32 szt 163g*

-Nipples: DT Swiss Alu 32 szt. 10g*

-Rim tape: taśma samoprzylepna owinięta 3 razy 5g*

Wheel Rear:956g*

-Hub: Hope Pro 2 QR 296g*

-Rim : Mavic XM 719 Disc 455g*

-Spokes: DT Swiss Super Competition 16szt./Competition 16 szt. 175g*

-Nipples: DT Swiss alu 16 szt./ mosieżne 16szt. 25g*

-Rim tape: taśma samoprzylepna owinięta 3 razy 5g*

 

W SUMIE (bez dodatków): 10886

 

Misc:

Neopren: 20g*

Licznik: Blackburn Delphi 5.0 78g

Lampka tylna: Cateye (zamiast śruby zipy w zacisku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że dla wagi ~90kg, hamulców tarczowych i jazdy terenowej (ale nie mam wcale na myśli jakiegoś katowania) lżejszych obręczy i szprych nie wypada brać. Revo przy takich założeniach - porażka. Obręcz - hmmm, nie wiem.... Może jakieś propozycje? :D

 

Ogólnie rzecz biorąc, zejście poniżej 1600g jest już bardzo kosztowne (ze względu na piasty).

Edytowane przez goldbloom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No postarałeś się :D rower na nowych kółkach wygląda o niebo lepiej niż wcześniej :rolleyes:

Jedyne cp psuje wygląd to mostek na "+" i to siedzisko :P Ale rower ma jeździć i być wygodny a nie wyglądać xD

może krótszy mostek i kierownica prosta ? Tylko musiałbyś zobaczyć jak z pozycją. Mostek np 100mm a kiera może może WCS prosta do kompletu. Tak samo mostek ? :D

pozdro klinton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Też mi się wydaje, że jest lepiej niż było :) Nie kierowałem się jakoś specjalnie wyglądem przy doborze kół (tylko przy nyplach, ale tu siła wyższa :D ), a tu proszę - jakoś tak brutalniej Centurionek wygląda :D , a już szczególnie z tym siodłem (które mi się naprawdę podoba, gdyby tylko było węższe... no, ale...).

Szczerze, to najchętniej bym wypróbował wszystkie kombinacje: od mostka 90 do 120 mm, na + i na -, z kierą giętą i prostą (przydałoby się jakieś porównanie). W tej chwili waham się jeszcze z tym + i -, no i z szerokością i kątem ustawienia kiery w mostku. Żeby zyskać pełny obraz sytuacji warto by też było zmienić skok amora i wszystko powtórzyć, ale do tego akurat musiałbym być naprawdę znudzony... :) W każdym razie wątpię,żebym kiedyś wrócił do prostych kierownic. Mam zbyt złe wspomnienia :D

Przy krótszym mostku było by mniej wygodnie na długich prostych (na których dobrze jest być wyciągniętym), więc mostek zostanie, jak jest.

W ogóle, to myślę, że przydałoby mi się zebrać trochę doświadczeń z jazdy innymi rowerami, żeby wyrobić sobie opinię na temat właściwej pozycji.

 

Następna w kolejce będzie tylna opona - Hutchinson Python. Później manetki i przerzutka tył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będzie miał już wagę o dokładności 1g, więc z przyjemnością zweryfikuję rozpiskę, na pewno sporo odstaje od rzeczywistości :wallbash:

Rebę faktycznie przestawię (z powrotem :wallbash:) na 100mm, głównie ze względu na pozycję (poprzednia kiera miała jednak wznios 35mm...), oczywiście, ale na marginesie przy 85 mm progresja ugięcia jest duża, sporo kulturalniej amor prawcował na 100mm... Planuję dać mostek na minus i z powrotem oryginalną podkładkę stożkową 15 mmm (zresztą podkładka jest lżejsza od tych, co mam teraz, ciekawe z czego jest zrobiona?). Sprawdzę też prostą kierę 5 stopni, 580mm, bo akurat mam w domu starą, tak z ciekawości.

 

klintton Drętwiejące nadgarstki. Ogólnie niewygodnie mi było utrzymywać dłonie dłużej w tej samej pozycji (a rogi przy kierze prostej to must have nie z powodu podjazdów, ale ze względu na konieczność zmiany chwytu :wallbash:) . Kierownica prosta jest dobra, owszem, ale jeśli się ścigasz - ogólnie łatwiej kontrolować rower, jest też te 100g lżejsza (dla większości to główna zaleta). Ja jednak nie zamierzam poświęcać przyjemności z jazdy rowerem dla 100g.

Nie widzę żadnego sensu brania mostka 100mm, skoro 120 mm nie jest za długie :) Może i byłby jakiś (dla poprawienia zwrotności) w rowerze wyścigowym, ale i tak tylko przy 85mm, bo przy podwyższeniu amora kąty się zmieniają i środek ciężkości przesuwa się do tyłu, przez co trudniej dociążyć przód na podjazdach. No, ale to nie rower wyścigowy (co widać zresztą nie tylko po siodełku, ale i po wadze :D ).

