Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

DH/Downhill

 

Rower przeznaczony do zjazdu tylko i wyłącznie. Rower w pełni amortyzowany. Amortyzacja przednia charakteryzuje się największym skokiem od 170mm do nawet 300mm, amortyzator przedni oczywiście dwupółkowy (wyjątek Manitou Travis Single). Rama bardzo solidna posiadająca dużo wzmocnień. Napęd roweru do DH jest również specyficzny, mianowicie nie posiadają one przedniej przerzutki. Przy korbie zakładany jest specjalny napinacz łańcucha odpowiedzialny za utrzymanie go na właściwym miejscu w czasie ostrego zjazdu. Coraz częściej w rowerach do zjazdu stosowana jest tylna przerzutka oraz kaseta rodem z rowerów szosowych. Hamulce hydrauliczne tarczowe z dużymi tarczami 200mm a ostatnio nawet 225mm często 4, a nawet 6 tłoczkowe zaciski. Opony stosowane w DH mają imponujące rozmiary dochodzące do 3 cali. W niektórych rowerach Dh tylne koło jest rozmiaru 24". Kierownica roweru zjazdowego jest gięta oraz bardzo szeroka (nawet 700mm) co ułatwia zjeżdżanie. Geometria takiego roweru charakteryzuje się dużym rozstawem osi kół, wysoko umieszczonym środkiem suportu, mniejszym kątem wyprzedzenia widelca i tylnego trójkąta oraz nisko opadającą rurą górną. Wszystko to ma poprawić stabilność roweru podczas zjazdu oraz tempo w jakim pokonana zostanie trasa. Jednak w rowerach do DH ważną rolę odgrywa także masa. Często w zawodach DH zawodowcy używają rowerów "One Race Only" - lekkich rowerów do zjazdu. Dlatego powstają coraz lżejsze komponenty do DH przykładowo karbonowe kierownice do DH (np. Syntace), karbonowe korby DH (Clavicula) itd.

 

Przykładowe rowery DH:

 

Kona Stab Supreme______Scott Gambler DH10______KTM Aphex__________Specialized Demo 9 DH_____Specialized Big Hit

konastabsupremewn5.th.jpgscottdh10la9.th.jpg068aphex46blackwhitepk1.th.jpgdemo9dhap5.th.jpg8576bhiiiblkred938755gv2.th.jpg

 

 

FR - Freeride

 

Rowery FR przeznaczone są do jazdy po bezdrożach, poza wyznaczonymi trasami. Sprzęt ma sprawdzić się w każdym terenie i gwarantować maksimum zadowolenia z ekstremalnej jazdy. Rower FR w odróżnieniu od DH jest bardziej uniwersalną maszyną ponieważ jest tak konstruowany aby mógł pokonywać podjazdy. Rower dalej bardzo solidny jak DH również w pełni amortyzowany z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Geometria ramy podobna do roweru DH jednak rozstaw kół jest przeważnie mniejszy.

 

Przykładowe rowery FR:

 

Scott Gambler FR10______Giant Faith_____________KTM Caliber 45__________Kona Stinky Dee-Lux

scottfr10pq7.th.jpggiantfaith3jt4.th.jpg069caliber4543orangesatsd6.th.jpg2k4stinkydlx1300lw9.th.jpg

 

 

Enduro

 

Rowery Enduro są czymś pomiędzy ciężkimi rowerami FR, a rowerami XC. Podobnie jak w rowerach klasy Xc pozycja jest bardziej pochylona a sam rower przystosowany do pokonywania podjazdów. rowery Enduro posiadają jednak większy skok zawieszenia niż maszyny do CrossCountry. rowery enduro posiadają głównie pełną amortyzację jednak są wyjątki czyli Hardtail'e. Amortyzator przedni ze skokiem minimum 120-130mm, jednopółkowy. Napęd identyczny jak w rowerach Xc jednak często sam osprzęt mocniejszy. Geometria rowerów enduro charakteryzuje się rozstawem kół nieco większym niż w rowerach XC oraz opadającą górną rurą. Pozycja rowerzysty lekko pochylona, pozwalająca pokonywać podjazdy oraz nie obciąża kręgosłupa podczas długich dystansów. Rowery Enduro są też określane jako rowery Back Country, epic Cross Country, Agressive XC.

