Skocz do zawartości

[Cały napęd XT] XT+XTR '08 vs XT '06 +'05


goncik

Rekomendowane odpowiedzi

Test pojedynczej części moim zdaniem nie jest wiarygodny bo ile osób z nas zmienia tylko 1 część (np przerzutkę przód) a potem czuje wielką różnice i niesłychaną sztywność i niewiarygodna szybkość zmiany przełożeń...

Dlatego zdecydowałem się na mały teścik porównawczy między (w sumie) 2 generacjami napędów Shimano. Oba są aktualnie używane w dwóch rowerach więc porównanie ich w praktyce jest dość łatwe.

 

Zestaw 1

Korby: Shimano FC-M770

Łańcuch: Shimano CN-7701

Przerzutka przód:Shimano FD-M770

Przerzutka tył: Shimano RD-M970 SGS

Kaseta: Shimano CS-M770 11-32T

Manetki: Shimano SL-M770

 

Zestaw 2

Korby: Shimano FC-M752

Łańcuch: Shimano HG93

Przerzutka przód:Shimano FC-M761

Przerzutka tył: Shimano FC-M760

Kaseta: Shimano FC-M760 11-34T

Manetki: Shimano FC-M750

 

Opis raczej pod kątem zestawu (1)

 

Korby: największą różnicę czuje gdy zrzucam przełożenie na lżejsze. Łańcuch schodzi bardzo cicho i łagodnie, nie czuję szarpnięcia, udeżenia łańcucha o mniejszą zębatkę.

 

Łańcuch: w zestwaie (1) ma 106 ogniw a w (2) ma 108 co powoduje lekko mocniejsze jego naprężenie. Hmm... to akurat może mieć wpływ na efektywność zmiany przełożeń, ich szybkość i pewność.

 

Przerzutka przód: bez różnic... no może wygląd :D

 

Przerzutka tył: Przerzutka z odwrotną sprężyną (zestaw (1) i (2)). Za pewne to zasługa 3 komponętów: przerzutki + kasety + manetka tył = zmiana przełożeń jest o połowę szybsza niż w zestawie (2). Precyzja także wzrosła.

 

Kaseta: Chyba delikatnie lepiej zaprojektowana, łańcuch wędruje po niej w górę i w dół szybciej, ciszej i jakby pewniej

 

Manetki: Możliwość odkręcenia monitorka z info na jakim przełożeniu jedziesz - to mi się podoba. W lewej manetce od razu to odkręciłem. Budowa M770 zdaje się solidniejsza niż M750 chociaż w obydwu wypadkach nie mogę narzekać - całkowity brak luzów na dźwigniach (tu małe porównanie do LX'ów - XT modele '05 i '08 to niebo a ziemia w porównaiu do nowych LX'ów. naprawdę czuć różnicę)

 

A najlepsze jest to, że za zestaw (1) wydałem w 2009 roku mniej niż za (2) gdy ją kupowałem. Koszt 1 wyniósł troszkę poniżej 1500 zł natomiast zestaw 2 kosztował 2000 z groszami :)

 

Ocena końcowa: Napęd zmieszany XT+XTR niczemu nie wadzi. modele '08 są lepsze albo równe modelom '06. Osobiście powiedziałbym, że są tylko lepsze... i tańsze :) Taką pozakonkursową uwagę ma jeszcze co do XT vs LX (z roweru dziewczyny)... pod każdym względem XT wypada lepiej więc jeśli trzeba by dołożyć 30-60 zł za XT to bym zrobił to ponownie.

 

Ciekaw jestem jak sprwuje się SLX, ponieważ z tym osprzętem nie miałem w ogólne do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...