 

mati199

Jasne, że planuję zmiany :D Pierwsza w kolejności będzie opona na tył - Hutchinson Python Air Light 2.0. Następnie będę chciał zmienić przerzutki i manetki - standardowo, czyli tył SRAM X.9, przód na XTR, manetki X.9, ale nie wiem jeszcze czy gripshifty. Fajnie byłoby zmienić suport z ciężkiego Race Face na taki <100g, najlepiej z ceramicznymi łożyskami. A kiedy nie będę miał co robić z pieniędzmi wyposażę się w komplet śrubek, nowy zacisk sztycy, kapsel, jakieś lżejsze adaptery może.
Ale manetki, jeśli gripshifty, to będą X.0, bo nie są jakoś przeraźliwie drogie.

 

Zapomniałbym - "kikuty" po piwotach w ramie potraktuję brzeszczotem, później pilnikiem, papierem ściernym (no i przydałoby się pomalować). Powinno być ok (lżej ze 20g jeszcze, ale nie jestem pewien - dziś wieczorem wiele rzeczy się wyjaśni :D ).

Edytowane przez goldbloom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że po poprawieniu ustawienia mostka i sztycy jest rewelacyjnie! Pomyśleć, że nawet nie przejechałem 60km, czyli jeszcze kilka godzin dopasowywania przede mną. Kompletnie bez porównania do Flite'a, który nawet na jezdni ciągle nie dawał o sobie zapomnieć. Trudno mi wyobrazić sobie, że może być wygodniej, po prostu zapominam, że na czymś siedzę. Ciężar ciała rozkłada się teraz niemal równomiernie na całej powierzchni, w żadnym miejscu nacisk nie jest zauważalnie większy - coś wspaniałego! Jednak, tak jak mówiłem, do technicznej, sportowej jazdy to siodełko się nie nadaje (przynajmniej ten model, choć myślę, że nawet 1cm węższy Swift jest dużo za szeroki - hmm, może Swallow, tylko pewnie wtedy nie jest już tak wygodnie...), do takich zastosowań jakieś o szerokości <=13 cm by się przydało. No, ale nikt nie ładuje 0,5 kg cegły do ścigacza :devil:

 

Skok amora zostaje na 85mm, bo pozycja przy mostku na minus jest idealna! Co jeszcze lepsze sztyca okazała się "dopasowana" tak do 0,5 mm :icon_mrgreen:, i jest teraz na takiej wysokości, jak trzeba (sam bym lepiej jej nie przyciął), a 1,25 cm setback też mi bardziej odpowiada :icon_wink: Głupi zawsze ma szczęście, heh :icon_wink:

 

Daję nowe zdjęcia w normalnym świetle:

 

20080101.th.jpg

20080101003.th.jpg

20080101002y.th.jpg

 

Zaczynam ważyć wszystkie części na nowej, dokładnej wadze. Wiem już, że ze sztycą nie jest tak różówo, jak myślałem - 228g. Brooks waży 534g, o dziwo :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, zależy o ile mniej wygodne :), ale oczywiście. Tylko wątpię, żeby się takie znalazło w wadze około 200g (przed kupnem Brooksa przymierzałem się do Ritchey WCS Marathon) ... Zaznaczam, że kilka razy jechałem na SLR (bez dziury) i jest gorsze (dla mnie) niż Flite.

 

Zważyłem wszystko, co było do zważenia, więc waga roweru jest teraz wreszcie w 100% wiarygodna. Dętki trafiłem rekordowe :)

Zastanawia mnie też waga moich Elixirów, bo tak patrzę po innych projektach i widzę coś koło 250g - albo te wagi są podawane z pominięciem jakichś informacji, albo brane z kosmosu.

 

Obciąłem i wyszlifowałem pozostałość po piwotach - jest lżej o 33g. Teraz muszę się rozejrzeć za lakierem. :)

Skok Reby jest ustawiony teraz na 100mm - pojeżdżę i zdecyduję, kiedy jest lepiej. Z kierownicą jeszcze się wstrzymam, to samo z podkładkami pod mostek.

Niedługo będzie nowa opona z tyłu, i na 90% będzie to Python Air Light 2.0.