 

Przykładowe rowery Enduro:

 

Kona Dawg Supreme_____Scott Ransom LTD_______KTM Prowler Moto______Trek Remedy 66

2k9dawgsupremelw4.th.jpg21abigta6.th.jpg089prowlermoto48blackei7.th.jpgremedy66redkf4.th.jpg

 

 

Dual/Dirt/4x/Street

 

Rowery bardzo podobne do siebie dlatego umieszczone w jednej kategorii. Roweru do Dualu/4x służą do ścigania się po specjalnie przygotowanej trasie z hopkami. Różnica jest w ilości startujących na raz zawodników, w dualu dwóch, w 4x czterech. Rowery do Dirt'u służą do wykonywania trików na ziemnych torach, natomiast street polega na wykonywaniu trików z wykorzystaniem "przeszkód" na jakie można natknąć się w mieście. Rowery te łączy podobna geometria ramy. Mocno opadająca górna rura ramy. Przeważnie jest montowany amortyzator przedni ze skokiem od60mm do 130mm. Często rowery tego typu nie posiadają amortyzatora, który jest zastąpiony stalowym (Cr-Mo) widelcem który dobrze tłumi drgania. Kierownica gięta, krótki mostek. W dualu i 4X stosuje się wyłącznie tylne przerzutki natomiast w rowerach do dirtu i streetu nie stosuje się w ogóle przerzutek gdyż jest to zbędne. Koła 26" lub 24" te mniejsze przeważnie do dirtu i streetu. Siodełko maksymalnie opuszczone w dół.

 

Przykładowe Rowery:

 

Orange Hitman_________Specialized P3__________Cannondale Chase 1

hitmancontract26lrgvl3.th.jpg06p3lgen3.th.jpg7fsdj1whtnn7.th.jpg

 

 

MTB/CrossCountry/XC

 

Najczęściej spotykane rowery na górskich szlakach. Można na nich swobodnie podjeżdżać oraz szybko zjeżdżać. Akronim „XC” pochodzi z angielskiego crosscountry, gdzie cząstka „cross” została zastąpiona przez krzyżyk, symbolizowany tu przez „X”Wśród rowerów do XC można spotkać rowery z pełną amortyzacją oraz Hardtail'e. amortyzatory przednie są lekkie o skoku 80-100mm. Kierownice przeważnie proste z rogami. Za hamowanie odpowiedzialne są często tradycyjne V-brake mają niską masę i są stosunkowo tanie, w wyższych modelach hamulce tarczowe. rowery posiadają przeważnie 27 przełożeń (3x9), czasami 18 (2x9). Koła w rozmiarze 26" z oponami ok2". Pozycja rowerzysty na takim rowerze jest pochylona do przodu co ułatwia podjeżdżanie.

 

Przykładowe rowery XC:

 

KTM Team LC Prestige____Scott Scale LTD_________Kona HeiHei Supreme____KTM Score Prestige______Cannondale Scalpel Carbon

130teamlcprestige48carbci7.th.jpg6abigtg0.th.jpg6abigtg0.th.jpg123scoreprestige48carbopu4.th.jpg8vp0repoq2.th.jpg

 

 

ATB

 

All Terrain Bike, Obecnie można byłoby rowery te nazwać krótko "Prawie jak MTB" W praktyce mianem ATB określa się rowery podobne do MTB, ale niższej klasy i delikatniejszej konstrukcji, ze słabszym osprzętem, przeznaczone do jazdy typowo amatorskiej w niezbyt trudnym terenie.

