Skocz do zawartości

[Stery] problem z doborem sterów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Potrzebuję pomocy z doborem sterów do trochę leciwej alu ramy szosowej - jakaś włoska produkcja na rurkach Dedda z karbonowym widelcem i widełkami z tyłu.

Widelec posiada aluminiową rurę 1 1/8", bieżnie zintegrowane z główką ramy, stery nie są taperowane.

Do tej pory założone były łożyska TH INDUSTRIES 872 36x36 (średnica zewnętrzna 41,5mm), ale po zdemontowaniu i pomiarach doszedłem do wniosku, że kąt w główce ramy to 45 a nie 36. kąt na dolnej bieżni na widelcu to 36 stopni.

Napisy na pokrywce - Aheadset Mfg by TH INDUSTRIES for CANE CREEK.

Testowo zakupiłem łożyska 36x45 o średnicach zewnętrznych 41 i 41,8, ale problem polega na tym, że 41 wpada ze sporym luzem (nie wiem czy tak ma być, foto z zielonymi uszczelnieniami), a 41,8 nie wchodzi w ogóle. Dodatkowo wizualnie widać, że główka w miejscu łożyska nie jest idealnie okrągła, tylko jest delikatne jajo.

Do tej pory na założonych łożyskach nie było luzu, potrzebowałem wymienić ze względu na trzeszczenie.

Jak ktoś ma jakieś pomysły na dobór łożysk to chętnie się dowiem, bo niestety sam na ten moment nie mam pojęcia co tam powinno się znaleźć.

1a.jpg

2a.jpg

3a.jpg

4a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Do tej pory założone były łożyska TH INDUSTRIES 872 36x36 (średnica zewnętrzna 41,5mm)

Cytat

testowo zakupiłem łożyska 36x45 o średnicach zewnętrznych 41 i 41,8, ale problem polega na tym, że 41 wpada ze sporym luzem (nie wiem czy tak ma być, foto z zielonymi uszczelnieniami), a 41,8 nie wchodzi w ogóle.

Gdyby tylko udało się jakoś połączyć te fakty...

Cytat

Dodatkowo wizualnie widać, że główka w miejscu łożyska nie jest idealnie okrągła, tylko jest delikatne jajo.

Rama nieubłaganie zmierza w jedną stronę, a jest to śmietnik.

Jeżeli stare stery tylko trzeszczą, to czemu po prostu nie zrobisz pełnego serwisu? Dużo do stracenia nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdyby tylko udało się jakoś połączyć te fakty...

Fakty udaje się łączyć, ale to, że były wrzucone łożyska z kątem 36, a w główce ramy jest 45 to raczej wskazuje, że coś jest nie tak..

Mógłbym wrzucić cały komplet nowych sterów, tylko właśnie nie wiem jakie są odpowiednie - tzn. z jakim luzem powinny wchodzić łożyska w główkę? Czy powinny siedzieć w miarę ciasno po obwodzie czy tak naprawdę ważne jest, żeby siadły dobrze dobrze na powierzchni pod kątem, a docisk spowoduje, że będą poprawnie pracować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o średnicy, nie kątach.

Cytat

czy tak naprawdę ważne jest, żeby siadły dobrze dobrze na powierzchni pod kątem, a docisk spowoduje, że będą poprawnie pracować?

Tak. Łożysko powinno wchodzić "na styk". Czyli ani luźno wpadać, ani nie powinno się go wsadzać na siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...