 

 

Bar Ends (Rogi): Ritchey WCS SL Ergo, 110mm 73g

Bar Plugs (Korki do kierownicy) : Ritchey WCS 4g

Brake (Front) (Hamulec (Przód): Avid Elixir CR 301g (z adapterem Shimano (18g), kompletem śrub,6 podkładkami i klockami pół-metalicznymi Zeit) (+tarcza Avid G2 185mm 144g + śrubki 13g) / 458g

Brake (Rear) (Hamulec (Tył)): Avid Elixir CR 314g (z oryginalnym adapterem (25g), kompletem śrub, 4 podkładkami i klockami organicznymi Baradine) (+tarcza Hayes V6 160mm 116g + śrubki 13g) / 443g

Brake Levers (Klamki hamulcowe): z hamulcami

Cables (Pancerze i linki): Clarks + linki stalowe szlifowane 60g

Cassette (Kaseta): Shimano XT CS-M770 11-32 (258g) z zakrętką stalową (13g) 271g

Chain (Łańcuch): Shimano XT HG-93 (+ spinka Sram) 272g

Crankset (Korba): Race Face Deus XC (z 6 alu śrubami i 2 stalowymi) z oryginalnym suportem (112g) 834g

Derlr (Front) (Przerzutka przednia): Shimano LX FC-M581 168g

Derlr (Rear) (Przerzutka tylna): Shimano XT RD-M772-GS 228g

Fork (Widelec): Rock Shox Reba SL '08 pod V-brake,100 mm, sterówka przycięta na 21cm (1680g)(z poplockiem i linką z pancerzem (44g), gwiazdką, nabitymi sterami i wykręconymi piwotami) 1724g

Frame (Rama): Centurion Backfire Light 20'' z hakiem i śrubami mocującymi (z obciętymi piwotami) 1657g

Grips (Chwyty): Ritchey WCS 41g

Handlebar (Kierownica): Ritchey WCS Low Rizer 660 mm, 20 mm/25.4 mm 232g

Headset (Stery): FSA ZS-3 SL (bez podkładki zakładanej na widelec i śruby od kapsla) 43g

Pedals (Pedały): Exustar PM25 281g

Seat (Siodło): Brooks Team Professional 533g

Seatpost (Sztyca): Race Face Deus XC 310mm 228g

Seatpost clamp (Zacisk sztycy): Accent Light biały 24g

Shifters (Manetki): Shimano Deore LX SL-M580 bez monitorków 230g

Skewers (Zaciski kół): Dartmoor Bolt-On (bez sprężynek) 65g

Spacers (Podkładki pod mostek): oryginalna FSA 20mm stożkowa 13g

Starnut (Gwiazdka): z amortyzatorem

Stem (Mostek): Boplight Team 120mm 8°134g

Tire (Front) (Opona przednia): Hutchinson Piranha Air Light (2.0) 474g

Tire (Rear) (Opona tylna): Hutchinson Piranha Air Light (2.0) 482g

Top Cap (Kapsel): Schwinn 8g + śruba stal 8g 16g

Tubes (Dętki): Schwalbe SV14a MTB XXL Light, presta 224g

 

Wheel (Front) (Koło (Przód)):779g

-Hub (Piasta): WTB Laser Disc Lite

-Rim (Obręcz): Mavic XM 719 Disc

-Spokes (Szprychy): DT Swiss Super Competition 32 szt

-Nipples (Nyple): DT Swiss Alu 32 szt.

-Rim tape (Taśma na obręcz): taśma samoprzylepna owinięta 3 razy

 

Wheel (Rear) (Koło (Tył)):966g

-Hub (Piasta): Hope Pro 2 QR

-Rim (Obręcz): Mavic XM 719 Disc

-Spokes (Szprychy): DT Swiss Super Competition 16szt./Competition 16 szt.

-Nipples (Nyple): DT Swiss alu 16 szt./ DT Swiss mosieżne 16szt.

-Rim tape (Taśma na obręcz): taśma samoprzylepna owinięta 3 razy

 

W SUMIE (bez dodatków): 10957g

 

Misc:

Neopren: Futura 15g

Licznik: Blackburn Delphi 5.0 (bez przewodu do pomiaru kadencji) 78g

Lampka tylna: Cateye TL-LD170 z bateriami (zamiast śruby zipy w zacisku) 64g

Lampka przednia: Petzl Tikka Plus z bateriami 75g

Edytowane przez goldbloom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie też waga moich Elixirów, bo tak patrzę po innych projektach i widzę coś koło 250g - albo te wagi są podawane z pominięciem jakichś informacji, albo brane z kosmosu.

 

Bo może oglądasz wersje R, a ty masz CR :)

 

Gripy WCS czy WCS Ergo ?

 

Waga ok, ale powinno byc - 350 gram za siodło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zawsze coś mi umknie - gripy WCS , oczywiście. Chociaż, jak tak patrzę, to te Ergo może lepsze są. Hmmm :)

 

Elixir CR to teoretycznie wyższy model od R, i różni się od niego tym, czym Juicy 7 różni się od Juicy 5, czyli regulacją odległości klocków od tarczy. Wagę SRAM dla obu podaje 375g (dla tarcz 160mm), a jak wiadomo producenci rzadko podają wagę zawyżoną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...