 

Przykładowe Rowery ATB:

 

Author Trophy__________Kross Hexagon V3

170ns2.th.jpg818qu6.th.jpg

 

 

Szosa/Road

 

Rower stworzony do pokonywania sporych dystansów po drogach. Rama powinna być bardzo sztywna i zarazem lekka jak wszystkie komponenty roweru szosowego. Do produkcji ram rowerów szosowych coraz częściej używa się karbonu. Rowery szosowe są rowerami bez amortyzacji jednak jak zawsze są wyjątki... W tym przypadku jest to tzw. softtail, w którym, w ramie tylne widełki są połączone z ramą elastycznym elementem - np modele Rubaix (Specialized) tylny trójkąt ramy jest karbonowy z wkładkami elastomerowymi co daje ok 2-3cm "skoku". Kierownica klasyczny baranek z zamocowanymi klamkomanetkami, w rowerach starego typu można spotkac jeszcze manetki mocowane przy ramie. Za hamowanie w rowerach szosowych odpowiedzialne są hamulce typu U-Brake. Napęd roweru stanowi głównie 2(niekiedy3) tarczowa korba (53-39 / 50-34 / 52-38) oraz kaseta o 9, 10 a nawet 11 (campagnolo) zębatkach. Koła o rozmiarze 28" w wyższych modelach z aerodynamicznymi, płaskimi szprychami. Stosowane są cienkie opony 19m, przeważnie 23mm, które pompowane są do bardzo wysokich ciśnień często 10atm, w przypadku zastosowania szytek nawet 15atmosfer. Kolarz na takim rowerze ma aerodynamiczną bardzo pochylona pozycję.

 

Przykładowe Rowery Szosowe:

 

Scott Addict LTD_______KTM Renegade Prestige____Specialized Rubaix_______Pinarello Prince

60abigpv9.th.jpg015renegadeprestige57caic0.th.jpg978316lki3.th.jpgprincebora001td6.th.jpg

 

 

CX - Rower przełajowy

 

Rower przełajowy to po prostu szosówka do jazdy w terenie. Rower przełajowy powinien pewnie poruszać się w terenie, musi mieć więc trochę większy rozstaw kół. Im ta liczba wyższa, tym rower stabilniej jedzie na wprost. W typowej szosówce wymiar wynosi poniżej 100 cm, w przełajówce od 100 do 104 cm. Zwykle ramy przełajowe mają też trochę wyżej usytuowany środek suportu, by podnieść możliwości pokonywania przeszkód. W porównaniu z rowerami szosowymi przełajówki mają również krótszą rurę górną ramy przy tym samym rozmiarze, co powoduje, że pozycja na nich zajmowana jest mniej pochylona. W rowerach przełajowych stosowane są hamulce typu cantilever. Opony o szerokości od 30 do 38 mm i z dość gęstym bieżnikiem.

 

Przykładowe Rowery CX:

 

Kona Major Jake_________Cannondale Cyclocross SL SRAM Force

2k9majorjakesg2.th.jpg8xr1whtch8.th.jpg

 

 

Trekking/Cross

 

Rowery trekkingowe służą do pokonywania dużych dystansów po drogach asfaltowych i ubitych ścieżkach. Rowery trekkingowe wyposażone są w dodatkowy osprzęt jak bagażniki, stopki(czasami nawet dwie), dynama+oświetlenie, błotniki a na długie wyprawy sakwy. Rowery crossowe zbliżone są parametrami do trekkingowych jednak nie posiadają dodatkowego osprzętu. W obu typach tych rowerów często stosowany jest przedni amortyzator o niewielkim skoku ok50mm oraz amortyzowana sztyca zwiększająca komfort jazdy. Kierownica w zależności od upodobań właściciela gięta lub prosta. Często mocowane są rogi oraz mostek z regulacją wysokości kierownicy. Hamulce - V-Brake. Standardem są koła o rozmiarze 28" na które zakładane są wąskie opony z delikatnym bieżnikiem. Pozycja rowerzysty jest wyprostowana, lekko pochylona w zależności od modelu.

 

Przykładowe rowery:

 

Orbea Elgeta___________Fuji Outland Cross________Delta Lite Trek 28

p04339bild1grossvr2.th.jpg2182gz1.th.jpg1596yr2.th.jpg

 

 

City-Miejski

 

Rowery przeznaczone do jazdy po mieście, wygodne komfortowe często wybierane przez osoby starsze lub mające problemy z kręgosłupem. Do tej klasy zaliczane są także rowery zwane popularnie jako "Holendry". Do rowerów tej klasy montowane są amortyzatory podobnie jak w rowerach trekkingowych ze skokiem ok50mm oraz amortyzowane sztyce. Masa w przypadku tych rowerów nie ma znaczenia i często oscyluje w okolicy 18kg. Najczęściej montowane są regulowane mostki, kierownice wygięte w kierunku rowerzysty oraz szerokie często żelowe siodełka.

 

Przykładowe Rowery Miejskie:

 

KTM Univers 7__________Maxim Excursion

102cityunivers7sdae46piol4.th.jpg20078790pg1.th.jpg

 

 

BMX

 

Bicycle Moto Cross, rowery stworzone na wzór motocykli motocrossowych. Ramy wykonane przeważnie ze stali niekiedy aluminium czy karbonu. Rowery nie posiadają amortyzacji za pochłanianie drgań odpowiedzialna jest często stalowa rama oraz widelec. Używa się kierownic o dużej wysokości z charakterystyczną poprzeczką oraz bardzo krótkie mostki. Koła 20" (czasami 24" w wyścigach). Dodatkowym elementem wyposażenia BMXa są pegi. Bmxy można podzielić w zależności od zastosowania do dirt'u (skoki), vert(rampy), race(wyścigi), street(triki w mieście), flatland. Hamulce w tych rowerach to U-Brake w wyścigowych V-Brake

 

Przykładowe Rowery BMX:

 

Titus Apache___________Giant Modem G_________Clatch Eleven____________Author Massacre

p04173bild1grossue0.th.jpgmodemgsilverca9.th.jpg592lw7.th.jpgmassacrekc4.th.jpg

 

 

Lowrider/Cruiser

 

Rowery przeznaczone do szeroko pojętego lansu. Jeśli szukasz roweru do wycieczki wzdłuż nadmorskiego bulwaru to typowy Cruiser jest dla Ciebie. Rowery te posiadają bardzo duży rozstaw osi, a rowerzysta przyjmuje w pełni wyprostowaną pozycję. Waga w tych rowerach nie ma żadnego znaczenia. Rama wykonana ze stali w finezyjnych kształtach. Rowery pozbawione przerzutek, czasami stosowane są przekładnie wewnątrz tylnej piasty. Przede wszystkim mają wyglądać dobrze.

 

Przykładowe Rowery:

 

Giant Stiletto___________Schwinn Sting Ray

giantstiletto2006wc6.th.jpgschwinn3bx8.th.jpg

 

 

Trial

 

Rower trialowy zbudowany jest na lekkiej, ale bardzo wytrzymałej ramie o bardzo małych rozmiarach oraz niewielkich kołach o średnicy 20 (tzw. rowery "mod") i 26 cali (tzw. rowery "stock"). Rowerzysta na rowerze trialowym zwykle nie ma okazji na siedzenie - cały czas stoi na pedałach, co wymusza bardzo specyficzną konstrukcję. Siodełko nie ma w tym rowerze większego znaczenia, coraz częściej nawet się ich nie montuje. Szczególnie istotne są w rowerze trialowym hamulce - dominują tu hamulce szczękowe hydrauliczne.

 

Przykładowe Rowery:

 

Echo Pure 26___________Koxx XTP 20

purefrontat1.th.jpgecomproductsimage1174gv1.th.jpg

 

 

Tandem

 

Tandem to rower przeznaczony dla dwóch osób siedzących w układzie jedna za drugą. Udział w napędzaniu roweru mają obie osoby, natomiast kieruje rowerem zazwyczaj osoba z przodu.

 

Przykłady Rowerów:

 

Trek 1000 2008 Tandem__Micargi Sport Tandem Bike 26

pfullsize7021165497934he1.th.jpgsportbluekr6.th.jpg

 

 

Składak

 

Jak sama nazwa wskazuje rower składany. Obecnie coraz częściej wykorzystywane w miastach. Zaletą takiego roweru jest fakt iż łatwo można go złożyć i przetransportować dalej.

 

Przykładowe Rowery:

 

Dahon Curve 3__________Dahon Matrix

curved3cp1.th.jpgmatrixkv8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...